התנועה למדינה יהודית לשר הביטחון ולרמטכ"ל: "בטלו מינויו של תא"ל אלמוז לראש אכ"א"

זה היה מתבקש: אחרי מלחמת החורמה שניהל דובר צה"ל מוטי אלמוז, שהשבוע הוכרז על מינויו הצפוי לראש אכ"א והעלאתו לדרגת אלוף הגישה התנועה למדינה יהודית דרישה לרמטכ"ל ולשר הביטחון לעצור את המינוי

חדשות כיפה 26/12/16 12:15 כו בכסלו התשעז

התנועה למדינה יהודית לשר הביטחון ולרמטכ"ל: "בטלו מינויו של תא"ל אלמוז לראש אכ"א"
Yonatan Sindel/Flash90, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

התנועה למדינה יהודית הודיעה כי תשקול עתירה לבג"צ, באם המינוי לא יבוטל - "העקרונות שהתווה בג"צ בפרשת הרב קרים קובעים שעל משרד הביטחון להתחשב ברגשות הציבור בעת ביצוע מינויים בכירים. כשלונותיו המקצועיים של אלמוז היו למעשה התבטאויות קיצוניות ובזיוניות שפגעו ברגשותיהם של חלקים ניכרים מהציבור".

התנועה למדינה יהודית פנתה באמצעות עו"ד זיו מאור במכתב דחוף לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולרמטכ"ל גדי איזנקוט, בדרישה שיבטלו את החלטתם למנות את תא"ל מוטי אלמוז, כיום דובר צה"ל, לתפקיד ראש אכ"א. בפניית התנועה נכתב כי במסגרת תפקידו כדובר צה"ל, התנהל תא"ל אלמוז בחוסר מקצועיות, ובאופן שיש בו כדי להתסיס ולפגוע בחלקים גדולים בחברה הישראלית, זאת מתוך אג'נדה פוליטית קיצונית.

ביחס להודעה שפרסם דובר צה"ל לאחר אירוע הירי שבו היה מעורב החייל אלאור אזריה, כתב עו"ד מאור:

"כשם שאין להניח שחובש צבאי יפקיר חייל בשטח, לאחר שנפצע כשנהג בניגוד לפקודות - כך אין לקבל מצב שבו דובר צה"ל מפקיר את שמו הטוב של חייל צה"ל. מובן שקצין המפקיר חייל בשטח, בהיבט שבתחום סמכותו, פועל בניגוד לרוח צה"ל ולמצופה מחיילי צה"ל ומפקדיו".

ביחס להתבטאויותיו הקשות של תא"ל אלמוז על רבנים במסגרת נושאים הקשורים לפעילות אכ"א (זכותם של חיילים דתיים לגדל זקן, או שירות בנות בתפקידי לחימה בטנקים), נכתב:

"הלשון שבחר לנקוט תא"ל אלמוז מבטאת חוסר מקצועיות. כאשר דובר צה"ל מכנה דברי הלכה היוצאים מפיהם של גדולי דור "צווחות וחצרוצים", המשמעות היא שדברים בוטים אלו קיבלו את חותמו של צה"ל הרשמי".

הפניה למנוע את מינויו של תא"ל אלמוז לראש אכ"א התייחסה גם לכתבה שפורסמה בידיעות אחרונות ב-5 באוגוסט 2016, בכותרת "המגדר יעבור לדום". במסגרת הכתבה רואיינו חיילים טרנסג'נדרים שהכפישו את הרב הראשי לצה"ל, תא"ל אייל קרים - שהיה קצין בכיר גם בעת פרסום הכתבה, כמו גם רבנים נוספים. בין השאר השתמשו החיילים במילים "תמיד יהיו אנשים שיגידו דברים גזעניים", או "לא כל הדתיים חושבים כמו הרבנים האלה". דברים שנאמרו על ידי מרואיינים שקיבלו היתר מדובר צה"ל להתראיין.

על כך כתב עו"ד זיו מאור: "אין מנוס מן המסקנה שלפי תפיסתו של תא"ל אלמוז, הדרגות שעל כתפיהם של קצינים בכירים בתפקידים רבניים, שוות פחות מאלה שעל כתפי קצינים אחרים. ושוב: אם זו עמדתו של דובר צה"ל, המובעת באופן פומבי, הרי שזוהי עמדתו של צה"ל".

מאור סיים את המכתב בדברים אלה: "עמדת מרשתי היא כי מינויו של תא"ל אלמוז לתפקיד ראש אכ"א לוקה בחוסר סבירות קיצונית. מרשתי מבקשת לבטל את ההחלטה על מינויו, ולהודיע על ביטול ההחלטה. ככל שלא יבוצע כאמור, תשקול מרשתי פנייה לערכאות על מנת לסכל את המינוי".

בתנועה למדינה יהודית, הוסיפו לאחר משלוח ההודעה: "הדרך שהתווה הרב גורן ובה הלכו מאות אלפי חיילים שומרי מצוות מאז הקמת צה"ל, ננטשה בחודשים האחרונים בעקבות התבטאויות של קצינים בכירים בצה"ל, ותא"ל מוטי אלמוז בתוכם. חיילים טובים יודעים לנווט גם בשבילים מטושטשים ואין מקום לחשש לירידה בגיוס של החיילים הדתיים, אבל את הדרך צריך לסלול מחדש, לפני שהקצינים הבכירים ילכו לאיבוד. קידומו של אלמוז, קצין כושל מבחינה מקצועית שהשתמש בתפקידיו כקרדום לחפור בו בורות פוליטיים, הוא סטירה בפניה של המדינה היהודית, והתנועה למדינה יהודית תילחם במינוי עד לביטולו".

עו"ד זיו מאור הוסיף: "קידום של קצין כושל מבחינה מקצועית הוא מעשה בלתי סביר בצורה קיצונית. התנהלותו הכושלת של אלמוז כדובר צה"ל גלויה לעיני כל: קצין שהבאיש את ריחו של צה"ל במקום לקדם את תדמיתו; קצין שדיברר את צה"ל כגוף שמתנכר לחלקים גדולים באוכלוסיה, הוא קצין כושל מבחינה מקצועית בכל תפקיד - על אחת כמה וכמה כשמדובר בדובר צה"ל. העקרונות שהתווה בג"צ בפרשת הרב קרים קובעים שעל משרד הביטחון להתחשב ברגשות הציבור בעת ביצוע מינויים בכירים. כשלונותיו המקצועיים של אלמוז היו למעשה התבטאויות קיצוניות ובזיוניות שפגעו ברגשותיהם של חלקים ניכרים מהציבור. מה שאסור לרב קרים, בוודאי אסור לקצין אלמוז. אנו משוכנעים ששר הביטחון והרמטכ"ל יתעשתו ויבטלו את המינוי. ככל שלא ייעשה כן, תשקול התנועה למדינה יהודית לעתור לבג"צ לשם ביטול המינוי".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר