הרב לאו: "לקרב את הבריות לתורה, לא את התורה לבריות"

מרכז ברקאי ערך אמש את טקס סיום קורס הלימוד של רבני הקהילות. הרב לאו קרא לרבנים לא לפסוק על פי דעת הקהל: "מה זה הביטוי ´להפוך את ההלכה לנגישה´? על ההלכה לא עושים הנחת סוף עונה"

חדשות כיפה 06/07/16 17:23 ל בסיון התשעו

הרב לאו: "לקרב את הבריות לתורה, לא את התורה לבריות"
גיא טייב, צילום: גיא טייב

בבית הכנסת שערי יונה במודיעין נערך אמש (ג') טקס סיום מחזור הלימודים השני של מרכז ברקאי להכשרת רבנים ופיתוח קהילות, בו השתתפו עשרים רבנים קהילות מכל רחבי הארץ. במהלך מחזור הלימודים, הכולל שנתיים של לימודים שבועיים בהיקף של 600 שעות, ניתן דגש להקניית מגוון רחב של כלים לרבני הקהילות, מתוך מטרה לאפשר לקהילות לצמוח ולהפוך למוקד מקומי של סולידריות והתחדשות עבור כאלה שחובשים כיפה וגם עבור כאלה שאינם חובשים כיפה.

הרב ישראל מאיר לאו הרב הראשי לישראל ונשיא מרכז ברקאי דיבר באירוע על מעשה קמצא ובר קמצא וקרא לרבנים לא לנהוג בענווה פסולה כפי שמתואר על רבי זכריה בן אבקולס, ולהימנע מפסיקה על פי דעת הקהל.

"רבי זכריה בן אבקולס לא אמר את ההלכה כי אמר 'מה יאמרו', מה יגיד הציבור, מה תגיד התקשורת ומה יהיה פופולארי. פעם אחת פוחד מהקיצונים מימין ופעם שניה מהקיצונים משמאל. זה מה שאני אומר לרבנים פה: כתוב הווה מתלמידיו של אהרון, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה. מקרב את הבריות לתורה לא את התורה לבריות. התורה קבועה ולא תהה מוחלפת.

מה זה להפוך את ההלכה לנגישה? זה ביטוי הלכתי? זה ביטוי רבני? אסור לעשות הנחות של סוף עונה כי מהנחות מגיעים למכירת חיסול. אנחנו מופקדים לעשות כל שביכולתנו מתוך אהבת הבריות לקרב אותם אל התורה אבל לא לפעול על פי מה שיגידו ומה שיאמרו".

הרב דוד פיין מראשי מרכז ברקאי אמר לרבנים: "הלילה הוא לא סיום אלא הוא התחלה. התחלה של רבנות יותר מכילה, רבנות יותר מקצועית ורבנות יותר אוהבת. אני מברך אתכם שפעם הבאה שתקבלו טלפון בו יודיעו שמישהו נפטר חלילה, או שמישהו אחרי התפילה יספר לכם שבנו מכור לסמים, לא רק תגידו שאתם יודעים מה לעשות אלא תקדשו שם שמים ותנהגו בדרך נכונה שמקרבת את הגאולה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר