וונדליזם חמור ושריפת קברים בהר הזיתים

מספר מצבות הושחתו, נשרפו ונשברו בוונדליזם מחריד שאירע השבוע בהר הזיתים. הרב הלל הורביץ: "לא יעלה על הדעת שהמשטרה לא משתלטת על המצב"

חנן גרינווד, כיפה 05/06/15 11:53 יח בסיון התשעה

דוברות המשרד לשירותי דת, צילום: דוברות המשרד לשירותי דת
דוברות המשרד לשירותי דת, צילום: דוברות המשרד לשירותי דת

מצבות הושחתו, נשרפו ונשברו בפעולת תג מחיר ערבית מזעזעת שאירעה השבוע בהר הזיתים, כשהמצב נותר ללא מענה מספק מצד המשטרה ויתר האחראים על השטח. צוות אבטחה של משרד השיכון זיהה את ההרס הרב שנעשה למצבות שנמצאות בצד המזרחי של הר הזיתים, הנחשב כפרוץ מבחינה בטחונית. ניסיונות להציב מצלמות במקום נענו שהשחתם על ידי פורעים ערבים.

בשיחה ל'כיפה' הבהיר יו"ר מועצת בתי העלמין בירושלים הרב הלל הורוביץ כי המשטרה לא עושה די כדי לטפל בעניין, אך מטיל גם על הציבור הרחב את האחריות לכך שאירועים כאילו לא יחזרו על עצמם. "הערבים בוחנים אותנו, עד כמה המקום הזה קדוש. הם רוצים לנתק אותנו. נעשה כאן פוגרום וחשוב שנדע על כך".

"מצלמות לא יביאו ביטחון אלא רק מאסה של אנשים שיגיעו להר הזיתים", הוא מישיר מבט למציאות. לדבריו, בחודשים שעברו לא נרשמה התייעלות מספקת של המשטרה בנושא, אך הדבר יתרחש לטעמו רק אם יגיעו יותר אנשים למקום. "כשבא רכב פה רכב שם המשטרה לא מגיעה. חשוב להדגיש שהר הזיתים רובו ככולו בטוח. ישנן נקודות תורפה ולא יעלה על הדעת שהמשטרה לא משתלטת על המצב. אם זה היה קורה באירופה הממשלה הייתה דורשת לגנות את האנטישמיות וכאן, בליבה של ירושלים, המשטרה לא מסוגלת לעצור את הפורעים".

(צילום: דוברות המשרד לשירותי דת)

לדברי גורמים במשטרה עמם שוחחנו ישנה בעיה יותר רחבה מכיוון שכרגע אין תקציב לאפשר את חגורת האבטחה הראויה למתחם. "מישהו צריך להוציא מיליונים כדי לאבטח את הר הזיתים כמו שצריך ועד שלא יעשו את זה המשטרה תישאר ללא אמצעים מספקים לאבטח את המקום".

"יש צורך להציב עמדות נייחות במשך 24 שעות. זו ריבונות ושליטה", אומר הרב הורוביץ. "לא מספיק להציב ניידות, וכשהן יוצאות הערבים חוזרים. המשטרה אומרת שהיא חוקרת ועושה מעצרים אבל זה לא מספיק. צריך עמדות נייחות בנקודות התורפה על מנת להרתיע ולשלוט על השטח. הצעתי לעשות ניסיון עם אמצעי ראיית לילה ויכולות תגובה. העובדה היא שביו"ש זה עובד. כיש עמדות נייחות יש פחות אירועים ביטחוניים".

לפני מספר חודשים אמר הרב הורוביץ ל'כיפה' כי הוא שוקל הקמת כוח אבטחה פנימי להר הזיתים שמורכב ממתנדבים. לדבריו הרעיון לא ירד מהפרק. "אם נראה שהמשטרה לא מסוגלת לאפשר אבטחה מינימלית נעשה את זה לבד. אני עושה הכל כדי שהמשטרה תבין שהיא חייבת לתת ביטחון למבקרים ולקברים".

(צילום: דוברות המשרד לשירותי דת)

ביום חמישי הקרוב יתקיים במקום קונצרט לזכרו של החזן יוסי רוזנבלט. לדברי הרב הורוביץ, הגעה למקום הינה לא פחות חשובה מאשר עבודה מול המשטרה והממשלה. "צריך לדרוש מהמשטרה אבל גם מעצמנו. כולנו משטרה כי כולנו ישראלים. בכך שנעלה להר הזיתים וכל אחד יעלה לקברי אבותיו יהיה מה שקורה במירון ובמערת המכפלה. אתם הולכים עד מירון אבל יש קברי צדיקים במרחק הליכה".

"אנחנו חייבים לחזק את ריבונותנו בהר בעזרת הבאת אלפים למקום. אם אנחנו לא נבוא גם המשטרה לא תבוא. המשטרה נערכת לשבוע הבא בכמות רצינית כי הם יודעים שאנשים יבואו. אם כל הזמן יביאו אנשים כל הזמן תהיה נוכחות משטרתית. זה עד כדי כך פשוט. אי אפשר כל הזמן לצעוק על המשטרה והממשלה, צריך לעשות בפועל".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "צוות אבטחה של משרד השיכון הפועל במתחם בית העלמין בהר הזיתים דיווח למשטרה על נזק שנגרם למצבות ונפתחה חקירה".

תגובת המשרד לשירותי דת: "אחריות האבטחה והבטחון במתחם הר הזיתים ובדרך אליו באחריות משטרת ישראל".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר