הרב אברהם יוסף השעה עצמו מלתת כשרות בעירו

בעקבות עתירת נאמני תורה ועבודה השעה את עצמו רבה של חולון ממערכת הכשרות בעירו בשל כתב אישום שמוטל נגדו

נתנאל לייפר, כיפה 29/05/16 08:27 כא באייר התשעו

הרב אברהם יוסף השעה עצמו מלתת כשרות בעירו
פלאש 90, צילום: פלאש 90

לפני כשלושה חודשים עתרה תנועת נאמני תורה ועבודה לבג"צ בדרישה משר הדתות להשעות את הרב אברהם יוסף מתפקידו כרב העיר חולון על רקע ההליך הפלילי המתנהל בימים אלו נגדו. לאחר שהפניות, הן למשרד לשירותי דת והן לרבנות הראשית בעניין השעיית הרב אברהם יוסף, נענו בהתעלמות פנו בתנועה לבית המשפט העליון בשבתו כבג"צ על מנת שיתערב בסוגיה זו.

כזכור, כי על-פי כתב האישום שהוגש לפני כחצי שנה ניצל הרב יוסף את מעמדו כרב עיר האחראי על מתן תעודות כשרות בערים חולון ואור יהודה על מנת להיטיב עם גוף כשרות פרטי המצוי בבעלות משפחתו הקרובה - בד"צ בית יוסף (המנוהל בידי אחיו - הרב משה יוסף), וכך לקדם את ענייניו האישיים, המשפחתיים והכלכליים.

לטענת התנועה, המשך כהונתו של הרב יוסף - החבר במועצת הרבנות הראשית - חותרת תחת האמון הציבורי בשירותי הדת ובמערך הכשרות הממלכתי, אשר ממילא שרוי היום בשפל המדרגה וזאת הן מחמת התערבותו הבוטה של הרב יוסף לטובת בני משפחתו בעניינים הנמצאים בזיקה ישירה לליבת סמכותו כרב עיר והן מחמת ההשלכות הציבוריות של מעשיו של הרב אשר פעל להפוך את מערך הכשרות הממלכתי למערך החוסה תחת גופי כשרות פרטיים. בנושא זה מזכירים בעתירה את פסיקת בג"צ בעניין מעמדו של כתב אישום כנגד נבחר ציבור. על אף שלא מוצו ההליכים הפליליים נגד נבחר הציבור עצם ההגשה מהווה תשתית לבית המשפט להורות על השעייתו מתפקידו.

עוד נכתב בעתירה, "שילוב זה בין הפן הפרטי, קרי ההטבה עם קרוביו והפגיעה במתחרי העסק המשפחתי, לבין הפן הציבורי - קרי, החתירה תחת מערך הכשרות הממלכתי - מצדיק למצער את השעייתו של הרב יוסף מכהונתו עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו."

השבוע הגישו עורכי דינו של הרב אברהם יוסף, נבות תל צור וטל שפירא, תגובה מקדמית לעתירה וכתבו כי "כי לא מתקיימת עילה להשעייתו מכהונתו כרב העיר חולון עקב כתב האישום נגדו". על אף זאת החליט הרב אברהם יוסף להפקיד את סמכויותיו כרב העיר בענייני כשרות לידי רב העיר האשכנזי של חולון, הרב יוחנן גור-אריה וזאת עד לתום ההליכים המתנהלים בגין כתב האישום. לדבריהם "משיכת ידו המוחלטת של הרב יוסף מעיסוק בענייני כשרות, עד לתום ההליך, נעשו לשם כבודה של תורה ועל מנת למנוע כל לזות שפתיים בעניין".

בתוך כך, הרב יוסף מתנער מכתב האישום ומהמעשים המיוחסים לו, לדברי עורכי דינו, "כתב האישום אינו נקי מקשיים" וכן ש"הרב אברהם יוסף פעל בהתאם לתפיסתו ההלכתית ולצו מצפונו" בכל הנוגע לתעודות הכשרות בעירו.

הרב יוסף ימשיך לכהן כרב העיר ולטפל בסוגיות השונות מלבד כשרות, וכן ימשיך להיות חבר מועצות הרבנות הראשית אשר תפקידה בין השאר לטפל בסוגיות של כשרות. עמדת המדינה טרם התקבלה, ויהיה מעניין מה המדינה תשיב על רקע הודעתו של הרב יוסף על משיכת עיסוקו בתחום הכשרות בחולון.

עו"ד אסף בנמלך המייצג את העותרת, ביחד עם עו"ד מתי רוזנבאום, מסר כי "ההחלטה המתבקשת של הרב יוסף לנטרל עצמו מעיסוק בענייני כשרות התקבלה רק בעקבות עתירת התנועה לבג"צ. פניות קודמות לרב יוסף, לרבנים הראשיים וליועצים המשפטיים כלל לא טופלו. בנסיבות אלה, ספק אם די בהחלטתו של הרב שלא לעסוק בענייני כשרות עד לבירור משפטו. אנו נלמד את עמדת הרב יוסף ונבקש להגיב עליה בפני בית המשפט".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר