סגור

הצלחה במשרד הדתות? אלו הפרויקטים שירדו לטמיון

לצד הצלחות של הבית היהודי בתחום הדתות, לא מעט מהחוקים והמיזמים נחלו כישלונות או נותרו ללא פתרונות מספקים. יצאנו לבדוק מה הבעיות שנותרו בסוף הקדנציה של הבית היהודי במשרד הדתות

חנן גרינווד, כיפה
כב באייר התשעה
,
11 במאי, 2015 18:26
נטעאל בנדל

נטעאל בנדלצילום: נטעאל בנדל

סגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהן מסיים את תפקידו במשרד הדתות לאחר שנתיים של קדנציה רוויית תקשורת אולם מבדיקת כיפה עולה כי למרות הצלחות של הרב בן דהן ותייגו כבולדוזר של עשייה הציונות הדתית משאירה אחריה לא מעט פרויקטים פתוחים שירדו לטמיון.

בירור יהדות

בחצי השנה האחרונה הגיעו במשרד ראש הממשלה, הרבנות הראשית לישראל ומשרד הדתות להבנות בנושא בירור יהדות והצורך לתקצב אותו.

הכסף שיועד לבירור יהדות כבר הושג במשרד ראש הממשלה על מנת לאפשר למאות עולים לחסוך את התהליך הגיור באמצעות הוכחת יהדותם בעזרת מסמכים ועדויות שונות.

אלא שבמשרד לשירותי דת התעכבו עם הקריטריונים והתשובות למזכירות הממשלה והפרויקט שכבר ממתין למעלה מחצי שנה ייאלץ לחכות לטיפול של ש"ס.

רבני קהילות

במהלך הקדנציה שלו התהדר בן דהן בפרויקט רבני קהילות שיזם לטובת הציבור אשר יוכל לבחור את רבניו.

אלא שבניגוד להבטחות להגיע למינויים של קרוב לאלף רבנים (עד כה מונו כמה עשרות בלבד) בן דהן לא הצליח לדחוף את הפרויקט להסכמים הקואליציוניים של הבית היהודי והוא נותר בחוץ.

רב בירושלים

בן דהן מתהדר לא מעט במינוי רב לירושלים אולם מלבד המינוי עולה כי חצי שנה לאחר המינוי לא הצליח בן דהן ומנכ"ל המשרד אלחנן גלט לדאוג ליועצים לרב הראשי לירושלים.

מבדיקת אתר כיפה עולה כי בערים הגדולות זכאי רב עיר למזכירה, ראש לשכה ונהג אולם בירושלים רב העיר נאלץ להסתדר עם חצי משרה שאותה הוא אמור לחלוק בין נהג לעוזר שבינתיים עושים את עבודתם בחצי התנדבות.

יו"ר המועצה הדתית בירושלים

לפני כחצי שנה הודיע יו"ר המועצה הדתית בירושלים כי רב העיר שטרן מפוטר מתפקידו בשל אי הארכת תפקידו במועצת הרבנות ויצר מהומה רבה.

סגן השר לשירותי דת אלי בן דהן ומנכ"ל המשרד אלחנן גלט הבטיחו לפטר את יו"ר המועצה הדתית ועוד באותו שבוע הזמינו אותו לשימוע. אלא שמאז לא נעשה כלום והשבוע הם יסיימו את תפקידם. יו"ר המועצה הדתית ימשיך בחסות ש"ס.

רבנות ראשית

אין צורך להכביר במילים על ההפסד הגדול של הבית היהודי בבחירות לרבנות הראשית לישראל. למרות השליטה במשרד והעובדה שש"ס ויהדות התורה נותרו מחוץ לקואליציה ועל אף העזרה שהעניק להם הרב הראשי לשעבר הרב עמאר לא הצליח בן דהן להכניס אפילו את חברו הקרוב הרב שמואל אליהו ומועמד הציונות הדתית הרב דוד סתיו.

ראש מערך גיור

לפני קרוב לשנה הצליחו להביא במשרד לשירותי דת את המכרז לראש מערך הגיור לסיומו, לא לפני שווידאו כי רוב המועמדים מגיעים משורות הציונות הדתית ורוב חברי ועדת האיתור נבחרו בהתאם לרוחו של חבר ועדת האיתור מנכ"ל המשרד אלחנן גלט.

אלא שעבודה מתחת לפני השטח של הראשון לציון הרב יצחק יוסף שהיה חבר בוועדה הצליחה להפוך לגלט את התוצאה על פניו והביאה לבחירתו של איש ש"ס הרב יצחק פרץ.

מלשכתו של סגן השר הרב אלי בן דהן מסרו בתגובה:

בירור היהדות: נושא הצעת המחליטים לעניין בירור יהדות הוכנס להסכם הקואליציוני של הבית היהודי ובעז"ה יקודם ויטופל. העיכוב באישור ההחלטה נובע מהתנגדות האוצר כיוון שאין תקציב מדינה מאושר.

מינוי רבני קהילות: סגן שר הדתות היוצא, הרב אלי בן דהן הצליח לאחר 11 שנים שבהן לא מונה אף רב בהתיישבות העובדת, להגיע להסכמה עם משרדי הממשלה השונים ולמנות 69 רבנים בהתיישבות שלראשונה הקהילה ביקשה את התקן עבורם והיא זו שבחרה אותם והם גם מדווחים לקבילה שלהם על פעילותם עבור האזרחים. יש עוד 10 רבני תקני רבני התיישבות שימונו בקרוב. בנוסף, סגן השר הרב בן דהן מינה 5 רבני ערים.

לעניין מודל רבני הקהילות, זהו מיזם פורץ דרך בתחום הרבנות שנוצר על ידי סגן השר היוצא הרב אלי בן דהן כמענה למבנה החדש בו נוצרות קהילות בעידן המודרני. בתבחינים ניתנה עדיפות לקהילות שבהן רוב ששירתו בצבא או ש"ל, רבנים בקהילות בפריפריה, רבנים בקהילות שבהן יש אחוז גבוה של עולים, חובת הכשרה מקצועית לרבנים ועוד.

על פי מודל זה, הקהילה היא זו שבוחרת את הרב להדריך אותה והיא זו שמבקשת עבורו השתתפות מהמדינה כדי שהוא יוכל להתמקד בעשייה למען הציבור אותו הוא משרת-חילונים, מסורתיים ודתיים כאחד. כרגע מבחני התמיכה אושרו על-ידי משרד המשפטים ופורסמו ברשומות. אם ההנהלה החדשה של המשרד תרצה לקדם את הנושא יהיה עליה להקצות לכך תקציב מתאים.

הרב הראשי לירושלים: לשון החוק אינה קובעת שרב זכאי לתנאים מסוימים. בכל מקרה, האחריות לצוות רב העיר מוטלת על המועצה הדתית ולא על המשרד לשירותי דת.

נושא המועצה הדתית בירושלים: ראש המועצה הדתית מר יהושע ישי הוזמן לשימוע. עם זאת, זה לא בסמכותו של השר לפטר ממונים של מועצות דתיות.

בעניין מינויו של הרב פרץ לא נמסרה תגובה, אך צוין כי סגן השר בן דהן מכיר את הרב פרץ עוד מעבודתו כמזכיר הראשי בבית הדין הרבני בתל אביב.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

יעל שבח צילום: באדיבות המצולם

"סליחה שלא מנענו ממשלת טרור": המשפחות השכולות זועמות

קרא עוד