הקיבוץ הדתי: "בעד שירות בנות בצה"ל. לא ביחידות הלוחמות"

מזכ"ל התנועה תקף בחריפות את עמדת חלק מהרבנים נגד גיוס בנות, "במאבק על כפר עציון נפלו 21 נשים. הן בוודאי לא פגעו בערך המשפחה". עם זאת הוא אמר כי הם "מבקשים לכוון את הבנות ליחידות שאינן יחידות לוחמות מעורבות"

משה ויסטוך
יד בשבט התשעח
,
30 בינואר, 2018 9:17
נגד עמדת הרבנים ובעד גיוס דתיות. למצולמת אין קשר לכתבה

נגד עמדת הרבנים ובעד גיוס דתיות. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: פלאש 90. אבי סולטן

בתנועת הקיבוץ הדתי הביעו הבוקר (ראשון) את עמדתם בכל הנוגע לגיוס נשים דתיות לצה"ל ותקפו את עמדת הרבנים שגורסים כי אסור לבנות להתגייס.

"בקיבוץ הדתי אנחנו מתנגדים בחריפות לאמירה ולטענה כאילו גיוס בנות לצה"ל הורס את המשפחה", אמר מזכ"ל התנועה, אמיתי פורת, "אין לדברים שחר מבחינה עקרונית ולא מבחינה מעשית". 

לדבריו, "במאבק על הגנת כפר עציון בתש"ח נפלו 21(!) נשים שנחלצו להגנת עמן ומולדתן. הן בוודאי לא פגעו בערך המשפחה, אלא קידשו את השם והקריבו חיים למען כולנו". עוד הוא אמר כי "הבנות שלנו בקיבוצים, בוגרות מוסדות החינוך שלנו, וביתר שאת בוגרות מדרשות ומכינות לצה"ל, מתגייסות מתוך מודעות עמוקה להשתתפותן במערכה הלאומית לעזרת ישראל מיד צר. הן עוברות הכנה מתאימה. וגדלות להיות אישה ואדם שלם, וגם זוכות להקים משפחה ובית נאמן בעז"ה".

 בתחילת השבוע נערך כנס עבור מאות בנות מדרשות שבהם אמרו מספר רבנים, כדוגמת הרב שמואל אליהו, הרב צבי קוסטינר, הרב דוד פנדל והרבנית עידית איצקוביץ, כי אסור לבנות להתגייס לצה"ל.

הרב אליהו אמר בין היתר כי "שמים בנים ובנות יחד בנגמ"ש, בעמדת שמירה, איך מצפים שהאישה תקים משפחה אח"כ? למה זה טוב? מתוך 192 מדינות רק ב 2 יש שירות צבאי חובה לנשים. ישראל וצפון קוריאה. למה עשו את זה? זה ערך! הפכו את זה לדגל!".

מזכ"ל הקיבוץ הדתי אמיתי פורת

מזכ"ל הקיבוץ הדתי אמיתי פורתצילום: פלאש 90. הדס פרוש

 

פורת יצא כאמור נגד הדברים, אך בכל זאת סייג את תמיכת תנועתו בגיוס בנות ואמר, "אמת, יש מקום לשיקול דעת, לאיזונים נכונים, לבדיקה, לביקורת, לתיקון. גם אנחנו מבקשים לכוון את הבנות ליחידות שאינן יחידות לוחמות מעורבות, מתוך הבנה שיש לבחור את יעדי השירות המתאימים יותר לבנות, ולתנאי של צניעות ומרחב אישי מוגן ומותאם לבנים ולבנות".

לצד זה הוא הדגיש כי "ברור לנו שחלק מהבנות משרתות ביחידות מעורבות ולעתים מעורבות לוחמות, וגם אותן יש להכין נכון, ובהן יש לתמוך, וחלילה לא לקלל ולבזות אותן".

לסיום הוא אמר כי "המאבק החזיתי נגד צה"ל ומפקדיו מזיק ומחליש את עם ישראל. צריך לבדוק היכן הדברים טעונים ביקורת ותיקון, אסור ליצור מאבק של התנגשות ערכית עם מפקדי צה"ל. בשיח שלנו עם הצבא, עם ראש אכ"א והרמטכ"ל – יש הבנה ומחפשים להגיע לאיזון.

בהפטרת השבת האחרונה קראנו על דבורה ויעל שתרמו חלקן במאמץ המלחמתי. על בנות רבות המתגייסות לצהל נוכל לקרוא את הכתוב ברות: 'כִּי יוֹדֵעַ כָּל שַׁעַר עַמִּי כִּי אֵשֶׁת חַיִל אָתְּ'".

30.01.2018

1. הקיבוץ הדתי... א-גרוייסע מאן דאמר (רועי)

לא מפיהם אנו חיים. מי הם בכלל להביע עמדה מהו רצונו של הקב"ה ? הכוח להבין מה רוצה הקב"ה ניתן למשה, שסמך את יהושע, שסמך וכו' וכו' וזו הסיבה היחידה לתת אמון ברבנים גדולים - כי רבנים גדולים נתנו בהם אמון, וחוזר אחורה עד למשה רבינו.
מי גדולי התורה של הקיבוץ הדתי ? המזכ"ל פורת ? הוא זה שיביע דעה מה רוצה הקב"ה בסוגיה זו ?!

דווח על תגובה לא ראויה
30.01.2018

2. הצניעות של בנות הקבה"ד (טל)

רוב בנות הקבה"ד הולכות עם מכנסיים. אין פלא שנשמתן ונשמת מחנכיהן לא מרגישות באינסטינקט את הקדושה שנפגמת בהליכת בת לצבא. כשהמצב לא מזהיר מלכתחילה , מה מצפים מהם ?

דווח על תגובה לא ראויה
30.01.2018

3. די לדמגוגיה (די לדמגוגיה)

21 נשים שנפלו בכפר עציון היו חיוניות לכוח הלוחם. יעל שהרגה את סיסרא היתה חיונית, יהודית שהרגה את שר הצבא היווני היתה חיונית.
בצהל יש מספיק כוח אדם ולא חייבים דווקא את מאות הבנות הדתיות להושיע ולהציל. בצהל יש עודף כוח אדם כולל משק"י ממטרות עם פרופיל 82 ומעלה וכל אחד שהיה שם יודע את זה. אין לא היה ולא יהיה שום פיקוח נפש אם מחר לא תהיה אף בת בצהל. ואם יהיה בוודאי שלפי התורה מחוייבות הבנות להילחם. די לדמגוגיה.

דווח על תגובה לא ראויה
30.01.2018

4. תשובה ל2. על "להרגיש באינסטינקט את הקדושה" (עומר)

מאיזה טיפש שמעת את הביטוי המטופש הזה ?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
שר החינוך יואב גלנט צילום: פלאש 90

גלנט מינה את עמית אדרי למנכ״ל משרד החינוך

קרא עוד