חדשות כיפה

פרסום שם של מטריד מינית לפני שהורשע? לשון הרע

בית המשפט דחה תביעת דיבה של רב מוכר נגד ארגון 'קולך', שפרסם את שמו כמטריד מינית. ע"ד אברהם סופר סבור שלמרות שהטרדות אלה הן רעה חולה בשיש למגרה, אסור שהמאבק בהן ירמוס את יתר הערכים

האם מותר לפרסם את שמו של אדם החשוד בהטרדה מינית?. אילוסטרציה

האם מותר לפרסם את שמו של אדם החשוד בהטרדה מינית?. אילוסטרציהצילום: shutterstock

לאחרונה דחה בית המשפט המחוזי בירושלים, תביעת דיבה שהגיש רב מוכר מהציונות הדתית נגד ארגון 'קולך' ושתיים מבכירותיה.

במסגרת התביעה טען הרב, שפרסומים אודות תלונות על הטרדה מינית שהוגשו נגדו לארגון הם בגדר לשון הרע. בית המשפט, קבע כי אכן מדובר בפרסומים שיש בהם לשון הרע, אך בד בבד פסק כי הן חוסות בהגנות הפרסום ותום לב ולכן דחה את התביעה.   

אקדים ואומר – הטרדות מיניות הן רעה חולה בחברה הישראלית, על כל גווניה וזרמיה ויש למגר את התופעה הזו מהיסוד. אחת המטרות המרכזיות של "איסור ייחוד", היא למנוע היווצרות של אקלים חברתי, המאפשר הטרדה פיזית ומילולית על רקע מיני.

מאבק בתרבות ההטרדות המיניות, צריך לבצע באמצעות מנגנון משולב של חינוך והגברת המודעות הציבורית לצד אכיפה משפטית במקרים הנדרשים. אך לא ייתכן שהמאבק הראוי הזה, יהפוך להיות ערך מוחלט ויגבר על כל יתר הערכים האחרים.

בהתבוננות מן הצד, נראה שהמאבק בתופעת ההטרדות המיניות, רומס בדרך ערכי יסוד רבים כמו: חזקת החפות, הזכות לשם טוב, כבוד האדם וכיו"ב. לא מדובר בדיון אקדמי-תאורטי גרידא, אלא בשאלה מעשית שעולה במקרים רבים של תלונות בגין הטרדה מינית ובפרט כאשר התלונה לא מוגשת ישירות למשטרת ישראל, אלא לארגונים שונים וחשובים, כמו במקרה שלנו. 

התפיסה הרווחת כיום בחוק הישראלי, לפיה אין פסול ואף ראוי במקרים מסוימים, לפרסם את עצם התלונה כי פלוני ביצע הטרדה מינית, גם ללא שהדבר הוכח בבית משפט, לדעתי בטעות יסודה. מצב הדברים הזה, מוביל ומאפשר לנשים רבות להלך אימים על גברים בתלונות שווא ומאפשר להן בפליטת פה לפגוע במשלח ידם, בשלום ביתם ובשמם הטוב של גברים רבים. 

התומכים בעצם פרסום התלונה ושם החשוד, טוענים שעצם הפרסום, מאפשר הגשת תלונות נוספות ויוצר הרתעה נגד מטרידנים עתידים. בנוסף נטען, כי נשים רבות, נמנעות מלהתלונן ולדווח על הטרדות מיניות ובעצם פרסום התלונות, יש בכדי למגר את תרבות ההשתקה שקיימת סביב התופעה הזו.       

אכן, לא ניתן להתעלם מכך שנשים רבות חוששות ומתביישות מלהתלונן ואף לעתים, חשות תחושת אשם בכך שהוטרדו. אך האם בשל כך בלבד, ראוי לאפשר בחסות החוק, לפגוע בגברים רבים ביקר להם מכול, ללא משפט צדק!

עוד הם טוענים, כי פרסום תלונות שנעשה בתום לב, מתוך חובה מוסרית או ציבורית כדי להגן על הבריות מפגיעה עתידית הוא ראוי ומוסרי. לדעתי זו אמת-מידה שקשה מאוד ליישם אותה. כל אדם או ארגון ויהיו מטרותיו נעלות ביותר, הוא בעל עניין ומטרות ברורות, יהיה זה נאיבי להעלות על הדעת שפרסום על הטרדה מינית, נעשה בתום לב, ללא אינטרסים נוספים ורווחים משנים. 

דווקא עכשיו, בעקבות קמפיין me too, אני חושב שנכון יהיה לבחון מחדש את ההסדר הקיים בחוק איסור לשון הרע ולתת עדיפות ראויה לזכות לשם טוב, על פני מטרות של הרתעה ציבורית ומיגור תרבות ההשתקה.

הכותב הוא עו"ד המתמחה במשפט פלילי ועברי.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
04.02.2018

1. צודק! (תמר)

ראה ערך הרב מ'בית שולמית' שחייו נהרסו בשל תלונה שקרית של אחת התלמידות

דווח על תגובה לא ראויה
04.02.2018

2. המילה "הטרדה" שהכותב הנכבד חוזר עליה כמו תקליט שרוט שגויה בתכלית המשגה (יוחי)

אין כאן "הטרדה" ובטח לא רק "פיסית" (אבל בעיקר נפשית) אלא ת ק י פ ה (על רקע מיני) !
וכל מה שכתב הכותב נכון גם לגבי כל ענייני "ובערת את הרע מקרבך" וכן על ענייני "לא תחוס עינך ולא תחמול ולא תכסה עליו" !!

דווח על תגובה לא ראויה
04.02.2018

3. כל מה שכתב הכותב נכון גם לגבי כל ענייני "ובערת את הרע מקרבך" וכן על ענייני "לא תחוס עינך ולא תחמול ולא תכסה עליו" !! (מוריה)


נכון מאוד ולכן גם במקרים הללו, ניתן לבצע רק לאחר בירור בבית דין ולא כמו שאת מנסה לטעון ש"כל דאלים גבר". זו לא דרכה של התורה.

דווח על תגובה לא ראויה
04.02.2018

4. 2 - כן, אבל רק אם הוכח בבית משפט (אזרח שומר חוק)

ולא סתם התורה אומרת שבמשפט "ודרשת וחקרת היטב" ורק אחר כך,בהנחה ש"והנה אמת נכון הדבר" ו"פרשו השמלה לפני זקני העיר".
האם רק על גבר חל הדין של "מוציא שם רע"???

"ובערת הרע מקרבך" כולל רצח אופי של אנשים שרק בגלל שהוגשה תלונה (בהגשת התלונה אין שום ערובה לכך שהיא אמת!) מותר להתיר דמו של אדם, גם אחרי שבבית משפט זה הסתיים ללא כלום. מי שמחליט, לאחר זיכוי בית משפט, שאדם הוא רשע נוטל את החוק לידיו, וגם בכאלה ראוי לקיים "ובערת הרע מקרבך", וע"ע עדים זוממים.

דווח על תגובה לא ראויה
04.02.2018

5. חבל שהסנהדרין שהוקמה לפני 10 שנים התפרקה . זה הפיתרון לדברים כאלה (סיאג משה)

דווח על תגובה לא ראויה
04.02.2018

6. הכותב מעוניין להוציא את המושג תקיפה מינית מן ז'רגון הציבורי (יוחי)

אבל המציאות המודרנית לא תאפשר את זה.

דווח על תגובה לא ראויה
06.02.2018

7. אבל מה לעשות אחרת ? (מיטו)

גם אני הוטרדתי ואפילו התלוננתי נגדו במשטרה אבל היא לא טיפלה בזה אז אשתף אתכם ואתכן בנות שיש חולרע סוטה מין מסריח ומכוער עם פרצוף נוד ושמו מ"ק הוא מטרידן והוא הטריד אותי בלי בושה וטאקט ואני בחורה חולה וכלואה בבית כבר שנתיים ואפילו אחרי שאיימתי עליו קיללתי אותו הוא המשיך להטריד וניסה לרמות אותי ולא הצליח הוא הבמאי של עלה ירוק הוא חולה נפש הוא פסיכופט בנות ישראל המהממות והיקרות תשמרו מהמטרידן האדיוטי קנדיוטי הסוטה הזה כי המשטרה לא רוצה לטפל אז לפחות שאזהיר אתכן ממנו ואם תזהו אותו ברחוב תדעו לעבור לצד השני של הכביש מגיע לך מוריס יא חתיכת סוטה מין מסריח תלמד לקח לא להטריד בחורות שיכולות להיות הבנות שלך יא פדופיל איכסססססס חושב שהוא מהברנזה יכול להטריד

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב חיים דרוקמן צילום: יעקב כהן/פלאש 90

הרב דרוקמן קורא להילחם בתאונות הדרכים

קרא עוד