הפרקליטות שוקלת להעמיד לדין את הרב בקשי דורון

זאת בשל חשדות שעלו נגדו בפרשת "תיק הרבנים", בעת שכיהן כרב הראשי לישראל. ההחלטה על הגשת כתב אישום תתקבל רק לאחר שימוע שייערך לרב בשבועות הקרובים

אורי פולק 01/03/12 16:24 ז באדר התשעב

מיכאלי, ויקיפידה, צילום: מיכאלי, ויקיפידה
מיכאלי, ויקיפידה, צילום: מיכאלי, ויקיפידה

פרקליטות המדינה הודיעה היום (ה') כי נשקלת אפשרות להגשת כתב אישום נגד הרב הראשי לשעבר, הרב אליהו בקשי דורון, זאת על חלקו בפרשת "תיק הרבנים". ההחלטה אם להגיש נגדו כתב אישום תתקבל רק לאחר שימוע שייערך לרב בשבועות הקרובים.

החשדות המיוחסים לרב בקשי-דורון מתייחסים לתקופת כהונתו כרב הראשי לישראל, בעת שנשא בתפקיד ראש מועצת הרבנות הראשית לישראל, בשנים 1998-2003. באותה תקופה אפשרו כוחות הביטחון לקצינים ונגדים בצה"ל ובמשטרת ישראל לקבל תוספת שכר למי שמחזיק בהסמכה לרבנות.

כפועל יוצא, הוקמו בשנים 1999-2003 כיתות לימוד פרטיות בשכר לאנשי כוחות הבטחון שמטרתן הייתה לאפשר למשתתפים בהן לקבל בתום לימודיהם תעודה מהרבנות הראשית, שתוכר כתעודת "הסכמה לרבנות". בראש המוסדות האמורים עמדו, במרבית המקרים, רבנים נשואי שם ובעלי תפקידים בכירים במערך הרבנות בישראל.

התיק בפרשה טרם נסגר, אך כבר באותה תקופה נחקר הרב בקשי דורון, פעם אחת אפילו באזהרה, אולם בסופו של יום הוחלט כי קיים ספק באשר למידת מעורבותו בפרשה והוחלט שלא להעמידו לדין. ההחלטה לחדש את החקירה בעניינו התקבלה לאחר שמסר גרסה חדשה בבית המשפט, שסתרה גרסה קודמת שמסר בחקירתו במשטרה.

בפרקליטות ציינו כי על פי החשד, הרב בקשי דורון הנחה בזמנו את מנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות הראשית לנפק תעודות השכלה תורנית גבוהה, זאת כמענה לאותן כיתות לימוד. הרב בקשי דורון עשה זאת, לכאורה, על אף שהסתייג ממתן תעודות אלה לאנשי כוחות הביטחון ועל אף שלכאורה ידע כי מדובר בתלמידים המעוניינים לקבל את התעודות לצרכים כלכליים.

בנוסף עומד נגד הרב בקשי דורון חשד כי הורה למנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות הראשית, הרב יצחק אוחנה, להעלים עין ולא להקפיד על הקריטריונים המזכים בתעודות הסמכה לרבנות

מלשכת הרב בקשי דורון נמסר בתגובה כי "הרב לומד את ההחלטה בעניינו ואין בכוונתו להתייחס לנושא".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר