יהדות אמריקה לאן?

מדינת ישראל משקיעה מאמצים כבירים כדי להציל אותה. על ידי קירוב, עידוד עלייה, ביקורים, שירות בצבא. אבל לצערנו, ההתבוללות של יהודי ארצות הברית חזקה מהכל

שלמה אבינר
יב באב התשעח
,
24 ביולי, 2018 18:13
הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינרצילום: יונתן זינדל/פלאש 90

ב"ה, אנו אחרי תשעה באב. ב"ה אנו יוצאים מן הגלות. אך לצערנו לא כולם יצאו. חצי עמנו עדיין שם, גם גאוגרפית גם נפשית וזה האסון הכי גדול שלנו. הגלות הכי גדולה והכי חזקה שלנו, ארצות הברית הולכת ונעלמת, 58% נישואי תערובת. ואם נוציא מן החשבון את האורתודוקסים, אז 71%. אך בל תחשוב שאצל האורתודוקסים, הכל טוב ויפה, שהרי 50% מצאצאיהם כבר אינם מגדירים את עצמם כאורתודוקסים. על כל פנים הם מיעוט. 34% רפורמים, 18% קונסרבטיבים, 10% אורתודוקסים, השאר בלתי משויכים .מלבד אסון נישואי התערובת, יש אסון הילודה הנמוכה: אורתודקסים 3.4 ילדים, קונסרבטיבים 1.7, רפורמים 1.4, השאר 1.3.

מדינת ישראל משקיעה מאמצים כבירים כדי להציל אותה יהדות: קירוב, עידוד עלייה, ביקורים, שירות בצבא שלנו. אבל לצערנו, התבוללות חזקה מן הכל ואין זו הפתעה. נזכור שראשוני המהגרים לאמריקה היו רפורמים וקונסרבטיבים. כידוע, היהדות הרפורמית הגרמנית, נתקה עצמה מעם ישראל, ומארץ ישראל. הם סברו שיהודים הם מתקני עולם ולא עם, שהם שייכים לעם בו הם יושבים, והם רק גוון דתי מסוים.

וכן בארצות הברית, הם ראו את עצמם כחלק מן העם האמריקאי. השתלבו בכלכלה, בתרבות ובפוליטיקה. במלחמת העולם השנייה, חצי מיליון יהודים שרתו בצבא ארה"ב.

הרפורמים באמריקה סוברים שהיהדות היא קוסמופוליטית, עסוקה בתיקון העולם, אהבת הבריות, נאורות, שלום, צדק, הגנה על החלש וכו'. לכן, לפני הכל ומעל הכל, הם אמריקאים. אם כך, אין שום פלא שיש התבוללות ונישואי תערובת במימדים כה רבים. עלינו לגייס את כל המאמצים שלנו, הכסף, השכל, המאמץ, כדי להציל מהם הכי הרבה שאפשר. אחינו הם.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ראש עיריית ירושלים משה ליאון בלשכתו בכיכר ספרא צילום: כיפה

משה ליאון לכיפה: בשל נגיף הקורונה ברכת כהנים מבוטלת

קרא עוד