סגור

חוששים מהציונות הדתית? מועמד לגיוס: "הרגשתי שמסמנים אותי כדתי"

מספר מועמדים לגיוס דתיים התלוננו על כך שנשאלו בראיונות בצו ראשון מה יעשו במקרה דומה לזה של אלאור אזריה ומהי רמתם הדתית, "שאלו אותי מה אעשה במקרה אלאור אזריה או שההלכה תאמר לי לירות והפקודה תאמר לי לי לא לירות"

משה ויסטוך
ב בכסלו התשעח
,
20 בנובמבר, 2017 9:41
חוששים מאפקט אזריה? חיילים דתיים. למצולמים אין קשר לכתבה

חוששים מאפקט אזריה? חיילים דתיים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: פלאש 90. חיים אזולאי

האם בצה"ל חוששים שאפקט אלאור אזריה ישפיע דווקא על חיילים דתיים? מספר מועמדים לגיוס חובשי כיפה טענו כי במהלך הראיונות שעברו ב'צו ראשון' הם נשאלו על דעתם בנושא פרשת החייל מחברון ולעתים אף נשאלו על מידת אמונתם.

"שאלו אותי מה אעשה במקרה אלאור אזריה או שההלכה תאמר לי לירות והפקודה תאמר לי לי לא לירות", העיד אחד הנערים כפי שפרסם הבוקר (שני) אורי איגרא בגלי צה"ל.

את הראיון המדובר עבר הנער בלשכת הגיוס שבירושלים ולדבריו, "את שתי השאלות האחרונות המראיין אמר לי שלא נעים לו לשאול אבל חייבו אותו".

נער נוסף שהגיע ללשכת הגיוס בבאר שבע העיד על דברים דומים, "במהלך הראיון האישי המראיינת שאלה אותי מה אעשה במקרה כמו שקרה עם אלאור אזריה. הרגשתי שמסמנים אותי כדתי". הנער גם הוסיף כי השאלות היו חודרות יותר ונכנסו לתוך עולמו הרוחני, "שאלו אותי גם האם התרחקתי בעבר מהדת והאם היו לי בעיות עם הדת. הרגשתי פגוע ששואלים אותי שקשורות לתחום האישי של האמונה שלי".

מדובר צה"ל נמסר כי "מטרת הראיון האישי הנערך בצו ראשון הינה הכרת המלש"ב ואורח חיו ואישיותו". לטענתם, "השאלות המדוברות אינן נכללות כחלק מהשאלות הקבועות המובאות בראיון האישי". בעקבות הפרסום כך הדגישו בצה"ל, "הודגשו הנהלים בקרב בעלי התפקידים הרלוונטים על מנת להימנע משאלות מסוג זה".

20.11.2017

1. שאלות מביכות למתגייסים דתיים (משה)

צריך להגיד תודה גדולה לא' וינטר וחבריו שהביאונו עד הלום .כמובן שבעקבות התנהגותם קיימת חשדנות רבה כלפי אנשים דתיים שלא יקיימו פקודות. וכתוצאה מכך גרירת רגלים מצד הצבא בקידומם.
הצבא צריך להיות בטוח שפקודות מבוצאות ולא שילכו לשאול רבנים -

דווח על תגובה לא ראויה
20.11.2017

2. למגיב 1 (Miluim)

תמהני אם שאלות מהסוג הזה נשאלו חילונים לאחר סיפור סירוב הפקודות של אנשים מהשמאל, או קריאות מסויימות של פרופסורים מסויימים, או חשדנות רבה בכלל לכל חילוני בגלל סיפורים שקרו עם חילונים כאלה ואחרים...

דווח על תגובה לא ראויה
20.11.2017

3. גם את הבן שלי שאלו שאלות אנטי דתיות (ירון)

הבן שלי עבר לא מזמן מיונים בצבא לאיזה תפקיד. חצי מהראיון שאלו אותו איך הוא יסתדר עם התפילות? עם בנות? מה יעשה כשהחבר'ה יביאו אוכל לא כשר? וכו'.
הוא יצא בהרגשה ממש רעה מהראיון, כאילו כל הזמן חיפשו אותו בפינה בגלל שהוא דתי.
אגב, לתפקיד המיועד אין בכלל קשר לעבודה עם בנות או משהו כזה. יש בתפקיד הזה הרבה חבר'ה דתיים. נראה שזו רוח המפקד איזנקוט מלמעלה, לעצור את הדתיים. עצוב.

דווח על תגובה לא ראויה
28.11.2017

4. בושה לבית היהודי. בחוק יש גם אפשרות להקמת מועצות ערביות נפרדות לערבים בירושלים שזה בפועל חלוקת ירושלים (אבי'ה)

הייתה על זה כתבה בשבוע שעבר

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

דו"ח שנתי - דרך האינטרנט. אילוסטרציה צילום: pexels (bruce mars)

סוף סוף: במס הכנסה מאפשרים להגיש דו"ח שנתי באינטרנט

קרא עוד