הנגשת מערת המכפלה | המנהל האזרחי: צעדים חד צדדיים, רק באישור הממשלה

ממכתב של של היחידה ציינו, במענה לארגון בצלמו, כי הם המתחם "שקדוש למיליוני אנשים בארץ ובעולם", נמצא באחריות עיריית חברון וכי שינוי מצריך החלטה של הדרג המדיני. הישוב היהודי בחברון: "קוראים לממשלה לשחרר את המקום מידי הוואקף"

משה ויסטוך, חדשות כיפה
ג בסיון התשעט
,
06 ביוני, 2019 11:10
עדיין לא מונגשת לנכים. מערת המכפלה

עדיין לא מונגשת לנכים. מערת המכפלהצילום: פלאש 90. גרשון אלינסטון

הנגשת מערת המכפלה באופן חד צדדי על ישראל תתאפר רק באישור הדרג המדיני, כך עלה מעמדת המנהל האזרחי בנושא שנכתבה במסמך שהגיע לידי חדשות כיפה

"מערת המכפלה היא מקום קדוש למיליוני אנשים בארץ ובעולם", נכתב במענה ליועץ המשפטי של ארגון בצלמו וצוין כי "נושא הנגשת מערת המכפלה מוכר ומעסיק גורמים רבים במנהל האזרחי ובמשרד
הביטחון".

עדיין לא קיבלו החלטה. ארכיון: ישיבת הממשלה

עדיין לא קיבלו החלטה. ארכיון: ישיבת הממשלהצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

בהמשך הוסיפו במנהל האזרחי כי לפי הסכמי הביניים בין ישראל לרשות הפלסטינית, המתחם נמצא תחת סמכותה של עיריית חברון וכי "שינוי סטטוס קוו ועשיית צעדים חד צדדיים במערת המכפלה הינם
החלטה של הדרג המדיני". לצד זה הודגש כי הם "פועלים על מנת לקדם את הנחיות הדרג המדיני, הן בניסיון להגיע להסכמות מול הצד הפלסטיני והן במוכנות להנגיש את מערת המכפלה במידה ותגיע הנחיה שונה".

יש לציין כי נושא הנגשת מערת המכפלה מהווה יעד חדש שהתפתח בתקופה האחרונה בקרב חוגי הימין וחוגים נוספים הפועלים למען זכויות אדם. במכתב ששיגר לאחרונה עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות היוצא, קובי אלירז, לרב הראשי לישראל הרב לאו, הוא ציין כי "גורמי המנהל האזרחי מקיימים שיח עם הוואקף על מנת להגיע להסכמה באשר לצרכי שתי האוכלוסיות בהנגשת המערה". בנוסף כתב אלירז כי מספר משרדי ממשלה הסכימו לקבל על עצמם את מימון העבודות ההנדסיות שיאפשרו את הנגשת המקום, במידה ותתקבל החלטה שכזו".

העיר חברון

העיר חברוןצילום: Wisam Hashlamoun/Flash90

מהישוב היהודי בחברון נמסר בתגובה כי הם "קוראים לממשלת ישראל לכבוד  52  שנים לשחרור חברון  לקבל את ההחלטה האמיצה סוף סוף ולשחרר את מערת המכפלה מידי הוואקף המוסלמי. מערת המכפלה נקנתה בקניין נצחי על ידי אברהם אבינו לעם היהודי.

לדבריהם, "העם היהודי ידאג לכבד את המקום ולאפשר חופש פולחן מלא לבני כל הדתות בכבוד ובהגינות בניגוד לוואקף המוסלמי שאומר גם לי גם לך לא יהיה ומסרב לכל פתרון של כיבוד ושיפוץ המקום והנגשתו לנכים".

מנכ"ל בצלמו, שי גליק, טען כי : "המינהל האזרחי מודה לראשונה שמי שמעכב את הנגשת מערת המכפלה זה הדרג המדיני. על חברי הקבינט וראש הממשלה לדון בנושא הנגשת המערה ולאשרה. התכנית והתקציב כבר מוכנים .לא ייתכן שנכים ימשיכו לסבול באופן קבוע כבר 52 שנים ולא יהיה להם פתרון".

06.06.2019

1. להביא בשידור חי מקום זה 24 שעות ביממה (אני)

מערת המכפלה צריך להיות לה מעמד כמו הכותל .להראות את המקום הזה בשידור חי ממש כמו הכותל. זה ערש העולם כולו. מימנו יצא עשיו וגם ישמעאל וכל העולם כולו. חידה ושמה אברהם. יש לי אותו בלוגו של האינטרנט תמונה ציור הכי יפה בעולם פניני יפהפה של גוסטב דורה כה יפה תענוג. אברהם ו3 המלאכים. וזהו כל הסיפור כולו עלינו ועל העולם כולו.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: ליאת מנדל

ראש מועצת מטה בנימין לכיפה: "אנחנו לא עושים עסקאות על ארץ ישראל"

קרא עוד