סגור

הרב זלמן מלמד: יש להעניק חסינות משפטית לרבנים

הרב זלמן מלמד יוצא להגנת הרב שמואל אליהו על רקע מכתב ששלח היועמ"ש לחברי הגוף הבוחר וקורא לחברי הכנסת הדתיים לחוקק חוק שיעניק חסינות משפטית לרבנים המשמיעים דעת תורה

חנן גרינווד, כיפה
כז בתשרי התשעה
,
21 באוקטובר, 2014 13:18
פלאש 90

פלאש 90צילום: פלאש 90

זעם בציונות הדתית בעקבות מכתב שהגיש היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין לחברי הגוף הבוחר הרבנים הראשיים בירושלים.

היום (ג'), יום הבחירות לרבנות ירושלים, שיגר היועמ"ש מכתב לחברי הגוף הבוחר בו פירט התבטאויות שונות של הרב שמואל אליהו בעבר, בנוגע להומוסקסואלים והשכרת דירות לערבים. בתגובה, יוצא הרב זלמן מלמד, מראשי רבני הציונות הדתית וראש הישיבה בבית אל יוצא להגנת הרב שמואל אליהו וקורא לחברי הכנסת הדתיים לחוקק כחוק שיעניק חסינות משפטית לרבנים שמשמיעים דעת תורה.

הרב מלמד אמר כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין טעה טעות גדולה כשמצא לנכון להתערב בבחירות לרבנות ירושלים.

"הכיצד במדינה יהודית רב לא יכול להשמיע את דעתו ההלכתית?", שאל הרב מלמד, "מדוע שופטים, חברי כנסת, נשיא המדינה ואחרים משמיעים את דעתם ללא חשש? החוק במדינת ישראל מגן אפילו על חברי כנסת ערבים שמסיתים יום ולילה ומשמיעים דברי בלע נגד מדינת ישראל".

"חובה על כל רב להשמיע את דעת התורה שלו בקול צלול וברור בלי מורא ובלי פחד וכך הוא מקיים את דברי התורה- לֹא תָגוּרוּ מִפְּנֵי-אִישׁ", הוסיף הרב. "אני מברך את הרבנים שמקיימים את מצוות 'לא תגורו' ומשמיעים דברי תורה ודברי הלכה ללא מורא".

הרב מלמד ביקש מחברי הכנסת בבית היהודי להגן על כבודה של התורה, כלשונו, ולבלום את הניסיון מצד יועצים משפטיים להלך אימים על רבנים בישראל.

בתוך כך, שעות ספורות לפני הבחירות לרבנות ירושלים, שיגרה התנועה למשילות ודמוקרטיה פנייה דחופה לכל חברי הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לירושלים, בעקבות מה שמכנים בתנועה "ניסיונות פסולים של היועץ המשפטי לממשלה להתערב בשיקול הדעת של הבוחרים".

במכתב הוסבר לחברי הגוף הבוחר כי היועץ המשפטי לממשלה מתערב באופן בוטה בהליך הבחירות ולכן "חובה עליכם לדעת כי התערבותו נעשית ללא סמכות ועל כן היא פוגעת בהליכים הדמוקרטיים המקובלים".

במכתב תוקף יו"ר התנועה יהודה עמרני את ויינשטיין ואומר כי מצער שהיועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין, אשר מכיר את תחומי סמכויותיו, בוחר להשפיע על ההצבעה באופן שאינו מקובל.

בעניין חוסר הסמכות של ויינשטיין להתערב נכתב: "סמכותכם לבחור את רבני ירושלים נקבעה מתוקף מעמדכם הציבורי או תפקידכם. החוק לא הסמיך אף גורם אחר, וודאי לא פקיד משפטי, רם דרג ככל שיהיה, להביע את דעתו בנושא זה".

בגוף הדברים פונים אנשי התנועה למשילות אל חברי הגוף הבוחר ומבקשים: "נבקש מכבודכם, לפעול על פי שיקול דעת נקי וצלול אשר אינו מושפע מהתערבות לא ראויה. כאשר אתם נדרשים למלאכה דמוקרטית זו, חשוב כי תשימו מאחוריכם ניסיונות של גורמים, ובראשם היועץ המשפטי לממשלה, להשתמש בתפקידם שלא כדין ולהתערב בעולם הערכים, ומכלול השיקולים הענייניים העולים אצלכם בבואכם לבחור" נכתב בפנייה.

לסיום מצופה מארבעים ושמונה הבוחרים להתעלם מחוות הדעת שמפרסם ויינשטיין "התעלמות מקולות זרים, תהווה תרומה לדמוקרטיה צודקת וישרה, לה ראויה מדינת ישראל".

בתחילת השבוע פנתה התנועה ליועץ ויינשטיין בו התריעה מפני התערבותו שלא בסמכות תוך כניסה גסה לתחום הפוליטי.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

המפכ"ל החדש, קובי שבתאי צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סבב מינויים במשטרת ישראל - דורון תורג'מן ימונה למפקד מחוז ירושלים

קרא עוד