הרב שנוולד: "מגמות מדאיגות בקשר בין ישראל ליהדות התפוצות"

ראש ישיבת ההסדר "מאיר הראל" במודיעין הרב (אל"מ מיל´) אליעזר שנוולד הזהיר אמש מתהליכים המתרחשים בקהילות היהודיות בתפוצות. "הקהילות עוסקות פחות בזהות המתבססת על זיקה לארץ. בני הנוער שבאים סוף סוף לארץ מצטופפים במוסדות של "חוצניקים" במקום להתערות במוסדות ישראליים, וללמוד על ההוויה בארץ"

חדשות כיפה
ה בטבת התשעז
,
03 בינואר, 2017 17:25
דוברות

דוברותצילום: דוברות

ראש ישיבת ההסדר "מאיר הראל" במודיעין הרב (אל"מ מיל') אליעזר שנוולד נשא אמש דברים ב "עצרת העולמית של המנהיגות האורתודוקסית" שאירגן המערך לשירותים רוחניים בתפוצות, בהסתדרות הציונית העולמית. הרב, שחזר לאחרונה מביקור בקהילות היהודיות בצפון אמריקה, שימש כיו"ר מושב שעסק בנושא 'השינויים הגיאופוליטיים במזרח התיכון ואיחודה של ירושלים - בהיבט הבטחוני'.

בדבריו הזהיר הרב שנוולד מהמתרחש ביהדות התפוצות: "אני חייב לציין שאני מזהה מגמות מדאיגות המסתמנות לעתיד- הקהילות היהודיות בארץ ובתפוצות הלכות מתרחקות זו מזו. לא מזמן חזרתי ממסע בחו"ל ודנתי בענין עם רבנים ראשי מוסדות ומנהיגי ציבור שגם הם מרגישים בכך. הקהילות עוסקות פחות בזהות המתבססת על זיקה לארץ. בני הנוער שבאים סוף סוף לארץ מצטופפים במוסדות של "חוצניקים" במקום להתערות במוסדות ישראליים, וללמוד על ההוויה בארץ. אנחנו חייבים לעשות הכל כדי לשנות את המגמה."

הרב הדגיש את החשיבות בחיבור של הקהילות בחו"ל לישראל ורואה בכך צורך אסטרטגי: "החתירה לאחדות היא - חיונית ברמה האיסטרטגית. יש לכך חשיבות גדולה מאד, משום שאחד מהמרכיבים של הביטחון הלאומי קשור ל'חוסן הלאומי' של החברה הישראלית, חוסן שתלוי באחדות למרות העדר האחידות, וריבוי המגזרים בחברה. הלקח ההיסטורי מלמד אותנו שבכל פעם שהיינו מאוחדים הצלחנו להתמודד עם אתגרים קשים ביותר. וכשהיינו מפולגים סבלנו מפלה וחורבן, שהבאנו על עצמנו במו ידנו".

הרב הוסיף כי "האחדות של עם ישראל - אינה נדרשת רק בתוך מדינת ישראל אלא בקשר שבין היהדות בארץ עם יהדות התפוצות. ליהדות התפוצות חשוב הקשר הזה - כי הוא חלק ממרכיבי הזהות היהודית העכשווית שלהם ובלם בפני מגמת ההתבוללות. ולמדינת ישראל כשגרירים בזירה הבינלאומית אל מול הדלגיטימציה וה-BDS".

הרב שנוולד אמר כי "כרבנים הפרוסים בכל רחבי העולם, יש לנו שליחות חשובה בעת הזאת - כל אחד במקומו, בארץ ובחו"ל. יש לנו תפקיד נוסף, להזכיר לעצמנו ולקהילותינו בכל יום מחדש את השיעור שקיבלנו לאחרונה במהלך הבחירות בארה"ב שגם הקב"ה נמצא בסיפור הזה ו"רבות מחשבות בלב איש ועצת ד' היא תקום" - שכן 'לב מלכים ושרים ביד ד''.

הרב שנוולד העלה על נס את פועלו של הרב יחיאל וסרמן, שהיה בין מארגני הכנס, ושל מנהל המערך לשירותים רוחניים בתפוצות יצחק שטיגליץ לקידום היהדות והציונות בכל רחבי העולם ולחיזוק הקשר בין מדינת ישראל לתפוצות.

18.02.2019

1. שנוולד, הוריך מכפר גדעון, שם מתרחשת שואה!! (ה)

העשירים שודדים את העניים!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
הקונצרט של התזמורת הפילהרמונית צילום: צילום מסך

מדהים ומרגש: התזמורת הפילהרמונית בקונצרט שירי פסח - מהבית

קרא עוד