סגור

האם 'המזרוחניקים' מתנשאים על 'המזרחיים'?

בכנס שנערך על ידי מרכז דהאן באונ' בר-אילן, דנו המשתתפים ביחסה של הציונות הדתית כלפי יוצאי עדות המזרח, "היו תקופות שהמפד"ל שכחה את יהודי המזרח. פרשת אלי אוחנה לא הוסיפה כבוד". ד"ר פיקאר: "מדובר בסולידריות מתנשאת"

משה ויסטוך
ח בטבת התשעח
,
26 בדצמבר, 2017 12:05

צילום: מרכז דהאן

האם סאגת אלי אוחנה והבית היהודי העידה על היחס המזלזל והמתנשא של הציונות הדתית כלפי בניה יוצאי עדות המזרח? את שאלה הזאת ניסו לברר אמש (ב') בכנס מיוחד, שנערך ביוזמת 'מרכז דהאן באוניברסיטת בר-אילן, שעסק בנושא.

"כאשר אנחנו מדברים על מערכת היחסים בין הציונות הדתית לבין יהודי ארצות המזרח", אמר ד"ר שמעון אוחיון יו"ר המרכז שמקדם את מורשת יהדות המזרח, "הרי שמדובר במערכת יחסים מורכבת ומיוחדת".

לדבריו, "היו תקופות בהן הציונות הדתית חיבקה את יהודי המזרח ובתמורה קיבלה את נאמנותם בקלפי. לצערי היו גם תקופות בהן הציונות הדתית והמפד"ל שכחו את יהודי המזרח".

כדוגמא לכך הביא אוחיון את סיפור הצבתו של אלי אוחנה ברשימת הבית היהודי והביקורת הקשה שמהלך זה ספג, עד שהכדורגלן לשעבר החליט לפרוש כיממה לאחר מכן, "פרשת אלי אוחנה והבית היהודי לא הוסיפה כבוד ליחסים בין הצדדים".

בנוסף לכך הוא האשים את התקשורת המגזרית ואמר כי "העיתונות של הציונות הדתית, התעלמה כליל מן הדיונים של וועדת ביטון שנמשכו חמישה חודשים, ועסקו בצורך של שילוב מורשת יהדות המזרח בתכני הלימוד במערכות חינוך וחברה".

לצד זה, הקפיד אוחיון  לציין כי בעבר הציונות הדתית הצילה את יהדות המזרח "ממשבר חמור של מעבר מחברה מסורתית לחברה חילונית, ושילבה אותה במערכות החמ"ד. החיבוק והתמיכה של הצינות הדתית, הביאו לכך שיהודי המזרח תמכו והעצימו את כוחה הפוליטי של הציונות הדתית". 

בנט ואוחנה

סממן להתנשאות? אוחנה ובנטצילום: הבית היהודי

"את היחסים בין הציונות הדתית ליהודי המזרח ניתן להגדיר כסולידריות מתנשאת", כך אמר ד"ר אבי פיקאר מאוניברסיטאת בר אילן שהוסיף כי "מצד אחד זוהי התנשאות שמקורה במורשת קולניאלית, תחושת עליונות ומצד שני אתוס שאומר 'כולנו יהודים'. יש שיאמרו שמדובר בסך הכל במס שפתיים".

לטענתו, "כל מי שמתבונן מהצד במערכת היחסים הזו לא יוכל להתעלם מהסתירה בין הסולידריות מצד אחד להיררכיה הברורה מצד שני".

מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה, שמואל שטח, טען בכנס כי בקרב מוסדות החינוך בציונות הדתית עדיין ניתן להבחין ביחס לא שיוויוני כלפי בני עדות המזרח, "בניסוי שערכנו, שלחנו שני עובדים שלנו לרשום את ילדיהם לאחד ממוסדות החינוך של הציונות הדתית. לעובד הראשון, השייך לבני עדות המזרח, נאמר להשאיר את שם בנו ברשימת המתנה, ולעובדת השנייה, שמוצאה אשכנזי, נאמר לרשום מיידית את ילדיה".

למרות דברים אלה, הדגיש שטח כי הפערים מצטמצמים עם השנים, "לפי מחקר עדכני שעשינו עולה כי הפערים החברתיים בין בתי הספר המעורבים לנפרדים בתחילת מגמה של צמצום. הדבר מצביע על כך שגם ההפרדה בין אשכנזים לעדות המזרח במוסדות החינוך של הציונות הדתית, כנראה הולכת ומצטמצמת אך עיקר התהליך עוד לפנינו".

26.12.2017

1. הרב שמואל אליהו היה בכנס? (דוד)

הרב דוד חי הכהן.
מדהים. כנס על יחס לספרדים עם דוברים אשכנזים.
אולי הם היו מספרים איך הציונות הדתית המליכה עליה רב ספרדי, הרב מרדכי אליהו זצ"ל?

דווח על תגובה לא ראויה
26.12.2017

2. לכל יחס מפלה יש סיבות מוצדקות (שאול)

היכן יש ילדים מנומסים ומחונכים יותר, ברעננה או בדימונה? כמה שנים משקיע בלימודים אשכנזי ממוצע לעומת אחיו המזרחי? אפשר לקרוא לאחדות עד מחר, אבל מדובר בעדות שונות, במנטליות שונה, ביחס שונה להשכלה וכיו"ב.

דווח על תגובה לא ראויה
26.12.2017

3. בתור ספרדי (אברהם)

אני מבין למה אשכנזים סולדים מספרדים...

גם אנחנו סולדים מספרדים...

תרבות ברברית ופרמיטיבית שטוב שתעלם מן העולם

דווח על תגובה לא ראויה
26.12.2017

4. יש אשכנזים כאלה ויש אשכנזים כאלה (כבוגר ספרדי של הציונות הדתית)

היו חברים אשכנזים שראו עצמם "שווה בין שווים" לחבריהם הספרדים, והמוצא העדתי לא שיחק תפקיד כלל.
והיו חברים אשכנזים שגם אם ניסו להסתיר ולהיות מנומסים, הגזענות הייתה באה לידי ביטוי בהזדמנויות שונות ובצורות שונות, כביכול הגזענות הייתה חלק מהגנים שלהם.
כיום אני חושב שהכל מתחיל בחינוך הילדים הקטנים בבית. באילו מילים משתמשים בבית וכיצד מדברים על עדות אחרות. ילד שגדל בסביבה של תפיסות תרבותיות ודעות קדומות לא טובות (הנובעות מחוסר היכולת לתת הסבר נכון לפערים), גדל עם זה כל החיים. הוא לא יהיה מסוגל גם להשתדך עם העדה האחרת, לא משנה מה. והכל בגלל היחס הלעגני של הוריו בהיותו ילד קטן.

דווח על תגובה לא ראויה
26.12.2017

5. תגובה ל-2 ו-3 (יוסי)

ל-2, שוטה גמור - בדיוק ההפך! אני אישית הכרתי מישהו מרעננה (אשכנזי) שהיה מתנהג ממש כמו חיה, ללא שום דרך ארץ ונימוסים והליכות בסיסיים, הוא כל הזמן היה אוהב שיסתכלו עליו וישבחו אותו (על דברים שאפילו אין לו חלק בהם), הוא היה אוהב להראות את עצמו חכם ורציני אבל בפועל הוא היה שוטה גמור עם מידות מכוערות וחינוך קלוקל (שקיבל כמובן מסביבתו הקרובה). ספרדים בד"כ יותר צנועים ופחות ברברים.
ולגבי יחס שונה להשכלה, גם כן ההפך הוא הנכון: בזמן שבאירופה היהודים בד"כ חיו בגטאות וניסו ככל יכולתם להינזר מהשכלה כללית ומחכמת הגויים (עד שהלה פרצה בעוצמה במאות ה-18-19 והרבה יהודים עזבו בעקבות כך את דתם), בארצות המזרח היהודים תמיד למדו את החכמה הכללית ובד בבד שמרו על יהדותם המקורית קלה כבחמורה.
הדבר היחיד שאני מסכים איתך זה שמדובר בעדות שונות עם מנטליות שונה.

ל-3, אני מסכים שגם מבין הספרדים יש כאלה ברברים, אבל זה שקר גמור לומר שספרדים סולדים מספרדים. יתכן והחויה שלך היתה לגדול במשפחה כזאת ולכן פתח המילוט האחרון שאתה רואה זה להשתכנז. אמנם, אם תנסה לפקוח את עיניך וללמוד קצת על מורשת אבותיך (שלצערנו לא לימדו אותך בילדותך) תווכח שאין לך מה לרעות בשדות זרים.

דווח על תגובה לא ראויה
26.12.2017

6. אין יותר גזענים מהציונות הדתית! (אייל)

החברה הכי גזענית בארץ (כן יותר מהחרדים).. בתור בוגר של כל המסלולים הקלאסיים וה"איכותיים" של חברה זו.. הגזענות תמיד הייתה נוכחת ומלאת התנשאות

אני כבר לא שם

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בדיקות קורונה בנתב"ג צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

מסתמן: מגיעים לישראל יצטרכו להציג בדיקה שלילית

קרא עוד