4 הערות על עלוני השבת

הם הפכו לחלק מהשבת שלנו ורק מתרבים והולכים - לאלישע נוסים יש מה להגיד על כמה מהם

אלישע נוסים 06/03/06 00:00 ו באדר התשסו

1. ה'שיחה' האלף

בפעם האלף מסבירים אנשי חב"ד, שהם הם התמהיל הנכון. שהעלון שלהם עשוי כ"כ נכון שפשוט אין מה לשנות בו. ומצחיק כמה שזה נכון. ובכל זאת: בגיליון האלף החגיגי שיצא השבת האחרונה שולבו דעות קצרות לכיוונים שונים בשאלות עקרוניות בעולמו של 'שיחת השבוע'. משה גרילק לצד אורי אליצור, דודי זילברשלג והרב דוד סתיו. פתיחות מפתיעה, כמעט כתבתי פלורליזם. אז זהו, שממש לא. חב"ד כנראה רחוקה מזה והארת הפנים לכל יהודי רחוקה מלהתפרש כפתיחות. האמת, עמדתי נבוך ולא ידעתי להסביר מה סודה של היכולת להכיל את הדעות השונות וללכת בכל הכח עם דעותיך. שכן במקרה שלנו לדוג', ההתלבטויות הן קצת לא במקום: אנשי 'שיחת השבוע' הכריעו – עם פוליטיקה ואקטואליה (קשה כְּרכּה) ועם דברי תורה מקוצררים ומפוּתגמים. על כל פנים, לאט לאט כולם יגיעו לאלף, אבל מה לעשות שהדרמטיות שעטפה השבת את 'שיחת השבוע' מגיעה להם, ובצדק.

2. מרבה שיחה

היה נעים לגלות ש"צ' לבנוני" מ'שיחת השבוע' היא בכלל אישה, מה שהזכיר לי את הימים הקצרים של'בקהילה' מונתה ועדת צנזורה שהסתירה כל סימן לקיומן של נשים בעולם ועמלה קשות בניסוחי "שר החינוך ל' לבנת". אבל תודו שזה מפתיע, ולטובה. האם זו צביה, צירל, ציפורה או צילה? ממש לא משנה, העיקר שיש צ'ופצ'יק שמסגיר מאיפה נכתבים הדברים. ובכל זאת, למעט עלוני הנשים המוצהרים – "שיחת השבוע" הוא היחיד מבין עלוני השבת שבאופן קבוע וכחלק אינטגרלי מכיל בצוות כותביו הגברי גם אישה – להבדיל מהאופן הדי קוריוזי ומתפעל מעצמו שנערך מדי פעם במדור 'דרשת אורחת' ב'שבת בשבתו'. מסתבר שרותי סופר (מישהו זוכר?) של חב"ד חיה וקיימת וממשיכה אל האלף הבא.

3. עיתונות מגוייסת

מסתבר שהעולם באמת קטן והוא נעצר אי-שם באיזור ההזוי ביותר במדינה. העלון "עולם קטן" מתעקש, כנראה, לתלות את הרדידות שהוא מתאפיין בה בקהל היעד - 'שבועון לצעירים'. צעירים יקרים, אם לא ידעתם עד עכשיו אז כדאי שתדעו: אתם כ"כ טיפשים שאפשר למכור לכם כל שטות והזייה כאילו הם הדבר הבא. במילים לא יפות קוראים לזה לנצל ולפתות, וזה בדיוק מה שעושים בחוסר רגישות מופלגת אנשי 'עולם קטן' העלומים. הגיליון האחרון הגדיר מחדש את המושג 'עתונות מגוייסת', בקריאה המחיית-מתים לצעירי הצאן לקום ולפעול להצלחת המחנה הלאומי בבחירות. ואם זה לא מספיק, אז את הגיליון עוטפים מודעות פירסומת של 'האיחוד הלאומי-מפדל', מפלגת מרזל, ומודעות סהרוריות של אנשי הסנהדרין החדשה, חרם תחפושות שוטרים ועוד הזיות שמופצות חינם. אם ב'שיחת השבוע' מעלים את ההתלבטות על דיבורי פוליטיקה בעלוני פ"ש, ב'עולם קטן' הדילמה לא קיימת - הנוער צריך לשמוע דברים ברורים, ברורים מדי.

4. 'קולך' - גירסת ש"ס

ב'מעיין השבוע', גליון השבת של ש"ס, ממש בעמוד הראשון ניצנצה לי בקצה העין מודעה בודדת שקראה "נשים מצטרפות להצלחה!". אז זהו, אל תתלהבו יותר מדי, זה סה"כ מודעת דרושים לטלפניות המוקד הטלפוני של ש"ס במערכת הבחירות.

ארגון עד כאן יוצא בקמפיין גיוס המונים למעקב אחרי העברות הכספים של רע"מ - בואו להיות שותפים

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר