סגור

METOO#: בלי מלחמה בין המינים או בין צדדים פוליטיים. אפשר לתקן

לא כדאי שהקמפיין בו מספרות נשים על אלימות מינית שחוו, יסתכם בשנאת גברים או צקצוק בלשון. מאיר דנה פיקאר עם ארבע תובנות מהקמפיין שמטרתן לאזן את הרעש התקשורתי עם צעדים מעשיים

מאיר דנה פיקאר
ג בחשון התשעח
,
23 באוקטובר, 2017 15:04
קמפיין METOO

קמפיין METOOצילום: עמוד השער של ידיעות אחרונות

האלימות המינית לא התחילה בדור שלנו והיא גם לא תעלם בקרוב. היא מלווה את האנושות מראשיתה וכל מה שנוכל לעשות זה רק לצמצם אותה ולדחוק אותה לשוליים. איך עושים את זה?

קודם כל, אפס סובלנות. עונשים כבדים, קלון פומבי, למען יראו וייראו. לא לומר: "שילמתי את חובי לחברה ועכשיו הכל סבבה". כמו רצח, אפילו התורה השוותה אונס לרצח.

שנית, מנגנונים שיטפלו במצבים שהם אולי לא פליליים אך ודאי אינם מוסריים. פורום"תקנה" מותאם לכל סביבה שיקבל את אמון הציבור יכול בהחלט להיות פתרון וראוי לחזקו. הטענה - אין הוכחות ולכן האיש נקי וטהור היא בעייתית, הרי אותם ציידים יודעים היטב לפעול בלי עדים וחשוב לזכור שהנפגע ומשפחתו עוברים טלטלה גדולה והקושי להתמודד עם ההליכים המשטרתיים או משפטיים קשה מנשוא. זה לא אומר שכל תלונה תרשיע אוטומטית אלא שצריך לבדוק היטב ולמצוא דרכים טובות להגיע לבירור האמת. במקביל, חייבת להיות ענישה חמורה מאוד כלפי תלונות שוא.

שלישית, נטרול הפן הפוליטי והמגדרי: זה לא מאבק של נשים נגד גברים ולהיפך אלא של כולנו כחברה נגד הרוע הזה. זה גם לא עניין של שמאל וימין והיחס צריך להיות זהה לשחקן שמאלני, לח"כ מימין או משמאל ולאיש צבא חובש כיפה. מי שמגנה אלימות מינית כשזה ממחנה אחר אך מגונן כשזה "משלנו", לא באמת נאבק בזה.

רביעית, לחנך את הילדים והילדות איך מגיבים. כמו כל ארוע בחיים שמפתיע ותופס אותך לא מוכן, התגובה תלויה בהכנה ובאימון. לא להתבייש לדבר בגלוי על הסכנות ועל מקרים ותגובות. 

גם לדעת להגיב נכון כהורים, אם אכן קרה אסון, ולזכור שלא תמיד ניתן למנוע וחשוב לחבק ולאהוב אחרי ולעולם לא להאשים.

ואחרון, העיקר זה לחנך את עצמנו ואת סביבתנו לראות בנשים בני אדם ולא אובייקטים למימוש תאוות. זה נכון גם לגבי המדיות השונות שמשתמשות בגופן של נשים, נערות ואפילו ילדות, כדי למכור לנו מוצרים, זה נכון לגבי התגובה שלנו כשבמילואים מישהו מטריד בהערות את אחת החיילות או כשחבר חולק איתך אמירות בוטות כלפי מישהי וזה נכון גם בחינוך שלנו בבית, בתוך החינוך לצניעות, לתת את הפרופורציה הנכונה שמצד אחד לא מבטלת את ההלכה ומצד שני לא הופכת כל אשה ליצר הרע מהלך.

כואב להתקל בכל כך הרבה עדויות מזעזעות של אלו שחוו תקיפה כזו או אחרת וסוחבים על גבם את הפגיעה. נתפלל שיבוא תיקון.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
23.10.2017

1. זה לא מאבק בהטרדות (אלישבע)

אני רוצה לראות בקמפיין הומו שמספר על הטרדה מינית של הומו אחר.. וגם לסביות שהוטרדו אל ידי לסביות. כעת זה קמפיין נשים נגד גברים. אני לא מוכנה לראות בכל גבר, אבא שלי, אח שלי וגם קולגה בעבודה אנס פוטנציאלי. - זוהי דמוניזציה. אני גם חושבת שזה הזוי שאותם אנשים שתומכים בקמפיינים כאלה גם מתנגדים נחרצות למסגרות נפרדות לנשים באקדמיה ובצבא.

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2017

2. לאלישבע (דוב)

אני כן ראיתי פוסטים של גברים שהוטרדו על ידי גברים או נשים. חבל לומר סתם.

דווח על תגובה לא ראויה
24.10.2017

3. it all about power שמה יהבי על כל מילה (ליאור גל כהן)

מניעת אלימות מינית תעשה טוב לכל החברה.
מניעת מוטרדות/ים מלדבר תעשה טוב רק לחלק ממנה (רמז?)
ולגברים החוששים מתלונת שווא - אפשרות נוספת להתמודדות הינה לפעול כנגד המטרידים "באמת", אקטיבית, לעשות! לא רק לדבר

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עו"ד אלעד קפלן צילום: ארגון עתים

השותפות המוזרה בין ארגונים חרד"לים והפורום החילוני

קרא עוד