הרב גיסר: אין סיבה לפרסם את שם השופט החשוד בפלילים

הרב גיסר אמר את הדברים על פרשת השופט שהושעה בחשד לפלילים."לו היה מדובר במנהיג ציבור בכיר, היה מקום לשקול הפרסום"

נתנאל לייפר, כיפה 17/05/16 20:10 ט באייר התשעו

הרב גיסר: אין סיבה לפרסם את שם השופט החשוד בפלילים
יחצ, צילום: יחצ

ראש מכון משפטי ארץ, עו"ד הרב אבי גיסר, התייחס לעניין השופט החשוד בפלילים שהושעה מעבודתו לפני כמה שבועות ללא שפורסם דבר בעניינו וטען כי שופט אינו נחשב למנהיג ציבורי בכיר ולכן אין סיבה לפרסם את שמו.

בית משפט השלום בראשון לציון התיר היום לפרסום כי שופט בבית משפט שלום הוצא לחופשה כפויה בחשד לביצוע עבירות חמורות למרות שמסתמן כי התיקים ייסגרו בשל חוסר בראיות מאחר שהמשטרה לא הצליחה לגבש די ממצאים כדי להעמידו לדין. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יכריע בנושא בשבועות הקרובים לאחר שיתייעץ עם משניו.

נגד השופט התקיימו בחודשים האחרונים חקירות שנוהלו על ידי היחידה לחקירות הונאה במחוז המרכז. בין היתר, נחקרו כמה חשודים בסביבתו הקרובה והוא עצמו נחקר תחת אזהרה. התיק הראשון נפתח בפברואר האחרון ואילו תיק נוסף נפתח החודש. הוא הוצא לחופשה לאחר התייעצות עם נשיאת בית משפט העליון מרים נאור. נשיאת בתי המשפט במחוז המרכז, עינת רון, חתמה על צו איסור פרסום על פרטי הפרשה שהנו בתוקף עד ליולי הקרוב. בניגוד למקרים דומים לא הוציאה הנהלת בתי המשפט או המשטרה כל הודעה בעניין.

לדברי הרב גיסר לפי ההלכה אין חובה לפרסם את שמו של השופט החשוד. הזכות לשם טוב, לפרטיות ולכבוד גוברת על האינטרס הציבורי לדעת כבר בשלב זה את שמו. "לו היה מדובר במנהיג ציבור בכיר, היה מקום לשקול הפרסום", אומר הרב גיסר.

לדבריו, "עמדת ההלכה ועמדת החוק דומות אך לא זהות. גם על פי החוק אין לפרסם שם עד הגשת כתב אישום או בחלוף 48 שעות מתחילת חקירה רשמית או הבאה לפני שופט. לפי ההלכה יש מקרים שאין כל אינטרס או היתר לפרסם שם של חשוד".

הרב גיסר מציין כי הפרסום גורם נזק בלתי הפיך ויש לזכור כי במקרים רבים לא מוגש כלל כתב אישום ושמו של החשוד מוכתם ללא צורך. כפי שעלול לקרות גם במקרה זה של השופט, כאשר המשטרה ממליצה לסגור את התיק.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר