התעללות והיתממות של המשטרה: הותירה קטינים יחפים בקור

קטינים שנעצרו בהר הבית הובלו לבית המשפט יחפים לאחר שהמשטרה לא העבירה להם את נעליהם שנשארו ברשות המשטרה בכניסה להר. האשמה: השתחוויה. בארגון חוננו מכינים תביעה: "התעללות לשמה"

חדשות כיפה 03/01/17 16:05 ה בטבת התשעז

התעללות והיתממות של המשטרה: הותירה קטינים יחפים בקור
צילום מסך, צילום: צילום מסך

שני קטינים בני 15 ו-16 שנעצרו שלשום (א') בחשד להשתחוויה בהר הבית צפויים לתבוע את המשטרה בגין מה שבארגון חוננו מכנים "התעללות לשמה". השניים שהו בקור הירושלמי קרוב ל-10 שעות כשהם יחפים והובאו כך לבית המשפט, וזאת משום שהמשטרה לא העבירה להם את נעליהם.

השניים נעצרו ביום ראשון בצהריים בחשד שהשתחוו בהר הבית. לאחר מספר שעות הודיעו חוקרי המשטרה לעו"ד רחביה פילץ מארגון חוננו כי הם ישארו במעצר בלילה ולמחרת יובאו לדיון. עו"ד פילץ מיהר להגיש ערר דחוף על מעצרם בטענה שאין סיבה להותיר קטינים במעצר בגין השתחוויה, והשופט אילן סלע קבע כי דיון בעניינם יתקיים עוד בשעות הערב.

אולם כאשר הגיעו השניים לבית המשפט התפלא עורך הדין לראות כי הם הולכים יחפים בקור הירושלמי. הקטינים השאירו את נעליהם בכניסה להר הבית בארון מיוחד שהמשטרה הציבה עבור היהודים העולים בטהרה, ולאחר מערם השוטרים לא העבירו לרשותם את הנעליים.

עו"ד פילץ אמר בדיון כי רק מטעם זה של פגיעה בזכויותיהם של הקטינים יש לשחררם, אולם נציג המשטרה רפ"ק יורם סגל טען כי "חשבתי שהם באו בלי נעליים מהבית", וזאת למרות שהמשטרה עצמה הציבה בכניסה להר הבית את ארון הנעליים ויודעת היטב כי חלק מהעולים נוהגים לעלות להר הבית כשהם יחפים בשל קדושתו.

[embed]

]

בנוסף, במהלך הדיון טען נציג המשטרה טען בדיון שהאירוע חולל מהומה, אולם מסרטון שהוצג לבית המשפט עולה כי האירוע היה בפינה מבודדת בהר הבית, ולמעט קריאה בודדת של "אללה אכבר", לא היתה שום תגובה מצד המוסלמים. "מי שיצר את המהומה היתה דווקא המשטרה שבמקום להבליג לאקט של תפילה והשתחוויה בהר הבית, בחרה לבצע מעצר ראווה", אמר בדיון עו"ד פילץ.

בסופו של דבר בהמלצת השופט סלע הגיעו הצדדים להסכמה לפיה יורחקו השניים מהר הבית לתקופה שיקבע השופט. השופט הורה כי על השניים יאסר לעלות להר הבית למשך 60 יום, וכי תיחתם בעניינם ערבות צד ג' שלא תהווה תנאי לשחרור. למרות זאת השוטרים לא שחררו את הקטינים באופן מיידי בבית המשפט אלא הובילו אותם כשהם אזוקים, לתחנת המשטרה ורק שם הם שוחררו.

בזמן הדיון הפגינו פעילי תנועת 'חוזרים להר' מחוץ לבית המשפט במחאה על המעצר. כמה מפגינים עוכבו בשטח אך שוחררו כעבור זמן קצר.

במחלקה האזרחית בארגון חוננו כבר מכינים תביעה כנגד המשטרה בגין פגיעה בזכויות הקטינים, איזוק ומעצר שווא, תביעה שתצטרף לכמה תביעות שהוגשו בשנה האחרונה בגין אלימות והתעמרות של שוטרי מרחב דוד בעצורים יהודים.

"עצוב שקצין משטרה מדבר בבית המשפט דברים שאינם אמת, ואין תגובה הולמת מצד בית המשפט", אומר עו"ד פילץ בתגובה. "להותיר יום שלם שני קטינים בני 15 ו-16 יחפים בקור הירושלמי זו התעללות בלבד, ומדובר באירוע שמצטרף לכמה תלונות של יהודים שנעצרו בגין תפילה באזור הר הבית, על התנהלות שוטרי מרחב דוד".

תגובת תנועת 'חוזרים להר' אשר פעיליה הפגינו במחאה על המעצר מחוץ לבית המשפט:

"אנו מגנים בתוקף את מעצרי השווא של עוד שני יהודים שבסך הכל מימשו את זכותם וחובתם להתפלל בהר הבית. אנו ממליצים לממשלת ישראל להפסיק לדבר גבוהה גבוהה כנגד החלטות באו"ם השוללות את הקשר בין העם היהודי לירושלים, שעה שבמדיניותה בשטח יוצא עתק מפיה. אנו שמחים על כך שבית המשפט הבין כי מדובר במעצר מיותר, ובד בבד דורשים ממנו לרסן את המשטרה, ולהורות לה להתיר לאלתר ליהודים להתפלל במקום הקדוש ביותר להם".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר