סגור

הרב שילת לחברי הבית היהודי: שנו את החוק בדבר שימוש בעד מדינה

הרב שילת: "חתימת הסכם עם נאשם בעבירה שהוא ישוחרר מעונש או עונשו יוקל מאד אם יפליל את חבריו לעבירה – כמוה כמתן שוחד לשם הטיית דין"

הרב יצחק שילת
יט באדר התשעח
,
06 במרץ, 2018 11:28
הרב יצחק שילת

הרב יצחק שילתצילום: יעקב, ויקיפדיה CC BY-SA 3.0

רשימת הנחקרים ההופכים בזה אחר זה לעדי מדינה מעלה ריח רע של עיוות מוסרי. ייאמר במפורש: חתימת הסכם עם נאשם בעבירה שהוא ישוחרר מעונש או עונשו יוקל מאד אם יפליל את חבריו לעבירה – כמוה כמתן שוחד לשם הטיית דין. מדוע הטיית דין? מפני שמי שיודע שעדותו "שווה" לרשויות החוק עד כדי שהן מוכנות תמורתה לפטור אותו מעונש – הריהו מה שההלכה קוראת "נוגע בעדות", דהיינו: יש לו טובת הנאה מעדותו, וממילא עדותו עלולה להיות מוטית, לא מדויקת, מנופחת, שהרי הוא אמור "לספק את הסחורה". ההלכה היהודית קובעת חד משמעית: נוגע פסול לעדות.

גם החוק הישראלי מכיר בעובדה שעדותו של עד מדינה חשודה להיות לא אמינה, ולכן החוק בדבר דיני הראיות קובע שעדותו של עד מדינה זקוקה לסיוע. יתר על כן: בהזדמנויות שונות הביעו שופטים אי נוחות מוסרית מעצם הצורך להיזקק לעד מדינה (ראו לדוגמא דבריו של שופט ביהמ"ש העליון אולשן בתיק חסון נגד היועץ המשפטי , פד"י כרך ד). התביעה המוסרית היסודית ממערכת משפט היא משפט צדק, ככתוב בתורה: "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך ושפטו את העם משפט צדק". ואם לא די בכך הרי שהתורה חוזרת ומדגישה: "צדק צדק תרדוף", וכבר פירשו גדולי הדורות: את הצדק יש לרדוף בדרכי צדק, ולא בדרכים עקלקלות.

למושג עד מדינה יש מקום רק במקרים קיצוניים הגובלים בפיקוח נפש, כגון עבירות בטחוניות, או עבריינות של עולם תחתון, שבה הפללת נאשמים עשויה למנוע מקרי רצח עתידיים, סחר בסמים קשים וכד'. במקרים כאלה גובר הערך של הצלת חיים על ערכים אחרים. פיקוח נפש דוחה את כל המצוות.
הטענה שיותר חשוב להפליל איש ציבור מאשר את שותפו הזוטר – אינה עומדת במבחן הצדק. הכל שווים בפני החוק, והכל זכאים למשפט צדק במלוא מובנו של המושג הזה. ועוד לא דיברנו על ערכים של חבירות ולויאליות אנושית, שגם הם ערכי יסוד של האדם. השימוש בעד מדינה כדי להפליל איש ציבור הוא כתם מוסרי על מערכת החוק. אני קורא לחברי הכנסת, ובמיוחד לנציגי הבית היהודי ולשרת המשפטים, להתחיל לפעול לשינוי החוק בדבר השימוש בעד מדינה.                
 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
06.03.2018

1. שוחד של ראש ממשלה זה לא מקרה קיצוני? תמהני. (אחד)

דווח על תגובה לא ראויה
06.03.2018

2. לא יתכן שהחוק - ולא כל שכן ההלכה - ישמשו עיר מיקלט לפושעים ולמושחתים (אברהם)

דווח על תגובה לא ראויה
06.03.2018

3. ברור שכל פושע שירצה להציל את עורו יתחיל לזמר למשטרה את מה שרק ירצו לשמוע (אלון)

דווח על תגובה לא ראויה
06.03.2018

4. זאת נהיתה שיטה חדש: כשאין למשטרה מספיק ראיות הן מכניסות לחדר מעצר מלוכלך ומוציאות "עדי מדינה" (משטרה במערומיה)

דווח על תגובה לא ראויה
06.03.2018

5. כל אחד שישימו אותו כמה ימים בחדר מעצר עם פישפשים יתחיל לזמר למשטרה על כל העולם (מסכים לחלוטין)

דווח על תגובה לא ראויה
06.03.2018

6. המשטרה מוציאה משאבי ציבור לא הגיוניים בשביל להפיל את ראש הממשלה ובסוף כולנו ניפגעים (מדאיג)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אימרי עם תעודת ההוקרה מרשות העתיקות צילום: רשות העתיקות

פריט ארכאולוגי נדיר במיוחד: ילד בן 6 מצא לוחית בת 3,500 שנה

קרא עוד