טיפים לנהיגת חורף

החורף הישראלי אולי פחות מאיים מזה האירופאי, אך דווקא בגלל זה הוא עלול לתפוס אותנו לא מוכנים. נועם ריין מציג את עשרת הכללים החשובים שיעזרו לכם לצלוח בשלום את ימי הגשם

נועם ריין 25/12/11 09:02 כט בכסלו התשעב

טיפים לנהיגת חורף
נהיגה בטוחה | אילוסטרציה, צילום: shutterstock

1. עוד לפני שיוצאים לכביש, יש לבדוק את תקינות המכונית. מומלץ להיכנס למוסך בכדי לוודא את תקינות הבלמים והמערכות האלקטרוניות המסייעות לנהיגה בתנאי אחיזה קשים.

2. צמיג תקין מציל חיים - כלל חשוב כל השנה, אך חשוב במיוחד בחורף. ודאו כי עומק החריצים בצמיג לא יורד מ-2 מ"מ. חריצים אלו ינקזו את המים שעל הכביש, וימנעו מצב של "ציפה".

3. דאגו מבעוד מועד לפנסים איכותיים, חלונות נקיים ומערכת הפשרת אדים יעילה. אלו נשמעים כמו אלמנטים זניחים, אך הם אחראים להבדל שבין נהיגה בטוחה ונינוחה לבין נהיגה עם שדה ראיה מצומצם המלווה בהפתעות מסוכנות.

4. מומלץ להסיר מעילים, צעיפים ולבוש מסורבל בטרם הכניסה לרכב. חשוב לדאוג לתנועה קלילה ונוחה אשר תאפשר גישה למערכות הרכב ותימנע הירדמות.

5. הפעלת החימום ברכב כאשר הנהג עייף הינה מסוכנת ועלולה לגרום להירדמות. הקפידו לפתוח את החלון מעט, בכדי לאפשר זרימה חופשית של אוויר נקי ורענן ברכב.

6. בחורף יש לשמור על מרחק גדול מהרגיל מהרכב שלפניכם - שכן שדה הראיה מצומצם, ומרחק הבלימה גדל.

7. יש להקפיד לאחוז את ההגה בשתי ידיים, בכל מצב. כלל זה תקף בכל השנה, וחשיבותו מקבלת משנה תוקף בחורף. בעת מעבר בשלוליות, או כאשר מנשבות רוחות צד, יש לאחוז בהגה היטב ולשמור על נתיב הנסיעה. את הידיים יש למקם בשעה תשע ורבע.

8. בבלימה על כביש רטוב, יש להכיר את מאפייני הרכב: במידה וקיימת מערכת ABS, מומלץ ללמוד את אופן פעולתה מראש בשטח סטרילי. אין להילחץ מרעידות בדוושה בעת הבלימה - כך פועלת מערכת ה-ABS. ברכב בו לא קיימת המערכת, יש להרפות מעט מדוושת הבלימה באם הגלגלים ננעלים והרכב סוטה ממסלולו.

9. על כביש רטוב יש להאיץ בעדינות ובמתינות, בכדי למנוע מצב של סחרור גלגלים. ברכב אוטומטי, מומלץ לבחור במצב שלג / בוץ, המיועד לזינוק בתנאי אחיזה נמוכים.

10. תת היגוי - כאשר הרכב לא מגיב להפניית ההגה, והפניה נעשית בקשת רחבה יותר מכפי שרציתם, יש להאט על ידי עזיבת דוושת הגז ומגע עדין בדוושת הבלם.

הכתבה באדיבות www.iCar.co.il - המדריך לקניית רכב

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר