הרב רא"ם הכהן: 400 ילדים נרצחים ביום ואדם ממשיך בשגרת יומו? זה דבר נורא

400 איש השתתפו אמש בכנס של ארגון בית הלל, סביב המצב הקשה בסוריה. הרב פויירשטיין: "יש אנשים מפלצות. אסור לטשטש בין טוב לרע. אלאור אזריה לא דומה למה שקורה בסוריה"

משה ויסטוך 09/01/17 14:25 יא בטבת התשעז

מה ליהדות ולמצב בסוריה? האם גם בימינו "עם לבדד ישכון"? ומה הקשר בין אלאור אזריה לרצח ילדים? בשאלות אלו ועוד דנו בכנס 'לא נוכל להתעלם' שארגנו רבני ורבניות בית הלל ונערך אמש במכון ון ליר בירושלים.

כ- 400 איש השתתפו אמש, צום עשרה בטבת, הכנס עסק בשאלת אחריותנו לבני עמים אחרים מתוך המקורות ושורשי היהדות, בדגש על המצב ההומניטרי בסוריה. בכנס לקחו חלק הרבנית חנה גודינגר דרייפוס, הרב רא"ם הכהן, הרב מאיר נהוראי, הרבנית רחלי פרנקל, הרב רפי פויירשטיין, הרבנית הדסה פרומן, ד"ר רות קלדרון, הרב יהודה גלעד, דרורי יהושע ועוד.

במהלך הערב, גויסו תרומות למען ילדים בסוריה על סך 10,000 ש"ח. בארגון מדגישים כי הוחלט להתמקד בסיוע לילדים בלבד אשר הם ודאי קורבנות חפים מפשע 'באשר הם שם', במוצרים ולא בכסף ודרך ארגון IFA שהינו ארגון אמין שפועל בתאום עם רשויות המדינה ומוודא שהתרומה תגיע ליעדה הנכון.

בפתח המושב המרכזי הרבנית רחלי פרנקל, שבנה נפתלי נרצח לפני כשנתיים, פתחה בתפילה שניסח הרב שרלו עבור העם בסוריה.

הרב רא"ם הכהן, ראש הישיבה ורב היישוב עתניאל אמר כי "הפסוק 'הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב' מופיע בתורה צריך לזכור שאלה מילים שנאמרו על ידי נביא רשע. אנו נמצאים בתקופה שבה עלינו להעביר מהלך. לא מספיק שנילחם כדי לשרוד, אנו נלחמים כדי לממש את הייעוד הגדול שבאופק של עם ישראל. שאיפתנו המתמדת לשלום אין בה כדי להפחית מעוצמת מלחמתנו ברשע, להיפך. אם 400 ילדים יכולים להירצח ביום ואדם ממשיך בשגרת יומו זה דבר נורא. לא יכול להיות שאנחנו לא נזעק ולא נתפלל על רוע כל כך גדול".

(צילום: יחצ)

הרב רפי פויירשטיין, מארגון 'צהר' חידד את הצורך להבחין בין טוב לרע: "יש אנשים מפלצות. אסור לנו לטשטש בין הטוב לרע, אלאור אזריה שעמד למשפט לא דומה בכלל למה שקורה בסוריה, שם אין שופט, שם יש רוע לשמו. דווקא בגלל שהאנשים האלה שופכים דם, דווקא בגלל שהם מפלצות צריך לעזור להוציא את הילדים מהידיים של הרוצחים האלה". בהמשך הוא סיפר שרצח הילדים בסוריה גורם לו לחשוב על גורל הילדים היהודים לפני כ-70 שנה, "תרבות הרצח עוד יותר מגדילה את האחריות שלנו כלפיהם. כשאני חושב על הילדים האלה אני חושב על מיליון וחצי ילדים יהודים שנרצחו בשואה".

הרב יהודה גלעד חבר הוועד המנהל בארגון רבני ורבניות בית הלל ציין את התפקיד של העם היהודי בעולם: "אנחנו עם ריבוני בארצנו וחלק מהותי מהסיבה שלשמה באנו לארצנו היא כדי להביא מסר לאנושות כולה. המהות של הלאומיות שלנו היא להביא טוב לעולם. הגאולה היא כשאנו חוזרים לארצנו ויכולים להיות אור לגויים, ברגישות המוסרית של עם שמתנהג אחרת ואשר במצב של מלחמה עדיין דואג לאויבים באֶרץ אויב".

חברת הכנסת לשעבר ד"ר רות קלדרון, התמקדה בנושאים שסביבם יכולים ציבורים שונים בישראל להתאחד: "אני מצטערת שאנחנו לא עושים דברים כמו הערב הזה ביחד. ציבורים שונים מהחברה הישראלית יכולים בכל זאת להתחבר. להתחבר סביב הנקודה הזו של המצב בסוריה, זאת נקודה פשוטה אמתית ונכונה שיכולה להוות מקום של חיבור."

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר