חבר צהר ל'כיפה': "מאוד כואב את הפרוייקט החדש"

הרב משה ביגל, מומחה בנושא כשרות וחבר הארגון, מתח ביקורת על המערך שהוקם, "הרבנות הולכת לכיוון חיובי. ממה שהתרשמתי, דעתו של הרב סתיו הייתה קרובה לדעתי ולכן אני מאוד מופתע כי זה נראה כמו סטייה ממה שדיברנו"

משה ויסטוך 04/03/18 16:21 יז באדר התשעח

מתנגד ליוזמת חברי צהר. הרב ביגל, צילום: הלל מאיר TPS
מתנגד ליוזמת חברי צהר. הרב ביגל, צילום: הלל מאיר TPS

מיזם הכשרות החדש של ארגון 'צהר' ספג ביקורות לצד תשבוחות, אך חברי הארגון מיעטו להתבטא בנושא. אחד מהם, ומי שנחשב למומחה בתחום הכשרות, החליט לצאת בחריפות נגד היוזמה.

"אני חבר מאוד גאה בארגון. ההיסטוריה מלמדת על דברים נפלאים שהם עושים שאני גאה להיות שותף אליהם", אמר ל'כיפה' רב הישוב מיתר, הרב משה ביגל, שמשמש כחוקר בנושא כשרות ואף כתב בנושא מספר ספרים.

עם זאת, דעתו על מערך הכשרות החדש של הארגון היא שלילית, "אני מאוד כואב את פרויקט החדש של הכשרות כי אין לנו צורך בעוד גוף כשרות פרטי. גופים אלה מסבים נזק גדול מאוד לעולם הכשרות". לדבריו, "בנושאי כשרות צריך להיות גוף אחיד ומבוקר. יש צורך בכשרות אחידה וממלכתית".

הרב ביגל טען כי מה שלרוב מניע את גופי הכשרות הפרטיים אלו שיקולים זרים, "מה שמניע אותם זה או אידאולוגיה אנטי ציונית או בצע כסף ושני הטעמים האלה לא מתאימים לארגון כמו צהר שמקדש שם שמיים. מאוד כואב לי שהם נכנסו לזה".

מה דעתך על כך שהרבנות תשמש כרגולטור שמפקח על גופי כשרות פרטיים?

"הרבנות הולכת בכיוון הזה וזה מה שמוזר לי. הרי בצהר יודעים כמוני שאחרי הביקורת החשובה של מבקר המדינה הרבנות החלה לעבוד בכיוון הזה. הרב לאו מושך לכיוון הזה שהוא רעיון שהרב סתיו מאוד תומך בו. אז אם מישהו כבר עושה שינויים בכיוון חיובי צריך לעזור לו".

יו"ר צהר הרב סתיו

יו"ר צהר הרב סתיוצילום: פלאש 90

רבה של מיתר וחבר הארגון ציין כי כמעט לכל אורך הדרך הוא היה מעורב בתהליך, לכן הוא מאוד הופתע מהתוצר הסופי, "דיברו אתי וערבו אותי בנושא. אני חייב להגיד שממה שהתרשמתי דעתו של הרב סתיו הייתה מאוד מאוד קרובה לדעתי ולכן אני מאוד מופתע כי זה נראה לי כמו סטייה ממה שדיברנו".

לטענתו, "הרב סתיו תמך בכיוון של רגולציה. אז למה לא ללכת עם הרבנות? נכון שזה לא קל לשנות אחרי 70 שנה אבל צריך לתת רוח גבית לרב לאו שהולך בכיוון הזה. רוח גבית ולא סתירת לחי".

לסיום חזר הרב ביגל על כאבו ופליאתו מהיוזמה החדשה, "צהר זה גוף שמתנדב כל כך הרבה והוא כל כולו ציוני, אז מה להם ולהתנהל כמו הבד"צ שכל מטרתו הוא לנגח את הרבנות? מה להם ולגופים הפרטיים שעושים זאת רק מבצע כסף?".

הרב אמר כי הוא אינו מתכוון לעזוב את הארגון אך לצד הוא מצפה שבכל זאת צהר והרבנות ימצאו את הדרך לשתף פעולה, "דלתו של הרב לאו פתוחה וזה עוד לא מאוחר לחזור בהם מזה ולעבוד יחד עם הרבנות הראשית".

חבר נוסף בארגון הוא רב הכולל בישיבת מעלה אדומים, הרב אלישע אבינר, שהדגיש כי הוא אינו מעוניין להתבטא בנושא המדובר מאחר ולא היה שותף למרבית הדיונים שהתקיימו בו.

עם זאת, באופן כללי הוא הסכים לומר כי הוא לא שבע רצון מהמציאות שנוצרה, "הייתי מאוד שמח לראות את צהר כזרוע של הרבנות הראשית. במקום שיעבדו בשני ראשים מנותקים שיעבדו יחד.

"לצערי זה לא המצב. אם היה שיתוף פעולה זה היה מביא ברכה לרבנות, היא הייתה מתחזקת והשפעתה הייתה גדולה על הציבור. זו הדרך שבה היו צריכים לנקוט".

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר