התיקון אושר: חייבים פלסטינים לא ייכנסו לישראל

לאחר שהתברר כי החובות לישראלים עומדים על יותר מחצי מיליארד שקל, הוחלט לאשר שינויים בנוהל כניסת בעלי חוב מהרשות לישראל. השרה שקד: "תם עידן של ניצול ישראלים על ידי פלסטינים בידיעה שלא ניתן לגבות את חובם"

חדשות כיפה 31/12/17 11:53 יג בטבת התשעח

התיקון אושר: חייבים פלסטינים לא ייכנסו לישראל
שטרות , צילום: רחמן חטיב פלאש 90

הממשלה אישרה היום (א') את התיקון שקידמו שרת המשפטים איילת שקד ושר הביטחון אביגדור ליברמן לנוהל כניסת פלסטינים לישראל, לפיו תיאסר כניסת חייבים מהרשות הפלסטינית. התיקון גובש לאחר שהתברר כי כיום חייבים הפלסטינים יותר מחצי מיליארד שקל בתיקי הוצאה לפועל וברשות לגביית קנסות, כשההערכה היא שהחובות שאינם מדווחים עומדים על יותר מ-2.5 מיליארד שקל.

במרץ 1998 אישרה הממשלה נוהל שנועד לסייע לרשויות השלטוניות בישראל וביהודה ושומרון, וכן לנושים ישראלים, לגבות תשלומי חובות מצד חייבים פלסטינים באמצעות מניעת כניסה לישראל. אלא שהנוהל נתקל בקשיים בהעדר שיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינית.

על פי הנוהל שהיה קיים עד כה, שהיה מסורבל לתפעול, רשות שלטונית ונושה היו רשאים לפנות אל הממונה על העזרה המשפטית במשרד המשפטים בבקשה למנוע כניסת חייב משטחי הרשות הפלסטינית, אם חלף המועד המצוין על גבי הדו"ח לתשלום, או לחילופין לא הגיש האחרון בקשה להישפט. נוסף לכך, החוב היה צריך להיות מוגש לביצוע בהוצאה לפועל בישראל, תוך מתן דגש כי חלף המועד הנקוב באזהרה.

במקרה שהתקיימו התנאים המפורטים בנוהל, מודיע הממונה במשרד המשפטים למנהל האזרחי ולמפקדת תיאום וקישור על צירוף שמו של החייב לרשימת החייבים המועברת לנציג המועצה הפלסטינית יחד עם התראה, וכניסתו תימנע אם לאחר 30 יום לא הסדיר את חובו.

לאחר עבודת המטה שערכה ועדה בין-משרדית, הוחלט על ביצוע שינויים מרכזיים בנוהל, שיאפשרו את אכיפתו האפקטיבית וימנעו מחייבים פלסטיניים להיכנס לישראל, עד להסדרת התשלום.

ראשית, במקום להעביר את שמות החייבים לנציג הרשות הפלסטינית, יודיעו לחייב בעת רצונו להיכנס לישראל על החוב הקיים. לאחר מכן, תוך 30 יום יהיה עליו להסדיר את החוב, בטרם תמנע כניסתו הסופית לישראל. במקרה שלחייב אין היתר כניסה לישראל בתוקף, בקשתו לקבלת היתר כניסה לישראל תסורב והוא יקבל את המידע אודות החוב והדרך בה ניתן להסדירו. במקרה של אי-תשלום החוב, תהפוך האזהרה לסירוב כניסתו.

שנית, הנוהל יחול גם על תושבי שטח C וכן על חובות התושבים הפלסטינים לריבון ביו"ש. שלישית, בשל השונות בין אזורי הפעילות ודפוסי הפעילות בהם (השטח הריבוני של מדינת ישראל ושטחי יהודה ושומרון), הפעלת הנוהל ביחס לחובות לישראלים תהיה על ידי הממונה על העזרה המשפטית במשרד המשפטים והפעלת הנוהל ביחס לחובות לרשויות האזור תהיה על ידי קצין מטה משפטים באיו"ש.

שרת המשפטים, איילת שקד התייחסה לגיבוש השינויים בנוהל, ואמרה: "תם עידן של ניצול ישראלים על ידי פלסטינים בידיעה שלא ניתן לגבות את חובם. סכום החובות שנצבר עד כה הוא בלתי מתקבל על הדעת. תפיחתו לחצי מיליארד שקל, רק בחובות המדווחים, מחייבת אותנו לתקנו ולהפוך אותו לאפקטיבי, ועל ידי כך, החובות יגבו בצורה מיטבית. אני מקווה שהתיקון יביא לכך שהפלסטינים ישלמו את חובותיהם ותיפסק האפליה כלפי אזרחי ישראל ורשויות המדינה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר