הומו? בקרוב תוכל לתרום דם

פתרון ייחודי של מד"א, בשיתוף גורמים שונים, הוביל להסרת המגבלות על חברי קהילת הלהט"ב הגבריים לתרום דם. אלי בין: "מהיום כלל האוכלוסייה תוכל להירתם למען הצלת חיים ללא תלות בנטייה המינית". בחינת השינוי תחל בעוד כ-3 חודשים

משה ויסטוך 10/01/18 13:08 כג בטבת התשעח

הומו? בקרוב תוכל לתרום דם
גם הומואים יוכלו לתרום דם. מצעד הגאווה בירושלים, צילום: Hadas Parush/Flash 90

חברי הקהילה הלהט"בית יוכלו החל מעוד כשלושה חודשים לתרום דם ללא שום הגבלה, כך פרסמו היום (רביעי) בארגון מגן דוד אדום.

עד לפני כחצי שנה, לא הורשו חברי קהילת הלהט"ב הגבריים לתרום דם על רקע החשש ממחלת האיידס. עם זאת, בחודש יוני 2017 שונו ההנחיות של משרד הבריאות כך שגם הומואים הורשו לתרום דם התנאי שהצהירו כי לא קיימו יחסי מין ב- 12 החודשים שקדמו לתרומה.

במהלך משותף של מד"א, ח"כ מירב בן ארי מכולנו, הוועד למלחמה באיידס והאגודה למען הלהט"ב נמצא פתרון והחל מהרבעון השני של 2018 יתחיל פיילוט במד"א בו יוכלו חברי הקהילה לתרום דם.

מנכ"ל מד"א אלי בין פנה לסמנכ"לית שירותי הדם במד"א, פרופ' אילת שנער בנושא, ולאחר התייעצות עם מומחים מקצועיים בארץ ובעולם הוצעה תכנית ייחודית. לפי הפתרון שמצאו בארגון,מנות הפלסמה יופרדו, יוקפאו וישמרו בקירור מיוחד במשך 4 חודשים. בתום תקופה זו, כאשר התורם ישוב לתרום דם וכל הבדיקות שייערכו למנה החדשה תהיינה שליליות למחלות זיהומיות שעלולות לעבור בעירוי, יסופקו המנות הקפואות לטיפול בחולים.

במד"א הדגישו כי על פי התנאים שהוצבו "בטיחות מנות כאלה גבוהה ביותר היות ותורמיהן נבדקו פעמיים ונמצאו תקינים -פעם בעת התרומה ופעם שניה לפני אספקתן לעירוי, ולכן לא תהיה פגיעה בבטיחות מנות הפלסמה או בבטיחות המטופלים שיקבלו את המנות הללו".

יש לציין כי משרד הבריאות קיבל את המלצות הוועדה המייעצת למשרד הבריאות ברפואת עירויים לבצע את התהליך כפיילוט במהלך שנתיים, במסגרת התרמות הדם של מד"א, כשבסיומן ייבדקו תוצאותיו.

פתרון ייחודי לתרומת להט"בים

פתרון ייחודי לתרומת להט"ביםצילום: דוברות מדא

ח"כ מירב בן-ארי, יו"ר השדולה למען הקהילה הגאה, התייחסה לנושא ואמרה כי "זהו עוד צעד היסטורי חשוב בדרך לשוויון לקהילה הגאה והייתה לי ההזדמנות לסייע להם בפתרון לתרומות דם. הסיוע הוא אמנם לקהילה אבל הוא לחברה הישראלית כולה. זוהי בשורה גדולה לקהילה שתביא להגדלת מאגר תרומות הדם ובכך תסייע בהצלת חיים בישראל. אמשיך לפעול ולסייע למען הקהילה בכל תחום שאתבקש".

סמנכ"לית שירותי הדם במד"א, פרופ' אילת שנער: "אני מבקשת להודות לכל המומחים המקצועיים לרפואת עירויים ולמניעת מחלות זיהומיות, לנציגי קהילת  הלהט"ב, ולוועד למלחמה באיידס על שיתוף הפעולה המצוין בהכנת התהליך החדש. פעילות זו, בתוספת שדרוג הבדיקות הנערכות למנות הדם לזיהוי מחלות העלולות לעבור בעירוי מאפשרים לגשר בין שמירה על בטיחותן הגבוהה של מנות ומרכיבי הדם, ורצון חברי הקהילה לתרום ולקחת חלק בהצלת חיים".

חן אריאלי, יושבת ראש האגודה למען הלהט"ב: "הסירוב המתמשך לקבל תרומות דם מגברים הומואים או הדרישה מהם לשקר הייתה עלבון מקומם שמגיע לסיומו. פעלנו תוך תהליך שיתוף ציבור בו לקחו חלק למעלה מ-1,500 חברי הקהילה הלהט"בית שהביעו תמיכה בפתרון הזמני עד להכנסת הרכיב שיאפשר לכולם לתרום דם. מדובר בסיכום שמציב את ישראל בין המדינות המתקדמות בעולם בנושא ואנו מברכים על הצעד החשוב שנעשה בדרך לשוויון".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "החל מהיום כלל האוכלוסייה תוכל להירתם למען הצלת חיים ללא תלות בנטייה המינית. תרומת דם הינה זכות וחובה אזרחית המשותפת לכלל אזרחי ישראל. אני רוצה להודות לחברת הכנסת מירב בן-ארי על תמיכה כללית ותקציבית לטובת קידום המהלך, ולפרופ' אילת שנער שבזכות קישוריה ומקצועיותה הרבה מצאה את הפיתרון שהוביל לכך שכלל האזרחים יכולים לממש זכות וחובה זאת ובכך להגדיל את מאגר תורמי הדם להצלת חיים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר