סגור

אנו קוראות לרבנים לבטא בקול רם וברור את עמדתם השוללת אלימות כלפי נשים

תפקיד הרב להנכיח שפה שבה יש לכל אחד מבני הזוג אוטונומיה לחשוב, להחליט ולהגיע לעמק השווה מתוך שיח. כמו כן חובה על כל רב קהילה לעבור הכשרה מקצועית ספציפית בתחום זיהוי תמרורי אזהרה בזוגיות

ליאורה מינקה
ט בכסלו התשפא
,
25 בנובמבר, 2020 11:38
אילוסטרציה

אילוסטרציהצילום: shutterstock

מדי כמה שנים סטודנטיות במגמת תקשורת חזותית של מכללת אמונה, מבקשות לגעת בתופעת האלימות כלפי נשים ולהביא לה ביטוי אומנותי. באחת הכרזות שהוצגו בשנה שעברה ע"י סטודנטיות ממגמת תקשורת חזותית, רואים יד כרוכה בתפילין בצורת אגרוף הניגש להכות באישה. זו אחת הכרזות החזקות והעוצמתיות שמדגימה שהאלימות, לצערנו, אינה מבחינה בין מגזרים, לא בין אמונות ולא בין חלקים שונים באוכלוסייה. האלימות תוקפת בכל חלקה. לצערנו, העלייה בשיעור מקרי האלימות כלפי נשים בשנה האחרונה מעידה על כך, שכמו נגיף הקורונה שלא מבחין בסוגים שונים של אוכלוסיות והמאבק בו צריך להיעשות בכל מקום, כך גם המאבק כנגד אלימות כלפי נשים, חשוב וצריך להיעשות בכל הרבדים של האוכלוסייה. 

יצירתה של צופיה חיים גלאובר

יצירתה של צופיה חיים גלאוברצילום: צופיה חיים גלאובר

חשוב להדגיש זאת שנה אחר שנה. אין ולא תהיה שום גושפנקה בשם ההלכה או הדת לנקיטת אלימות כלפי נשים על כל היבטיה: אלימות גופנית, נפשית, מינית, כלכלית או רוחנית-דתית.

רבנים, עימם אנו בקשר רצוף , מבהירים כי ההלכה שוללת כל שליטה של הגבר באשה, ואין מקום לקבל בהבנה, ובוודאי שלא בהנמקות בשם ההלכה או הדת, כל מצב של שליטה פיזית, מינית, כלכלית או דתית על נשים. דווקא בימים בהם אלימות כלפי נשים מרימה ראש, אנחנו קוראות לרבנים לבטא בקול רם וברור את עמדתם השוללת אלימות כלפי נשים על כל סוגיה, אמירה ציבורית שחשיבותה רבה.  במסגרת האישית, הפרטית, בה מתייעצים זוגות עם רב קהילה באופן אישי, תפקיד הרב להנכיח שפה שבה יש לכל אחד מבני הזוג אוטונומיה לחשוב, להחליט ולהגיע לעמק השווה מתוך שיח. במגזר הדתי-לאומי שלנו יש מעמד רוחני וחברתי מיוחד לרב הקהילה , והוא צריך להיות רגיש למסרים ישירים ועקיפים כשהוא נשאל שאלות, רגיש למשמעויות הזוגיות  של השפה המילולית והבלתי מילולית שמאחורי השאלות. כשהיא אומרת: "בעלי כועס", או "בעלי יהרוג אותי" ,זה יכול להיות סלנג סתמי אבל זה יכול להיות ביטוי למערכת יחסים מורכבת יותר. שצריך לשים אליה לב. 

דווקא מתוך ראיית חשיבות במקומו של רב הקהילה, אני קוראת לבצע הפרדה בין התפקיד הרוחני- הלכתי לבין איש/ת המקצוע המתמחה בתחום האלימות או בכלל בתחום הטיפול המשפחתי. צריך לדעת להיעזר באיש מקצוע ואף להעביר את הטיפול לאיש מקצוע. בדיוק משום כך אני חושבת שחובה על כל רב קהילה לעבור הכשרה מקצועית ספציפית בתחום זיהוי תמרורי אזהרה בזוגיות,  אפשר אצלנו באמונה, או על ידי אנשי מקצוע אחרים, לא משנה איך, העיקר שיקרה. אם היה תלוי בי הדבר, הייתי מצמידה את ההכשרה הזאת ללימודי רבנות ככלל הם חשובים בוודאי כמו איסור והיתר. 

בכנס שערכה תנועת אמונה השבוע, הציגו הרב ישראל סמט ורעייתו הפסיכולוגית תמי סמט, מנהלת מכון "באר אמונה" מספר עקרונות רעיוניים:

  • ראשית, אדם הנוקט אלימות כלפי אשתו פועל בניגוד להלכה. בין אם הוא מפעיל אלימות פיסית, מינית, מילולית, כלכלית, רוחנית או נפשית.  
  • שנית, ישנה חובה מוסרית על כל אדם לדווח במקרה והוא נחשף לאלימות כזו בין שכניו או מכריו , אין בחובת הדיווח עבירה על לשון הרע . וכמובן שאין מניעה מהאישה להתלונן על אלימות של בעלה. 
  • שלישית, הציטוט הידוע "והוא ימשול בך" מופיע במקורותינו כקללה, לא כדין והלכה. אין שום הצדקה הלכתית לחיות תחת איום ושבי.

סימון דה בובואר, הפילוסופית והסופרת הצרפתיה שנודעה בקו הפמיניסטי, אמרה פעם כי: "הרעיון הוא לא שנשים צריכות ליטול את הכח מידיהם של גברים. זה לא ישנה דבר בעולם. העניין הוא בדיוק שצריך למגר את הרעיון הזה של כח". אנחנו לא מבקשות לשנות את מאזן הכוחות ולא מחפשות כוח ושליטה, אנחנו מבקשות את הזכות הבסיסית שלנו, לחיות.  
 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
25.11.2020

1. שיח אלים כלפי רבנים (מתנחל)

שיח מגעיל ואלים כלפי רבנים לא מוריד אלימות הוא רק מגביר אותה. יחס של כבוד ורצון אמיתי לשתוף פעולה יגבירו את שלום הבית.

וגם התמונה המסיתה מעודדת אלימות

דווח על תגובה לא ראויה
25.11.2020

2. נו, לפני כמה ימים הרב אבינר כתב בדיוק בעניין הזה. רבנים מדברים ושוללים אלימות בלי סוף (מה לעשות ויש כאלה שלא מקשיבים לרבנים...)

דווח על תגובה לא ראויה
25.11.2020

3. הרבנים יפעלו בנחרצות נגד אלימות במשפחה, ולא רק נגד נשים (תושב מטה בנימין)

יש שיעור זהה של אלימות נשית נגד גברים. היא פחות מסוכנת פיסית, מפני שהגבר בדרך כלל חזק יותר מאשתו, אבל הפצעים הנפשיים שהיא משאירה הם נוראים ביותר.
יש להיאבק בכל הכוח כנגד כל אלימות במשפחה: גברים כלפי נשים, נשים כלפי גברים, אימהות נגד ילדיהן ואבות נגד ילדיהם.
יש להיאבק באותה מידה גם כנגד "אלימות משפטית" - אם בתלונות שווא ואם במאבקי גירושין מכוערים המשתמשים בבתי המשפט כדי להכות זה את זה.
הרבנים נמצאים בחזית המאבק נגד אלימות לסוגיה.
הרבנים אינם שפוטים של ארגוני הנשים, להפוך את הנושא הכאוב הזה לעוד חזית של המאבק העולמי מצד נשים באשר הן כלפי גברים באשר הם.

דווח על תגובה לא ראויה
25.11.2020

4. קשקוש פמיניסטי רקוב (אבא )

האלימות היא סמטרית ושווה בין גברים לנשים. ונשים מפעילות אלימות פי שניים מגברים על ילדים וחסרי ישע.

דווח על תגובה לא ראויה
25.11.2020

5. לא לוותר גם על "ערוות דיבור" (משה אהרון )


בנושא הכאוב של הכאת נשים על ידי בעליהן
הפוסקים נאחזים אך בגמרא ובראשונים.
משל אין זה מעשה המקעקע ויוד למעשה בראשית
והיו לבשר אחד..
================
איש שאמר
: עצם מעצמיי בשר ומבשרי.
וכן : " והיו לבשר אחד".
כשהוא מכה את אשתו .
מכה הוא בבשרו שלו .
וכשהוא מכה בבשרו שלו
מכה הוא את האלוהים הבורא.
ועניין זה גרוע יותר
ממקלל האלוהים .
הדבר אסור ולחלוטין.
בשום צורה שהיא
ובשום אופן
"ערוות דבר"
שמותר לו לכל היותר
אך לדבר
וגם כאן אך בדיבור של
נועם וחמלה
שכל הקילקול שבין האיש לאישה
נעוץ בערוות הדיבור
בחוסר הדיבור......

משה אהרון

דווח על תגובה לא ראויה
25.11.2020

6. בית דין לעניני משפחה שרק גברים יכולים להתמנות אלי (בדילים של המפלגות הדתיות) הוא אלימות כלפי נשים ( )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

המהומות  בלוד צילום: מיכל אברהם

מהומות נגד יהודים ברמלה: "כל בית עם דגל ישראל - חטף אבנים"

קרא עוד