מבצע אטב

"אם תבחרו להגיע לדרום בימים טרופים אלו בוודאי תפגשו כל מני מחזות מוזרים, אבל למרות הכל לא תאמינו כשתראו גמל מלא אטבים". החוויה המוזרה של שני מתנדבים במבצע אטב

הרב יוסי שוורץ
ב באב התשעד
,
29 ביולי, 2014 11:16
Shutterstock

Shutterstockצילום: Shutterstock

אם, אבל רק אם, תבחרו להדרים בימים טרופים אלו בוודאי תפגשו כל מיני מחזות מוזרים. אתם יכולים לראות אנשים שמחבקים את הכביש רק בגלל אופנוע שהאיץ וכולם חשבו שיש עוד אזעקה. אתם יכולים לראות חיילים מלאי עיזוז וממתקים ולצידם תושבים שיודעים לספור במכפלות של 15 שניות אבל למרות שלא תאמינו אתם תוכלו לראות גם גמל מלא אטבים, כן כן, אטבים, כאלו של הכביסה. רוצים לדעת איך זה קורה? הסכיתו ושמעו.

הכל התחיל אחרי תפילת ערבית כש-י' ניגש לדבר איתי [השם האמיתי שמור במערכת בהמשך תבינו למה] 'חייבים לעשות משהו , לעזור במאמץ המלחמתי הזה. רוצה לבוא דרומה ?'. לרגע התבלבלתי. גם אני וגם הוא לא נראים לוחמי שטח אימתניים אז איך אנחנו יכולים להביס את החמאס. לא הייתי צריך לחכות הרבה: 'נצא דרומה נחפש חיילים, נו , אתה יודע.' הנהנתי למרות שאני לא ממש יודע. נמצא חייל ומה? נעביר לו שיעור באזרחות? ניתן לו שיעורי בית בתושב"ע? אבל לא רציתי להראות חסר פטריוטיות ואמרתי באומץ שאני מוכן ללכת לכל משימה בכפוף כמובן לאישור הביטחוני מאשתי. הוא גם הנמיך את קומתו ואמר שזה רק עלה לו עכשיו בתפילה והכל בתנאי שגם הוא יקבל אישור מהרמטכ"לית.

אחרי כמה דקות קיבלתי הודעה שיש אישור ושאשלח מייל בגרעין שיביאו דברים לחלק לחיילים.

אז מה חיילים צריכים? מסתבר שאנחנו לא הראשונים שחשבו על הרעיון הגאוני להביא עוגות ובעקבות כך החיילים מסרו שחוץ מרופא שיניים אין צורך להביא שום דבר מאכל, לא מתוק לא מלוח לא חריף ולא מטוגן, יש להם מספיק עד לשחרור מצה"ל. בכל זאת הפולניות לא נותנת לבנאדם לבוא בידיים ריקות אז מה בכל זאת מביאים?

תחתונים, גרביים, וכמובן... אטבים. גם אתם שואלים למה אטבים? או, מסתבר שמישהי כתבה שהיא חושבת שאולי היא שמעה על חייל שכיבס את הגרביים אבל לא היה לו איך לתלות אותם ורק בגלל זה החמאס עוד ממשיך להרים ראש. נשים צדקניות מדמיינות את עצמן באמצע שום מקום עם גיגית כביסה צבעונית ובלי אטבים וישר מתחילות לזלוג להם דמעות. ומדמעות לפקודות: 'לך תקנה לחיילים אטבים'. אחרי כמה דקות מתקשר הבעל הנבוך מהסופר ושואל כמה לקנות . 'תקנה 100', אומרת האשה. 100 אטבים? שואל הבעל, והאישה נוחרת בבוז: 'תחשוב, יש בעזה אלפי חיילים לכל חייל זוג גרביים. דמיין שכולם מכבסים את הגרביים יחד... תביא 100 חבילות, אתה יודע מה תביא 200'

וכך למחרת יצאנו ברכב עמוס תחתונים גופיות [היו גם כמה עוגות כדי שאם חלילה מישהו פספס], 3 שקים של לחמניות מלפני שבוע רק למקרה שפתאום יפרוץ רעב ו... כמה אלפים טובים של אטבים, מכל הצבעים ומכל הסוגים. קטנים גדולים כחולים לבנים כמאמר הפסוק 'אטב בחרתנו מכל העמים'.

אחרי נסיעה ארוכה הגענו לבסיס מוזנח ליד גבול מצריים, חייל עייף פתח לנו את השער בלי להסתכל למי אנחנו שייכים והחיילים לא פרצו בצהלות שמחה לקראת הרכב האזרחי שבא לגאול אותם מרעב מצבא וממחסור קליני באטבים. בקצה הבסיס מצאנו מילואימניק אדיב שכנראה כבר ראה כמה וכמה משאיות של עוגות בימים האחרונים ואמר בנימוס תודה שהגענו אבל לא צריך כלום. ואז, בחגיגיות הוצאנו חבילת אטבים ומסרנו לו בהתרגשות. היה רגע של שתיקה מתוחה כשהחייל מעביר מבט מפנינו הגאות לחבילת האטבים הצבעונית. 'בשביל מה אני צריך אטבים?'. כנראה שלא שמענו טוב אז הוצאנו לו חבילה נוספת והדגשנו שיש מספיק לכולם. 'אבל בשביל מה אני צריך אטבים?'. 'מה זאת אומרת בשביל מה? אתם לובשים מדים? מזיעים? מתקלחים? מכבסים? ועכשיו איך תתלו את המדים?'.

באותו הרגע הבליחה מחשבה מחרידה את ראשי. מגהצים, שכחנו להביא מגהצים וכמובן קרשים לגיהוץ - איך יכלנו לשכוח? הרי אחרי הכביסה הם בוודאי צריכים לגהץ את הגופיות. קצת התביישתי על זה שלא חשבנו על כל קודם. מסתבר שהיהגיון שלנו לא ממש הרשים את החייל שבנימוס הציע שננסה בבסיס הסמוך אולי שם יש לחיילים מכונות כביסה בשטחי הכינוס.

'קמעה קמעה' אמרנו אחד לשני בדרך לרכב, 'גם את רומא לא בנו באטב אחד'. בבסיס השני בכלל לא רצו לשמוע את המילה עוגה ונשבעו שלכל אחד יש כבר מכולה של תחתונים ליד המיטה. את רעיון האטבים הם מאוד אהבו, בגלל המקוריות והוא דורג מעל אלה שהביאו קפסולות למדיח ומתחת לזאת שהגיעה עם 75 קילו מסמרי ציפורן להבדלה.

לחזור הביתה עם האטבים לא עלה על דעתנו אז חיפשנו דרך מקורית להיפטר מהם. אז אם תבחרו להדרים בימים הקרובים אולי תפגשו מחזות מוזרים, חיילם עם אטבים, גמלים עם אטבים, בדואים עם אטבים לקיים את דברי המשורר 'פתאום קם אטב בבוקר ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת'.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

'אוטובוס השבת' של מפלגת מרצ בירושלים. ארכיון צילום: אורן נחשון, פלאש 90

העתירה נדחתה: התחבורה הציבורית בשבת ברמת גן תמשיך לפעול

קרא עוד