סגור

"הפרה גסה של הכללים": בישול בשבת בבסיס צה"ל

בעקבות ההסלמה בצפון הוקפצו כוחות גדולים לבסיס חיל האוויר רמת דוד במהלך יום המנוחה. האוכל לא הספיק לכולם והמטבח פעל כביום חול, בניגוד לפקודות. דובר צה"ל: "הנושא ייבדק"

דויד ליבנה
כח בשבט התשעח
,
13 בפברואר, 2018 9:40
חדר אוכל צבאי. למצולמים אין קשר לכתבה

חדר אוכל צבאי. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: Yaakov Naumi/Flash90

חילול שבת, בניגוד לפקודות מטכ"ל, בבסיס חיל האוויר רמת דוד: חיילים המשרתים בבסיס טוענים כי המטבח בבסיס בישל אוכל במהלך שבת. הדבר אירע בשבת האחרונה, שבה נרשמה מתיחות ביטחונית גבוהה מאוד בצפון, על רקע הפלת מטוס הקרב של חיל האוויר בידי טיל ששוגר מסוריה. 

על פי הדיווח ברדיו "קול ברמה", בשל הקפצת כוחות גדולים לבסיס, האוכל שבושל לשבת לא הספיק. אך במקום לפתוח מנות קרב או לאלתר פתרונות אחרים, המטבח פעל כביום חול, זאת בניגוד לפקודות. גורם צבאי לא הכחיש את הדיווח ואמר כי הדבר נעשה באישורו של מפקד הבסיס, אלוף משנה אמיר לזר.

בפקודות מטכ"ל בנושאי דת אמנם נכתב כי "קצין בדרגת אל"ם ומעלה מוסמך לאשר ביחידות הכפופות לו חריגה מהוראות פקודה", אך לא לגבי בישול בשבת. בנוסף, האישור לאל"מ מותנה באישור רב צבאי: "לא יעשה קצין שימוש בסמכויותיו לפי סעיף 32 (חריגה מהפקודות) אלא כשהדבר דרוש עקב פעילות מבצעית, ולאחר שהתייעץ עם הרב הצבאי הפיקודי, הזרועי או האגפי הרלוונטי", נכתב בפקודות.

במקרה הנוכחי, ככל הידוע, לא הייתה התייעצות עם רב הבסיס וכל שכן שלא עם חיל האוויר. חיילים בבסיס אמרו כי "זו הפרה גסה של הכללים. זו פעם ראשונה שאנחנו שומעים על כך שמפקד בסיס מאשר לעבור לכאורה על הפקודות".

רב חיל האוויר לשעבר, רמי ראב"ד, התייחס לנושא ואמר: "אסור בכל מקרה לבשל בשבת. במקרה שהכוננות עולה במהלך השבת, צוות המטבח אמור לאלתר פתרון".

בארגון "צו 1" התייחסו גם הם למקרה, ואמרו כי "גוף צבאי נבחן ברלוונטיות שלו בזמן מבצע או מלחמה. אנו מצפים שצה"ל יעשה בדק בית ויתחקר מדוע הרבנות הצבאית נמצאה לא רלוונטית בנושא שמירת השבת בצה"ל בניגוד לפקודות מטכ"ל. 

"לא ייתכן שמפקד הבסיס הוא זה שפוסק לבשל מזון בעיצומה של השבת ללא התחשבות בשיקול דעתה המקצועי וההלכתי של הרבנות הצבאית. יותר מששמרו ישראל את השבת השבת שמרה עליהם. ביטחון ישראל תלוי בהשתדלות הצבאית ולא פחות מכך בשמירת מצוות תורת ישראל".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאור המצב הביטחוני וההיערכות המוגברת של חיל האוויר, התקבלה החלטה לתמוך את כל ההערכות המבצעית, תוך שמירה על פגיעה מינימלית בשבת. הנושא ייבדק".

13.02.2018

1. הכל בגלת הפמניזם בדתי. הורס כל חלקה טובנ (דתיה)

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2018

2. זה בכלל לא היה בישול, רק חימום. ובכלל, זה לא היה שבת, רק יום ראשון. (בן יהודה)

כל הזמן הדתיים עושים בעיות: תפסיקו כבר, אתם הורסים את הצבא! זה הצבא של כולם, אין לכם רשות לכפות על אחרים. רק לאחרים יש כוח לכוף אותכם. ונגייס אותכם בכח. ונחנך אותכם לקבל את האחר. ותתרגלו להיות גם בנים עם בנות: מה יש? והשבת שלכם לא יפריע לפעילות מבצעית כמו לאכול אוכל טעים וחם. לא תכריחו אותנו לאכול קופסאות שימורים. מה זה פה? טאליבן?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מחקר ישראלי מוכיח: החיסון נגד קורונה לא פוגע בפוריות האישה

קרא עוד