סגור

ח"כ מרגי לשר הביטחון: בטל את פקודת הזקן הנוכחית

ח"כ יעקב מרגי שלח מכתב לשר הביטחון ודרש להחזיר את פקודת הזקן למתכונת הקודמת. לדבריו, גורמי פיקוד שונים טענו בפניו ש-"שמדובר ב'פקודה מטופשת', אחרים הגדירו זאת כ'שיגעון'

משה ויסטוך
ו בחשון התשעז
,
07 בנובמבר, 2016 13:05
יעקב מרגי

יעקב מרגיצילום: יעקב מרגי

אולי זה יעזור. יו"ר ועדת החינוך התרבות והספורט, ח"כ יעקב מרגי מש"ס, דורש משר הביטחון, אביגדור ליברמן בבקשה, להורות לצה"ל לתקן את פקודת גידול הזקן העדכנית.

במכתב ששיגר, ח"כ מרגי, לשר הביטחון, הוא כותב כי "במהלך השנה האחרונה חברי הכנסת החרדים עסקו בטיפול מערכתי בבעיה אותה יצר הצבא, לצד טיפול פרטני של חיילים שפנו לחברי כנסת. מדובר בחיילים דתיים חרדים שהגיעו לבקו"ם עם זקן מלא ותקני ולצערנו חיובו להתגלח". לדבריו, מדובר בפקודה שמעסיקה רבים במערכת הפוליטית: "הפקודה שהפכה בשנה אחרונה לאחת הסוגיות מעסיקות את לשכות חברי הכנסת החרדים. הפניות הרבות המגיעות ללשכות חברי הכנסת הפכו למטרד של ממש". לטענתו, הוא היה בקשר עם הגורמים הרלוונטים בצבא אך התשובה מצה"ל אינה מספקת ו-"אינה מתכתבת עם המציאות".

מרגי מזכיר לליברמן את הצהרות משרד הביטחון בנושא ואמר כי "התשובות שהנפיק משרד הביטחון והוקראו מעל דוכן הכנסת היו ברוח: 'לא יהיה מצב שבו חייל בצבא ההגנה לישראל שומר תורה ומצוות יגולח'. רוח הדברים אינה עולה בקנה אחד עם מבחן המציאות". בהמשך הוא מציין שלפי המידע שיש ברשותו, יש כאלה שנאלצו לשלם מחיר על סירובם לקיים את פקודת הגילוח ואמר כי "חיילים חרדים ודתיים לאומיים מצאו עצמם נשפטים בגין סירוב פקודה. חלקם ריצו עונשי מאסר בגין סירוב פקודה, וחלקם גלחו את זקנם".

עוד מציין ח"כ מרגי כי בשטח, לא כל כך מבינים את פשר ומטרת הפקודה: "משיחות שקיימתי עם גורמים פיקודיים שונים בצה"ל חלקם טענו בפני שמדובר ב'פקודה מטופשת' אחרים הגדירו זאת כ'שיגעון'. בפיקוד העליון טרם נפלה ההחלטה לשנות את הפקודה". לטענתו, מדובר בפקודה מסורבלת ובלתי מתקבלת על הדעת, לכן יש לשנותה, "אני פונה ומבקש ממך לשנות את המצב הבלתי הגיוני בו חייל מגיש בקשה לגידול זקן והיא עוברת שרשרת של מפקדים, המלצת רב צבאי, מפקד יחידה וקצין שלישות פיקודי. פניות רבות אשר זכו לקבל את המלצת הרב הצבאי ומפקד היחידה המעיד על החייל שמדובר בחייל דתי חרדי, נתקלו בסירוב אצל קצין השלישות הפיקודי קצין בדרגת אל"מ שלא מכיר את החייל ואין לו את הכלים להכריע האם החייל אכן זכאי לפטור כיוון שהוא לא מכיר אותו".

בסיום מכתבו מציע מרגי לבטל את הפקודה הנוכחית ולהחזיר אותה למתכונתה הקודמת, מה שלדעתו יפחית את המתח שבין צה"ל למגזר החרדי והדתי-לאומי: "בקשתי ממך כי תורה לתקן את הוראת הפיקוד העליון - משטר ומשמעת בנושא גידול הזקן. בתיקון ייכתב שבהתאם לאישור הרב הפיקודי יאושר לחייל גידול הזקן. המשמעות ברורה: החזרת הסמכות לידי הרב הפיקודי. תיקון הפקודה לטעמי יעשה סדר, יסיר את הלחץ מעל חברי הכנסת ולשכת ראש אכ"א ויפחית את הכעס הקיים כיום במגזר החרדי והדתי לאומי בעניין".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איפה שוב טעינו? צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

רגע לפני מלחמת אחים: צריך להשיב את האמון

קרא עוד