סגור

שי אלון לכיפה: "בית אל מסודרת במפה אך ראיתי חובה מוסרית לדאוג לכל המרחב"

ראש המועצה המקומית בית אל, שלאחר הסכמי אוסלו הפכה למובלעת, בטוח שאסור לחזור על טעות המובלעות: "בית אל כמובלעת זו שערורייה". לדבריו החלת הריבונות תעשה טוב לתושבים שלו, אך לא מוכן לנטוש את החברים בגוש עציון ובבנימין: "מה שנעשה זה עוול"

אלעד הומינר, חדשות כיפה
כז בסיון התשפ
,
19 ביוני, 2020 10:28
שי אלון

שי אלוןצילום: יוסף אנאיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מדבר על ה-1 ליולי כתאריך יעד לתחילת הנעת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. טרם נחשפנו למפות סופיות וראש הממשלה עדיין לא החליט איך תראה הריבונות או באילו שלבים היא תבוצע, אך מה שברור הוא, שהריבונות ולא משנה באיזו קונסטלציה, תשפיע ותשנה את חיי התושבים ביהודה שומרון. סדרת כתבות חדשה של חדשות כיפה תביא בפניכם את מהלך החלת הריבונות מזווית שונה. ריבונות והתיישבות - כתבה ראשונה בסדרה.

שי אלון הוא ראש המועצה המקומית בית אל כבר שבע שנים ומכיר היטב את המציאות של חיים תחת שלטון צבאי: "כמי שגדל בירושלים זה מטריף אותי ש-53 שנים ההתיישבות ביהודה ושומרון אינה תחת החוק הישראלי ואני צריך להיות כפוף לקצין מטה צה"לי. כל תכנית שאני מקדם, חשמל או כבישים - הכל באישור המנהל האזרחי ולאחר מכן הולכים למשרד הרלוונטי. יש פה חוסר הוגנות משווע. למשל חשמל: אנחנו משלמים מסים, מתגייסים, ממש מתחת לאלונקה ובפועל יש כמעט כל יום הפרעות חשמל. בקיץ נגמרים המים בישובים ביהודה ושומרון מכיוון שאצלנו דילגו על תכניות אב. לא מתכננים תכניות אב כי אומרים 'בעצם הכל זמני'. עד היום אין תכנית אב לכבישים, מים או לחשמל ולכן יש בעיות".

המצב שתיארת בו צריך ללכת לאיזה קצין מטה לא עדיף על הביורוקרטיה הישראלית?

"ממש לא. לא מאשרים פה חשמל כי הכל זמני. בתת מודע הפקידים אומרים 'יבוא יום והם לא יהיו פה'. למה ישראל כ"ץ, איש ימין מהליכוד, לא נגע כמעט בכבישים ביהודה ושומרון. הוא העדיף להשקיע את הכסף של המשרד במקומות בטוחים, זה מה שקורה מתחת לפני השטח. לא משקיעים בתכניות אב כי יכול להיות שבית אל לא תהיה בהסדר עתידי. אם יחול החוק הישראלי ואני אגיע לחברת החשמל, לא יבלבלו לי את המוח. יבינו שיש חוק וזה מקום של קבע. יהיו חייבים להכין תכניות אב לשנים. במצב היום לא, אנחנו תלויים במי יהיה בשלטון, ימין או שמאל. עם חוק ישראלי אין צורך באף הסכם קואליציוני".

אלון מדבר על המשמעויות של ההקפאה שידעה המועצה: "בבית אל לא בנו במשך 15 שנים. אם לא נותנים לבנות אין מה לדבר על חשמל או פיתוח. אם המקום לא מתפתח אין מה לדבר על רכבת או כבישים. בכל מקום אחר יש גידול טבעי. אצלנו יש יותר אנשים שיסעו לתל אביב או לירושלים ברכבת מאשר שיסעו מבית שאן. ובכל זאת הקימו רכבת בבית שאן. ישראל כ"ץ אמר 'אני אשקיע שם כי זה בקונצנזוס'".

ובכל זאת, אלון מדבר על כך שיש גם חיובי במציאות כפי שהיא היום, ללא החוק הישראלי: "נכון לעכשיו אין עיכובים מדיניים כי טראמפ נשיא ארצות הברית. מעבר ל-300 יחידות במחיר למשתכן בבית אל קידמתי עכשיו 350 יחידות דיור נוספות, עשיתי את זה בשנתיים. במדינת ישראל היה לוקח עשר שנים לקדם דבר כזה, אז בהחלט יכול להיות שתהיה פה בעיה. כרגע אין עיכוב מדיני כי נמצא טראמפ, כשיש עיכוב מדיני זה יכול לקחת שנים. אז אמנם כשיש חוק יש ביורוקרטיה של ועדות וכו' אבל הכל ודאי. כשהיה אובמה בנשיאות לא יכולת לקדם עשר שנים אפילו לא אבן אחת. כשחל החוק הישראלי אתה לא שואל אף אחד, זה בקונצנזוס. אז ייקח חמש שנים לקדם פרויקט אבל זה יהיה בטוח". 

צילום: Gili Yaari /Flash90

הכבישים ביהודה ושומרון לא שודרגו במשך שנים כי לא סופרים את התאונות של הפלשתינים. 

"הם לא נספרים כי הם לא חלק מהמדינה. על הרמזור בגבעת אסף דיברנו עם ישראל כ"ץ במשך חמש שנים. בא בצלאל סמוטריץ', אז שר התחבורה, ובשתי דקות סימן רמזורים לאורך כל הציר. בצלאל נתן הוראה לספור גם את התאונות של הפלשתינים, הוא הפך את הכבישים והצמתים למוקדי סיכון. כשיש חוק ישראלי לא צריך טובות מאף אחד. אני לא צריך לחכות לשר בעל אג'נדות דומות לשלי.

המועצה המקומית בית אל תפגע מהחלת הריבונות כפי שהיא מוצגת היום?

"גם במפה הנוכחית בית אל לא נפגעת. להפך, הגדלתי את תחום השיפוט במפה הקונספטואלית. הדרך לירושלים נשארת באותו מצב. הדרך לתל אביב אני לא יודע. אבל הלכתי למאבק עם החברים שלי בגוש עציון ובבנימין וכל השאר - כי מה שנעשה זה עוול. בגלל שאני מסודר אז לא אכפת לי מהם? למרות שבית אל מסודרת במפה ראיתי חובה מוסרית לדאוג לכל המרחב הזה".

אחרי הסכמי אוסלו בית אל הפכה בעצם לסוג של מובלעת.

"אסור שיקרה מצב כזה וזה שוויתרו בזמנו זו שערורייה. בית אל כמובלעת זו שערורייה. אני מנסה עכשיו בכל דרך אפשרית לייצר כביש נורמלי לבית אל. כביש דו מסלולי ובנוסף שתהיה עוד דרך יציאה מבית אל למקרה של פקקים או אירוע על הציר. אני על זה כבר זמן מסוים ומנסה להשיג את התקציב לדבר הזה. מגבעת אסף ועד לבית אל יהיה כביש דו-מסלולי. כך נרגיש מינימום מובלעת". 

לסיום, אלון מאמין כי המפות לא תשארנה כפי שהציגו בתחילה: "אני בטוח שהמפה תשתנה. מי שהרים ידיים מלכתחילה ולא ניסה לייצר שינוי - אני חושב שהוא שגה. ברור לי שמשהו השתנה. בלשכת ראש הממשלה משהו השתנה, הם זזו. מה שנעשה זה עוול. אנחנו צריכים לדאוג לאינטרסים שלנו בלי קשר לאמריקאים. אני לא אדאג לעצמי ומחר זה ידפוק אחרים".  

19.06.2020

1. בית אל היא מובלעת לא בגלל אוסלו אלא בגלל ראשי מועצה נקניקנים (נקניקים מפחדים מוולרשטיין)

בית אל אחרי אוסלו לא היתה מובלעת - היה את ציר וולרשטיין שחיבר את בנימין למזרח ולמערב.
חיבר את עופרה, בית אל ופסגות לדולב, טלמונים וגוש דן.
ראשי המועצה, האוגדונרים ושרי הבטחון מפחדים לפתוח את הציר חזרה ולדאוג להכפלתו ותאורה (כמו גם מעבר קלנדיה) - לא רבין ופרס מלפני 30 שנים אשמים, אלא הימינים השפנים של ה20 שנים האחרונות.

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2020

2. ראש מועצה שלא אכפת לט מאזורי Aו B. לא ראוי לשמש כראש מועצה. בושה לבית אל שבוגד בארץ ישראל עומד בראשה (בוגד בארץ ישראל !)

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2020

3. לסוכן השמאל הקיצוני אין מקום בבהנהגת יהודה ושומרון (אפרת)

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2020

4. לסוכן השמאל הקיצוני אין מקום בבהנהגת יהודה ושומרון (אפרת)

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2020

5. לסוכן השמאל הקיצוני אין מקום בבהנהגת יהודה ושומרון (אפרת)

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2020

6. כיפה לא לפרסם מאמר של ראש מועצה היורה בנגמש של הציונות הדתית ופועל נגד מועצת ישע (ברוך)

ראש מועצה שטוען שאין מה לעשות באזורים ביהודה ושומרון שאפשר לוותר עליהם ומסכים לאמירה של הקמת מדינה פלסטינאית אסור שיהיה לו במה בכיפה !!!!

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2020

7. כיפה לא לפרסם מאמר של ראש מועצה היורה בנגמש של הציונות הדתית ופועל נגד מועצת ישע (ברוך)

ראש מועצה שטוען שאין מה לעשות באזורים ביהודה ושומרון שאפשר לוותר עליהם ומסכים לאמירה של הקמת מדינה פלסטינאית אסור שיהיה לו במה בכיפה !!!!

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2020

8. כיפה לא לפרסם מאמר של ראש מועצה היורה בנגמש של הציונות הדתית ופועל נגד מועצת ישע (ברוך)

ראש מועצה שטוען שאין מה לעשות באזורים ביהודה ושומרון שאפשר לוותר עליהם ומסכים לאמירה של הקמת מדינה פלסטינאית אסור שיהיה לו במה בכיפה !!!!

דווח על תגובה לא ראויה
20.06.2020

9. קורח ועדתו (ישי)

להתנגד ברבים בהנהגת מועצת ישע ולהסכים להקמת מדינה פלסטינאית פשע לאומי. אין מקום לשמאל ביהודה ושומרון

דווח על תגובה לא ראויה
20.06.2020

10. שחצנות ושקרים. מאות דירות לא מסודרות בבית אל עם סכנות הריסה. מפות לא מסודרות (רחל)

דווח על תגובה לא ראויה
20.06.2020

11. די למחלוקת מול מועצת ישע והנהגתה. לא למדינה פלסטינאית גם אם בית אל תסופח לישראל ! (יצחק)

אין שום זכות מוסרית, דתית ואמונית להסכים להקמת מדינת פלסטינאית על 70% מיהודה ושומרון בכדי לספח את בית אל לישראל. די עם הריקנות הרוחנית ודמוגוגיות. וליישום מדיניות השמאל הקיצוני גרועה מאוסלו.

דווח על תגובה לא ראויה
21.06.2020

12. ראש מועצה תותח (אבי)

שי, עם ישראל זכה בך. אשריך שאתה רואה למרחק ודואג לארץ ישראל, לתושבי מדינת ישראל ולא רק למועצה המקסימה בית אל. כל הכבוד

דווח על תגובה לא ראויה
22.06.2020

13. הגיע הזמן לתחבורה מתקדמת - קווי יו"ש נעים בדרכים (נתנאל אילוז)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

קריקטורה אנטישמית על רקע הקורונה צילום: דו"ח האנטישמיות

דו"ח: בעקבות הקורונה - צפויה עלייה חדה באנטישמיות

קרא עוד