סגור

הרב שרלו: להעניק שירותי בריאות והיתרי עבודה למסתננים

לדעת ראש ישיבת פתח תקווה, על המדינה לדאוג לרווחתם של המסתננים שכבר מתגוררים בישראל, זאת מכיוון שעלינו "להתחשב בהיסטוריה המיוחדת שלנו, גם אנחנו היינו גרים"

אורי פולק, כיפה
י בסיון התשעב
,
31 במאי, 2012 10:51

צילום:

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת פתח תקווה, סבור כי על המדינה להעניק אפשרויות עבודה ולשירותי בריאות ולדאוג לרווחתם של המסתננים הזרים המתגוררים כיום בגבולות המדינה, זאת מהטעם שהם "צלם אלוהים" ונוכח הרקע ההיסטורי היהודי, שגם הוא עמד בפני מצבים דומים בעבר.

"מוטל עלינו גם להתחשב בהיסטוריה המיוחדת שלנו, ובכך שבפנינו נעלו את שערי העולם, ואנו יודעים מה משמעות נעילת השערים", כתב הרב שרלו לבוגרי הישיבה שלו, והסביר כי הוא למד זאת מפשוטו של מקרא "וגר לא תונה ולא תלחצנו, ואתם ידעתם את נפש הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים". לדבריו, "מי שהיה גר בארץ מצרים - חייב לנהוג בצורה אחרת כלפי מי שעובר את אותה חוויה עתה. אדגיש כי זה לא מקור הלכתי, אולם בעיני הוא מקור יסודי מאוד מאוד להבנת דרכה של תורה".

עם זאת, לטענתו, "מוטל בראש ובראשונה על מדינת ישראל למנוע הסתננות נוספת של אנשים לישראל, בשעה שאין היא יכולה לעמוד במטלה הזו, ולאפשר אך ורק את כניסת הנרדפים באמת, וכל זה גם בכפוף ל"שלך קודם לשל אחרים".

בהתייחס למסתננים שכבר גרים בישראל, הרב שרלו מציין כי "אתם חלקם צריך להלבין ולאפשר את שהייתם, בעיקר אם מדובר בסכנה של ממש בשיבתם לארצם, את חלקם צריך להחזיר לארצות מוצאם ולחלקם ניתן לאפשר שהייה זמנית". לטענתו, חובה להעניק אפשרות עבודה למסתננים המתגוררים בישראל, שכן "הבטלה מביאה לידי שעמום, והשעמום מביא לידי חטא, ואדם היכול לעבוד ללא מתן אפשרות לעבוד ולפרנס את עצמו הוא גם אדם נחות וגם מקור לצרות רבות".

כמו כן מתייחס הרב שרלו במכתבו להטלת האחריות על המסתננים על כלל החברה הישראלית, באומרו כי "אין זה הוגן כי האחריות לכך מוטלת על דרום תל אביב, ומקומות אחרים ששם מתקבצים המהגרים. גם ההתנחלויות צריכות לשאת בעול הזה; גם צפון תל אביב; גם כל המקומות במדינת ישראל. הטלת האחריות על מקומות מסוימים בלבד נוגדת את כל תפישת ההלכה בדבר שוויון נשיאה בנטל, ואי ניצול שכבות מצוקה בצורה לא הוגנת. על כך דיברו הנביאים עוד ועוד, בכל ההקשרים של צדק חברתי".

"בלי קשר לשאלה איזה פיתרון יימצא לכל אחד - היחס אליהם צריך להיות יחס אנושי, כאל בעלי צלם אלוקים, ויחס המתאים לנו כצאצאי אברהם אבינו שנלחם אפילו על שלומם של אנשי סדום על אף שהיו רעים לה' מאוד", מסכם הרב שרלו, שטוען כי "היחס האנושי אפוא צריך לנבוע הן מזהותו העצמית, והן מזהותם כבני אדם, וגילויי הגזענות והשנאה הם בור עמוק שאנו נופלים אליו, ושהוא עצמו משחית אותנו מאוד מאוד. לא זו בלבד, אלא שמשיקולים של הדרג הראשון יש צורך להעניק להם שרותי בריאות, שיקום אישי לאחר מה שהם עברו בסיני".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מנדלבליט. תוקף את נתניהו צילום: דוברות הכנסת, איציק הררי

מנדלבליט מגיב לנתניהו: נפעל ללא מורא, הניסיון לייחס שיקול לא ענייני לרשויות אכיפת החוק - מופרך

קרא עוד