46 יום לעומר: מהו העמל שאנחנו משקיעים בהשבת החטופים?

כמו שחקלאי יודע שעמל כפיו לא יספיק ללא תפילה לבורא עולם, כך גם אנחנוו צריכים להבין שלצד המאמצים הגשמיים שאנו משקיעים לטובת הבנים, יש צורך בפניה וזעקה לחסדי שמים

מוריה פרג'ון לוי 15/05/18 16:37 א בסיון התשעח

46 יום לעומר: מהו העמל שאנחנו משקיעים בהשבת החטופים?
מיזם ספירת העומר: נשים כותבות למען השבת הבנים, צילום: כיפה, באדיבות המשפחות

במישור אחד ימי ספירת העומר מייצגים תקופה חקלאית. חג הפסח הוא חג האביב. החורף מסתיים והתבואה מתחילה להבשיל בשדות. חג השבועות הוא חג הקציר, בו אנחנו קוצרים את תבואת השדות ובהבאת הביכורים מודים לקב"ה על השפע שנתן לנו.

לא סתם יש סמיכות בין הקציר הפיזי והשמחה על התבואה החדשה, לבין ההודיה לקב"ה. בעולם החקלאי יש מעגליות של עמל האדם ופניה לריבונו של עולם. וכך חורש החקלאי את אדמתו וזורע את גרעיני החיטה בזיעת אפו, אך כעת עליו להמתין לגשמים שירוו את האדמה וינביטו את הזרעים הממתינים בין רגבי האדמה.

אם יגיע הגשם בכמות הנכונה, עמלו ישא פרי. אם יכזיב הגשם, אין ערך בעמלו. ובנקודה זאת יודע החקלאי כי עליו לפרוש כפיו ולשאת תפילה. לאחר שהשיבולים עולות ומבשילות, עליו להשקיע עמל נוסף בקצירתן ובטיפול בגרעיני החיטה על מנת להפריד בין עיקר וטפל, על מנת להפיק את הקמח ולאפות את הלחם. אך גם כאן, בסיום התהליך, כשכוחו של האדם מתגלה בכל עוזו ויצירתו השלימה עומדת לפניו, גם כאן הוא מכיר בבוראו ומפריש מהחלה שאפה.

מייצג יפה של תופעה זאת הוא מניין הרפתנים המוקדם הנהוג במושבים חקלאיים. הרפתנים יודעים שעליהם להשכים קום כדי לחלוב את הפרות, אך יחד עם זאת לא מוותרים על תפילת השחר במניין, שהרי ללא התפילה עמלם ירד לטמיון, וללא העמל אין כלי להחיל עליו את הברכה.

בחיים המודרניים נראה לעתים כאילו ניתן להסתדר גם ללא השלב של התפילה, אך זוהי אשליה בלבד. אל לנו לחשוב כי נוכל לראות ברכה אם יחסר מרכיב העמל או מרכיב הקשר לקב"ה.

במישור אחר ימי ספירת העומר הם ימים שבהם מתגבשת חירותו של עם ישראל, מחירות הגוף ביציאת מצרים (פסח), ועד חירות הרוח שמקבלת ביטוי במתן תורה ובחיי רוח עשירים (חג מתן תורה).

בימים אלה, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה אנחנו עושים על מנת לדאוג לחירות גופם של בחורים שנשלחו על מנת לשמור על חירותנו? מה העמל שאנחנו משקיעים על מנת להציל נפש תועה מישראל ולהוציאה לחירות פיזית ורוחנית? מה העמל הטכני שאנחנו משקיעים בשאיפתנו ובחובתנו, ומהו העמל הרוחני שאנחנו משקיעים בשאיפה זו?

הכותבת היא מנהלת אגף הדרכה במדרשת חברון

קראו את כל הטורים שנכתבו על ידי נשות הציונות הדתית למען שלושת החטופים

מוריה פרג

מוריה פרג'ון לויצילום: באדיבות המצולמת

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר