ארגון כושרות העביר למתן כהנא תיקונים בחוק ההונאה בכשרות: "אנחנו היחידים שדואגים לזה"

הרפורמה מתקרבת: ארגון כושרות העביר לשר הדתות הצעה לתיקונים לחוק הונאה בכשרות בכדי להתאימו לרפורמה שתיכנס לתוקף מהחודש הבא. בין ההצעות: הגדלת העיצומים הכספיים. המסמך בפנים

חדשות כיפה חדשות כיפה 20/12/21 18:21 טז בטבת התשפב

ארגון כושרות העביר למתן כהנא תיקונים בחוק ההונאה בכשרות: "אנחנו היחידים שדואגים לזה"
משגיחי כשרות. ארכיון, צילום: פלאש 90, יעקב נעמי

השלב הראשון של רפורמת הכשרות ייכנס לתוקף בתחילת החודש הבא, והרפורמה, שעברה בשלוש קריאות בכנסת נטולת סנקציות רגולטוריות. הסיבה לכך היא שהיועץ המשפטי לוועדה הכריע כי לא היה מספיק זמן להכניס את התיקונים וכי ולאחר מכן הם יוכנסו. 

ארגון כושרות, שהתנגד לרפורמת הכשרות וטען כי הוא אינו התשובה לבעיות הקיימות היום במערך הכשרות ברבנות, עמל בשבועות האחרונים על הצעות לתיקונים לחוק איסור הונאה בכשרות על מנת שיתאים את עצמו למציאות החדשה של הרפורמה. את המסמך עם התיקונים העבירו בארגון דרך אתר החקיקה הממשלתי בו ניתן להגיש הערות לחוק, והן מגיעות לשר כהנא ולמחלקות המשפטיות של משרד המשפטים.

 

תומר בן צבי, מנכ"ל כושרות: "במקום לדאוג לדבר שחשוב באמת, והוא למנוע אפשרות לזיופים ומצבים בהם אנשים יאכלו לא כשר תחת הרפורמה, שר הדתות לא דאג לשיניים וסנקציות נגד זיופי כשרות והונאות כשרות ברפורמה שלו - אנחנו היחידים שדואגים לזה".

בכושרות הכינו מסמך בעל 12 סעיפים, כשכל סעיף אמור להיות השיניים הרגולטוריות להתמודדות עם הונאות כשרות. סעיף לדוגמא מתוך המסמך עם התיקונים לחוק הונאה בכשרות: "החוק דן בעיצומים רבים מאוד, בתוכם הרבה בירוקרטיה שלא קשורה ישירות לכשרות, כמו תאריך על התעודה וכד' שהם חשובים, אולם אין עיצום כספי על אדם שיהיה שותף בהונאה בכשרות הלכתית על פי דין תורה", נכתב בהצעה.


להורדת הקובץ

"עיצום כספי של 20,000 ש"ח לתאגיד שמחזורו 100 מיליון ש"ח הינו פחות מפרומיל, עיצום כספי כל כך נמוך לא מהווה איום או צעד מרתיע למניעת הונאה בכשרות. מוצע לתקן אחוז מהמחזור של התאגיד ולא סכום קבוע. אדם שיקים גוף כשרות ללא רישיון ויחלק תעודת פיקוח או ישתמשו מצגי כשרות  או בעלי עסקים שיבצעו הונאה בכשרות ע"פ דין תורה לא כלולים בחוק, ולא יקבלו עיצום כספי".


(מתן כהנא על רפורמת הכשרות)