המצב מטריד

כל עוד לא תהיה יכולת לקבל את החוטא לאחר תיקון, הוא לעולם יכחיש. כל עוד הוא יכחיש, המתלוננת לעולם תהיה מתלוננת שווא, שקרנית. משחק סכום אפס בו כולנו מפסידים

יערה ישורון 15/12/16 17:37 טו בכסלו התשעז

המצב מטריד
חגית יקיר תמרי, צילום: חגית יקיר תמרי

כל כך כואב לשמוע, כל כך מצער. כמה קשה היה לכולנו לשמוע את החדשות היום בבית היהודי. הלב נחמץ.

ומיד אנחנו מתפלגים למחנות - גברים מול נשים. הגברים טהורים ונקיים מכל רבב, והנשים - אויב העם שמטרתו להמיט קלון ולשלוח לגרדום אנשים ללא עוול בכפם.

הגיע הזמן להפסיק עם המחנאות הזו, היא כואבת ופוגעת בכולנו. הנשים עומדות לצד הנשים לא בגלל שתמיד נשים צודקות וגברים תמיד טועים, אלא כי נשים יודעות איך פגיעה על רקע מיני מרגישה בגוף ובנפש. הן יודעות למה חברות שלהן לא מדברות, הן מבינות את החשש להיקלע למלחמת עולם, ואת הפחד מלינץ' שיקעקע את האמינות שלך אם התלוננת ונחשפת. הגברים עומדים לצד הגברים לא בגלל שאין גברים שלעולם לא נפלו בכך וזו תמיד היתה עלילה נשית, אלא כי הם מבינים את החשש של גבר שלא רצה לפגוע מעולם, רק להיות נחמד, ודבריו פורשו לא נכון, או שנגיעתו הידידותית נמשלת פתאום לכוויה של אש. הם מפחדים שיום אחד זה עלול לקרות גם להם, אולי פתאום מישהי תתלונן.

התפקיד שמוטל עלינו כחברה, הוא להפסיק את המחנאות האוטומטית. הרי אף גבר לא ירצה שינהגו כך בבתו או אשתו, ואף אשה לא רוצה שבעלה יימנע מתפקידים ציבוריים מהחשש שיועמד לדין אוטומטי בלי יכולת להגן.

מקורה של המחנאות הזו נובע מחוסר יכולת לקבל נפילה או כשל. אנחנו רגילים לפטר כל אדם שנכשל בתפקידו גם אם זה היה אירוע חד פעמי, ולמחוק מספרי ההסטוריה כל אדם שפשע. כשאנחנו מוחקים כל כך מהר, אנחנו לא מאפשרים למידה מתוך תיקון עצמי, ומייצרים דורות של עובדים שמפחדים לפעול מהחשש שיטעו ואז ייעלמו.

בתור מגזר שמאמין בתיקון, אולי מאיתנו ייצא האור. יום כיפור לא מגיע פעם בעשור, הוא מגיע פעם בשנה. הוא מלמד אותנו ומזכיר לנו, בכל שנה מחדש, שאנחנו ניפול, ונותן לנו את ההזדמנות לקום. הוא מזכיר לנו שיש דרך לעשות תיקון אמיתי ושלם, ולעמוד לפני ה' נקיים. בכל שנה מחדש. בבסיסו קיים תהליך התשובה, שבלעדיו איננו יכולים להיכנס ליום הכיפורים, ויעידו הודעות הווטסאפ ההמוניות שמבקשות מחילה.

כשנוכל, כחברה, לאפשר תיקון, נוכל להתמודד עם הנפילה. נוכל לקבל אותה, להצטער, אבל גם לסלוח, ואחרי תהליך של תשובה, תיקון ועונש - נוכל לקבל את החוטא שתיקן דרכיו.

כל עוד לא תהיה יכולת לקבל את החוטא לאחר תיקון, הוא לעולם יכחיש. כל עוד הוא יכחיש, המתלוננת לעולם תהיה מתלוננת שווא, שקרנית. משחק סכום אפס בו כולנו מפסידים. עלינו כחברה, לעשות את כל התהליך שיאפשר את יציאת הצדק לאור. אם אין אפשרות לנשים להתלונן במנגנונים המוכרים, עלינו לייצר עבורן את היכולת להתלונן, כל עוד אנחנו רוצים לחיות במקום שבו האמת והצדק הם הבסיס והיסוד. עלינו כחברה, לאפשר לכל אדם הנחשד במעשה פסול - לנקות את שמו.

והיום זה לא פשוט. הכל כואב ובוער, כל צדק שייצא יותיר אותנו עצובים. עלינו לעשות כל מה שנוכל למען משפט צדק וידיים נקיות, לחבק את הנפגעים ולבקש תיקון מהפוגעים. כל עוד הנר דולק אפשר לתקן.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר