הרב לאו על משה סילמן: "זאת לא דרכה של תורה"

הרב הראשי לתל אביב יצא נגד התנהגותו של משה סילמן, שהצית עצמו במהלך הפגנת המחאה: "זו אלימות נוראה וטרגית. אלימות זה לא רק שאתה פוגע בזולת, אלא גם כאשר אתה פוגע בעצמך"

אורי פולק, כיפה 16/07/12 13:01 כו בתמוז התשעב

הרב לאו על משה סילמן: "זאת לא דרכה של תורה"
matanya, צילום: matanya

הרב הראשי לתל אביב, הרב ישראל מאיר לאו, יוצא נגד מעשהו הקיצוני של משה סילמן, אשר הצית את עצמו במוצאי השבת האחרונה במהלך הפגנת המחאה בתל אביב. הרב לאו אמר היום, בראיון לרדיו "קול ברמה" כי "זאת לא דרכה של תורה, זאת לא דרכה של יהדות. זה סוג של אלימות נוראה, טרגית, איומה ומזעזעת. אלימות זה לא רק שאתה פוגע בזולת, אלימות זה גם כאשר אתה פוגע בעצמך".

"מי שהופך את סיפורו של משה סילמן, שישלח לו הקדוש ברוך הוא רפואה שלמה מן השמיים והחלמה מהירה... מי שהופך אותו לדגל או לסמל, ואני שומע היום כותרות כמו - "כולנו משה סילמן", השם ישמור ויציל, זאת לא דרכה של יהדות", אמר הרב לאו, שהוסיף כי "מצד אחד מצר שהגענו למצב הנורא הזה. אם בן אדם מוכן לשלוח יד בנפשו משמע שהמצב אצלנו טעון תיקון מיידי ותיקון מן השורש. חייב להיות טיפול שורשי ולא קוסמטיקה חיצונית. יש פה אזהרה איומה במעשה הקשה של משה סילמן, אבל להפוך מן ההפגנה הזאת למשהו שייהפך מודל חלילה, סמל וחיקוי, השם ישמרנו, זאת אינה דרכנו ועל כך אני מתריע".

הרב לאו הוסיף כי "המשרדים הנוגעים בדבר, חייבים בהחלט לעשות עם עצמם חשבון נפש, בדק בית רציני בכל הנושא של בירוקרטיה וזכויות האזרחים. אנשים נאבקים במחאה הזאת על לחיות בכבוד או בשוויונית, אבל המילה הראשונה היא לחיות".

עם זאת, ציין הרב לאו כי "מה שהוא עשה זה פגיעה בחיים עצמם. זה ממש פגיעה בערך העליון מעל כל הערכים של צדק חברתי, יש ערך שנקרא קדושת החיים, ולכן אמרתי - אוי ואבוי לעשות את זה לסמל. אותו להפוך לסמל ודוגמא וחיקוי זה אסון נוראי, זאת לא דרכה של תורה, אצלנו מעל הכל - קדושת החיים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר