סגור

ההצבעה על חוק הכשרות נדחתה בשבוע

נדחתה בשבוע ההצעה על התיקון בחוק ההונאה בכשרות אותו דרשה ש"ס בהסכמים הקואליציוניים, זאת הפעם השנייה שההצבעה על החוק נדחית, הסיבה: החוק בלשונו העכשווי יפגע במחירי המזון

נתנאל לייפר, כיפה
יח בתמוז התשעה
,
05 ביולי, 2015 14:30
פלאש 90

פלאש 90צילום: פלאש 90

בניגוד לחוק הגיור שבוטל היום, ההצבעה על חוק הכשרות החדש שהיה אף הוא חלק מההסכמים הקואליציונים עם ש"ס נדחתה בשבוע נוסף בשל טענות גורמים בכירים במשרד האוצר שהחוק החדש יפגע במחירי מוצרי המזון.

החוק החדש שנועד להוות תיקון לחוק ההונאה בכשרות, מטרתו למנוע כשרות קהילתית ולייתר את הדיון המשפטי שנמצא כעת בידי בג"צ. כזכור, דרשו בתי עסק ירושלמים להציג תעודת כשרות עצמאית אליה התנגדו ברבנות. החוק החדש אוסר הצגת כל מצג שווא שמראה כשרות כאשר אין תעודה מטעם הרבנות הראשית.

כאמור, ההצבעה על חוק הכשרות נדחתה בשבוע נוסף בשל העובדה שהחוק החדש פוגע ברפורמת הקורנפלקס (להורדת מחירים). הסיבה לפגיעה היא פשוטה, במידה ויאסר לכתוב את המילה כשר כאשר אין אישור של הרבנות הראשית יהיה צורך להעניק אישורי כשרות לכל המוצרים המיובאים זאת למרות שהם כבר נמצאים תחת כשרויות חו"ל מהודרות. התהליך של אישור הכשרות בידי הרבנות ייקר את הייבוא ויהפוך אותו ללא משתלם וכך יאבד העוקץ של רפורמת הייבוא אותה מתכנן האוצר.

כנגד החוק החדש עלו גם טענות מבחינת הניסוח שלו שניתן להעניק לו פרשנות בעייתית כגון, איסור לבישת כיפה או הצגת תמונה של רב בבית עסק שאינו תחת השגחת הרבנות בשל "מצג שווא" של כשרות.

מחר (ב') צפויה ישיבה במשרדו של שר הכלכלה, אריה דרעי יחד עם אנשי האוצר כדי להגיע לפתרון מוסכם בנושא. ההערכה היא שניסוחו של החוק ישונה למרות שבש"ס ניסו נמנעו מכך עד עתה למרות הבקשות של מפלגת 'כולנו'. הנוסח החדש יכוון ככל הנראה בצורה מדויקת יותר כנגד הכשרות הקהילתית שעבורה נוצר מלכתחילה התיקון בחוק.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: Oren Ben Hakoon/POOL

פרופ' אביעד הכהן: אם גנץ יפרוש הסדר "ראש ממשלה חליפי" יבוטל

קרא עוד