הצעת חוק: סמכויות אכיפה משמעותיות יותר למשגיחי הכשרות

על פי הצעת החוק של הרב אלי בן דהן, שהוגשה יחד עם הרב הראשי לישראל דוד לאו, יוסדרו לראשונה סמכויות פיקוח שיינתנו למפקחים לצורך מילוי תפקידם

יונתן אוריך, כיפה
כז בטבת התשעד
,
30 בדצמבר, 2013 9:21

צילום:

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, יחד עם הרב הראשי לישראל דוד לאו, יוזמים הצעת חוק לפיה מהיום יקבלו פקחי יחידת הכשרות של הרבנות הראשית לישראל סמכויות פרקטיות בפעילותם למניעת מקרים של הונאה בכשרות.

הצעת החוק הממשלתית שאותה מגיש סגן השר הרב בן דהן מגיעה בעקבות תלונות רבות על חוסר יכולתם של הפקחים לפעול נגד ההונאה בכשרות בשל מחסור בסמכויות אכיפה. בדברי ההסבר של ההצעה נכתב כי "ברבנות פועלת זה 14 שנים יחידה שנועדה לאכוף את החוק האמור, אולם סמכויותיהם של עובדי היחידה לא הוסדרו עד כה בחוק איסור הונאה בכשרות כלל, ועל כן פעילותם מתבצעת באמצעות סמכויות...באופן מוגבל ביותר."

על פי הצעת החוק יוסדרו סמכויות פיקוח שיינתנו למפקחים לצורך מילוי תפקידם ובכלל זאת, סמכות לדרישת הזדהות, סמכות לדרוש מסירת ידיעות, נטילת דגימות, סמכות כניסה לבתי עסק ונטילת תעודת הכשר שאינה בתוקף. בנוסף, הצעת החוק מסדירה סמכויות אכיפה שיינתנו למפקחים כאשר התעורר חשד לביצוע עבירה ובכלל זאת, סמכות חקירה, וסמכות לתפיסת חפצים הקשורים לעבירה כמו שוטרים.

כחלק מסמכויות האכיפה לפקחים קובע החוק חובת הזדהות על המפקחים בעת מילוי תפקידם באמצעות תג מזהה ומדי מפקח.

סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן אומר כי מדובר בהצעה הכרחית ונחוצה שבאה לעשות סדר באכיפת הונאה בכשרות ולהחזיר את האמינות לתחום הכשרות. לדבריו, "עד היום נאלצו המפקחים להתמודד עם מחסור בסמכויות וכתוצאה מכך הפכו לחלשים בעיני עברייני הכשרות שחמקו ללא עונש. הצעת החוק נועדה לתת כלים לפקחים להילחם באופן אפקטיבי בתופעת הונאת הכשרות ובעברייני הכשרות“.

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו אמר היום כי הוא ”מאמין שכל אדם בישראל בין מי שהכשרות חשובה לו ובין מי שפחות,מבין את הצורך ביושרה כלפי אזרחים המבקשים כשרות ונופלים קורבן להטעיות.יבורך סגן השר על עזרתו בנושא“.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הפגנות הנכים. ארכיון צילום: פלאש 90

המענק לחג הפסח - גם לנכים

קרא עוד