הרב זייני: אם החשדות נכונים הרב מהצפון הוא מנוול או מטורף

הרב אליהו זייני מגיב לפרשת הרב מהצפון ותוקף: "התקשורת מאפשרת לכל זב ומצורע להיהפך לגדול, אם רק הוא יודע לדבר יפה או לכתוב יפה"

חנן גרינווד, כיפה 14/07/15 12:28 כז בתמוז התשעה

הרב זייני: אם החשדות נכונים הרב מהצפון הוא מנוול או מטורף
דוברות הרב זייני. צילום: אסף מילר, צילום: דוברות הרב זייני. צילום: אסף מילר

הרב אליהו זייני מגיב בחריפות לפרשיית הרב מהצפון ותוקף את הרב תוך שהוא מכנה אותו מנוול ומטורף שאין כדוגמתו. " אין ספק שפרשה כזו אם אכן כל הפרטים המתפרסמים אכן נכונים, היא מכה קשה לכל הצבור, היא חילול ה' שאין כדוגמתו, והיא הרס נורא לכל הקשור לתורה וכל שכן לכל מי שרוחש איזה שהוא כבוד לתורה", כתב הרב זייני והוסיף: " אם כל החשדות נכונים, האיש הזה הוא או מנוול שאין כדגמתו, או מטורף שאין כדוגמתו. וברור שלא תהיה לו מחילה עולמית".

עוד הוסיף הרב הרב זייני וקבע כי "יש דבר מה פסול בקביעה הציבורית מי הוא תלמיד חכם. והפסול נעוץ בשתי נקודות. האחת שהחברה הישראלית קובעת גדלות של אדם רק עפ"י ידיעותיו והכריזמה שלו, ולא עפ"י יראת השמיים שבו. והשנייה: אמצעי התקשורת מאפשרים לכל זב ומצורע להיהפך לגדול, אם רק הוא יודע לדבר יפה או לכתוב יפה, ולא משנה מה ערכו של תוכן דבריו, וזה אסון!"

"במישור הפרגמטי, עלינו להבהיר לכל יהודי, ובפרט לתמימים שבדורנו המאמינים בקלות בקדושת דמות זו או אחרת, או ביכולותיו העל אנושיות, שאין לאיש היתר לעבור על שום דבר מן ההלכה (איסור ייחוד, וכל שכן מעשה אסור והס מלהזכיר איסור גילוי עריות ר"ל) גם אם הדרישה באה מדמות המתיימרת להיות תורנית. ויש גם להזהיר, שאם באה דרישה כלשהי הסותרת את הדין הקל ביותר של ההלכה, יש מייד לפרסם שמדובר ב'שרלטן' המסוכן לצבור ולפרסם את הדבר ברבים, בבחינת 'מפרסמים את החנפים' (סוף מס' יומא). ואסור שאשה תתייחד גם עם חכם מפורסם ללא נוכחות אשתו של החכם. כמי שסבו היה חברותא של בבא סלי, אני מודיע כאן שמעולם לא קיבל בבא סלי זצ"ל אשה ביחידות!"

"נוסף לכך, יש להבהיר שזו המצאה של דורנו שרבנים צעירים מעמידים את עצמם כגאוני עולם, מחוללי נסים ונפלאות. אין אני בא להכחיש שיש גדולים הראויים לחולל פלאים בזכות מעשיהם ועוד יותר בזכות תפילותיהם, אבל זה לא שמענו מעולם מצד צעירים, אלא רק מצד זקני החכמים, המפורסמים בקדושת התנהגותם במשך עשרות בשנים!!! ויש להוסיף רבות בנקודה זו, אך אכמ"ל".
"בדורנו בו העיסוק בתורה מזכה לפעמים אנשים בתנאים טובים ללא כל מאמץ ראוי, משחית ללא ספק מי שאינו ראוי לכתר תורה".

הרב זייני הבהיר כי אין לאבד את האמון בכלל אנשי הדת. וכי באשר נמצא נוכל אחד שסרר, על כל רבני ישראל נוציא לעז?! וכי אין לנו מספיק רבנים במהלך הדורות ובכל קהילות ישראל שהוכיחו לאורך כל חייהם את גדלותם, טהרתם וקדושתם תוך מסירות נפש עילאית?! לכן, אם לא זוכה אדם לראות לנגד עיניו איש טהור כזה, שישמור לנגד עיניו גדולי העבר, תנאים אמוראים, גאונים, ראשונים ואחרונים ועוד ועוד, ויתעלם מן העגום שלפניו. לא באנשים אנו תולים את אמונתנו, אלא בהקב"ה, שב"ה יש לו די נציגים הראויים לייצג את רצונו באמת ובתמים, אף אם לעיתים מתגלה אישיות פסולה (ואף טמאה) המתהדרת בכתר תורה".

"אל נשכח שגדול רבותינו הם אלו ששמרו עלינו והביאו אותנו עד הלום תוך מסירות נפש שלא הייתה כדוגמתה בעולם, ומתוך אהבה אין-סופית לעמנו. ואל ניתן לטמא אחד (או לכמה בודדים) לטמא את כל מחנה התורה. וכי בגלל שלעיתים קצין אחד מתגלה כלא כ"כ ראוי נגזור על כל הפיקוד הצבאי דין פיסול?! כך הוא בכל מסגרת, אף אם בעולם התורה המבדקים הם לאין ערוך יותר חמורים".

"לכן, בא ונידבק בגדולים האמיתיים, בזקנים ובנשואי הפנים שהוכיחו את עצמם במשך עשרות בשנים, ועל ידם נדע להישמר ולהיזהר, ונדע שלא הכישורים האינטלקטואליים ולא הרטוריים או הספרותיים הם האיפיונים של תורת אמת. וזה נכון לא רק בעולם התורה, אלא באקדמיה בראש ובראשונה ובכל תחומי החברה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר