ועדת שרים אישרה: סרבני גט לא ילמדו תורה

ועדת השרים אישרה היום את הצעת החוק של יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי שבמסגרתה לא יהיו רשאים ללמוד, לקבל ארוחות בכשרות מהדרין ולשהות באגף התורני של בית הכלא

נתנאל לייפר, כיפה
ז בסיון התשעו
,
13 ביוני, 2016 14:29
Hadas Parush, פלאש 90

Hadas Parush, פלאש 90צילום: Hadas Parush, פלאש 90

לבתי הדין הרבניים ישנה סמכות לשלוח אדם למאסר בגין סירוב מתן גט, כאשר מפתחות היציאה מהכלא נמצאים בידי הסרבן עצמו במידה ויבחר לשחרר את אשתו מעגינותה. יחד עם זאת ישנם סרבנים שבוחרים לשבת בכלא מאשר לתת גט, בעוד שבחסות החוק נהנים משלל הטבות הניתנות לאסירים כדוגמת לימודים או שהייה באגף התורני.

הצעת החוק שאושרה היום בוועדת שרים לענייני חקיקה מקודמת על ידי יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי ותנועת 'אמונה' במטרה להכביד על גברים סרבנים ולשחרר נשים מעגינות. על פיה ישללו ממנו שלל פריבילגיות הניתנות לאסיר השומר על אורח חיים דתי, בהם; שהות באגף התורני, לימודים ואחזקת ספרים, השתתפות בשיעורי תורה ושימוש בספרי קודש. בנוסף לא יורשה לקבל ארוחות בכשרות מהודרת.

הצעת החוק מתבססת על המלצת בתי הדין שהביע את התנגדותו להטבות כפי שמבואר בדברי ההסבר של החוק "בין אפיקי הפעולה העומדים לרשות בתי הדין נחשב צו המאסר בכפייה לקיצוני מבין צווי ההגבלה, אולם גם מבין כתלי בית הכלא ישנם סרבני גט המעזים לדרוש הטבה בתנאיהם או לאמץ תנאים שייטיבו עימם במהלך תקופת מאסרם כדוגמת השתתפות במסגרות לימודיות שונות הקיימות בבתי המאסר, קבלת אוכל כשר למהדרין או שהייה באגף שומרי המצוות."

ח"כ שולי מועלם רפאלי אמר בתגובה: "אדם שמעגן את אשתו ואינו מוכן לקבל את הוראת הדיינים לחדול מלהתעלל בה, הוא לא באמת אדם שחשובה לו ההלכה וקיום אורח חיים יהודי. הוא רומס את העיקרון היסודי שביהדות 'ואהבת לרעך כמוך' רק כדי למרר את חיה של אשתו. לפיכך הוא לא ראוי ליהנות משלל הפריבילגיות שבתי הכלא מאפשרים לאסירים דתיים".

עו"ד ציפורת שימל, יועמ"ש תנועת 'אמונה' שסייע בניסוח החוק אמרה: "אנו קוראות לבתי-הדין ליישם באופן מיטבי יותר את "ארגז הכלים" שמעמיד החוק לרשות הדיינים ולהגביר את השימוש בצווי מאסר ככלי מעשי במאבק כנגד סרבני הגט . אנו מאמינות כי החמרת תנאי מאסרם של סרבנים, בהתאם להצעת החוק שגובשה ע"י "אמונה" והוגשה ע"י ח"כ שולי מועלם, תוביל לשחרורן של נשים מסורבות גט מכבלי עגינותן. בנוסף לכך, במקביל, החקיקה תייצר את ההרתעה הדרושה למניעת המקרה הבא של סרבנות גט".

מנכלית ארגון מבוי סתום עו"ד בתיה כהנא דרור אמרה בתגובה "הצעת החוק של ח"כ שולי מועלם אומנם טובה אך הלכה למעשה אינה רלוונטית כל עוד בתי הדין הרבניים נמנעים משליחת סרבני גט לכלא ובכך מעבירים מסר כי הסרבנות אפשרית ואפילו משתלמת. ההוכחה לכשל העקרוני של בתי הדין הרבניים הגיע לשיא בפרשת סרבן הגט ד"ר גז אשר במקום להישלח לכלא, החליט בית הדין הרבני לצאת במסע שיימינג בסופו נעלם גז והותיר אחריו אשתו עגונה".

"הפיתרון היחיד", אומרת כהנא דרור, "הוא שליחת סרבני גט לכלא שכיום כמעט ולא נעשה על ידי בתי הדין הרבניים".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איילת שקד. מותחת ביקורת על נתניהו צילום: פלאש 90

הוועדה לבחירת דיינים: החרדים בעד איילת שקד בליכוד מסתייגים

קרא עוד