חבר פורום תקנה, הרב קנוהל: עושים לדוידי פרל משפט שדה

ד"ר חנה קהת בתגובה: "הרב קנוהל אמור לגבות את חבריו בתקנה, ואם לא שיעזוב את הפורום. סילוף של הלכות לשון הרע, שבמקרה של סכנה חובה לפרסם את הדברים"

אביטל טרקיאלטאוב 19/09/16 12:54 טז באלול התשעו

חבר פורום תקנה, הרב קנוהל: עושים לדוידי פרל משפט שדה
יחצ, צילום: יחצ

נחשף מכתב ששלח הרב אלישיב קנוהל, חבר פורום תקנה, לקהילת הגוש, בו נתן את חוות דעתו האישית על הסערה סביב פרשת ההטרדה המינית של ראש המועצה דוידי פרל, הרב קנוהל טוען כי נעשה לדוידי עוול, כי הפרטים בפרשה לא מאומתים וכי בכל אופן שילם דוידי את חובו וסגר את העניין בפיצוי מול המתלוננת. ד"ר חנה קהת, מייסדת ארגון "קולך" פירסמה בעמוד הפייסבוק שלה את המכתב, כולל ביקורת זועמת על תפקודם של רבני הגוש בפרשה.

"כיוון שאין לנו יכולת להוכיח את שהיה הרי שאנו מסתמכים על טענות האנשים שדברו דרך האינטרנט או כלי תקשורת אחרים - הכתב ודוידי" כתב הרב קנוהל והעמיד את תושבי הגוש בבחירה למי להאמין- רועי שרון, כתב ערוץ 10, או ראש המועצה המוכר להם. בנוסף, כתב הרב קנוהל "בכל הדיונים צריכים לעמוד לנגד עינינו הכללים ההלכתיים הבסיסיים בדיני שמירת הלשון".

הרב קנוהל מדגיש כי "לדברי דוידי הוא לא פגע כלל באותה אשה והוא נסחט לשלם 'כופר' על דבר שלא עשה. אבל גם לדברי הכתב שטוען שעל פי המידע שבידיו דוידי פגע בה, גם הוא מודה שהוא הגיע איתה להסכם פיוס ושילם על כך טבין ותקילין סכום גבוה מאד. אם כן, הרי שגם לדברי האומר שנעשה מעשה שלא ייעשה, נעשה כאן תיקון לאותו מעשה. שוב, לדברי הכתב נחתם ביניהם הסכם המסדיר את העניין".

ד"ר חנה קהת כתבה בסוף הפוסט "רועי שרון אני מאמינה לך" ובתגובות הוסיפה כי "הפיצול האישיותי של הרב קנוהל מחפיר. הוא אמור לגבות את חבריו בתקנה, ואם לא שיעזוב את הפורום"

הרב קנוהל הוסיף וכתב כי אין לשפוט את דוידי ללא הוכחות ברורות "גם לשון הרע אסור לספר ללא תועלת וצורך אמיתי!! איני יכול להבין מה רצה הכתב לתקן בפרסום ההודעה הזאת. אם חס ושלום יוודע במי מדובר היא תקבור עצמה מבושה. הרי גם לדברי הכתב היא לא רצתה להתלונן. על דוידי הוא טוען שהוא ריצה אותה וחתם איתה על הסכם. אם כן, הוא תיקן את העוולה. אנו הציבור בוודאי שאיננו יכולים לשפוט את דוידי כשאין בידינו כלים לברר את המציאות ולהוציא דין צדק".

"הכתב הזה והמערכת שלו נכשלו לדידם בלשון הרע. אין שום תועלת בפרסום הדבר חוץ מהכפשת אנשים ללא כל תועלת. איני מצליח למצוא שום תועלת ציבורית בחשיפת הדברים (גם אם נקבל את דברי הכתב במלואם). חוץ מהרס משפחה מורחבת לדורותיה, כאב לב ועגמת נפש לקהילה ולכל הגוש (ואולי גם ח''ו הרס משפחת הנפגעת אם ייוודעו פרטים אודותיה) איני מוצא כאן שום תועלת!!"

"אני כותב כחבר בפורום 'תקנה' שעוסק במשך שנים בפרשיות דומות. האמינו לי, בכל מקרה כזה תכלית הפורום היא להגיע להסכם כזה בין הפוגע לנפגעת. כך שגם לדברי הכתב - הם הגיעו למה שאנו מבקשים שיגיעו. פורום תקנה לא מפרסם ברבים את המקרים בהם הוא עוסק, אלא במקרה והוא חושש שעוד אנשים עלולים להיפגע מאותו פוגע. זה בוודאי לכולי עלמא, לא המקרה שלפנינו. אז מדוע לפרסם ברבים??? מה הרווחנו חוץ מעגמת נפש וסערת רוחות, ואולי עוד קצת לשון הרע?"

"לנו כציבור אני מציע כמה שיותר מהר לתת לעניין לשקוע לטובת שני הצדדים (כביכול, הפוגע והנפגעת), ולטובת הציבור כולו. אני מבין מדברי הכתב שהוסכם בין הצדדים שדוידי לא ירוץ לקדנציה נוספת, וזה דבר מתבקש במקרה של סיפור כזה גם אם הוא רק בגדר חשד. אבל מחמת הספק וחוסר התלונה וחוסר היכולת להוכיח שום דבר אני חושב שאין לנו כציבור שום זכות מוסרית לקרוא לדוידי להתפטר באמצע הקדנציה. זהו 'משפט שדה' ולא משפט צדק!!" אומר הרב קנוהל "לעניות דעתי אין כאן משום 'ובערת הרע מקרבך', אלא יצר חטטנות ונקמה. הבא ונניח לכל זה. בחודש הרחמים והסליחות נכבוש יצרים של בקשת הצדק ועשיית הדין, כי הם לא במקום במקרה שלנו כפי שהסברתי. נקיים בעצמנו ללבוש את מידותיו של הקב''ה שאמנם הוא גם דורש צדק אך הוא גם אוהב אותנו אהבת חינם".

ד"ר חנה קהת כתבה כי היא מזועזעת מהתנהגותם של רבני הגוש בפרשה. "עוד זה מדבר וזה בא - רבנים בגוש עציון מה קורה לכם? מה הזיגזוג הזה בין תמיכה בנפגעת לתמיכה במי שפגע בא. מי מטיל את מוראתו עליכם? הרב רימון מצד אחד, והנה הרב אלישיב קנוהל, שחבר בפורום תקנה, שהודה שפרל סירב לשתף איתם פעולה". ד"ר קהת אומרת שעל אף שגם הרב רימון וגם הרב קנוהל היו מעורבים בפרשה ונתנוו אמון מלא במתלוננת נגד פרל, יצאו שניהם בהתבטאויות נגד לשון הרע ותמיכה במשפחתו של פרל. "סילוף של הלכות לשון הרע, שבמקרה של סכנה חובה לפרסם את הדברים. קהילת גוש עציון - תקחו אחריות, זה בנפשכם".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר