סגור

"הבית היהודי הפסידה ההצדקה היחידה שנותרה לקיומה כמפלגה סקטוריאלית"

"בהפקרה הגדולה של שרותי הדת הפסיד הבית היהודי את ההצדקה היחידה שעוד נותרה לקיומה של מפלגה ציונית דתית סקטוריאלית"

בתיה כהנא דרור
כה באייר התשעה
,
14 במאי, 2015 15:39
אריאל אלון

אריאל אלוןצילום: אריאל אלון

ירושלים, השבוע. תמרה יוגב, קיבלה מבית הדין הרבני את פסק דינו כי בעלה, אשר חי עם אישה אחרת ולו שני ילדים מאותה אישה, אינו חייב לתת לה גט.

למעשה תמרה מחכה לגט כבר שמונה שנים. היא בת 48 והפעם הראשונה בה בעלה עזב את הבית היתה ב-2001. לאחר תקופה קצרה הוא חזר אליה ורק ב-2007 כאשר עזב בפעם השנייה, גילתה תמרה שיש לבעלה משפחה וילדים חדשים. במקביל פסק בית המשפט לענייני משפחה כי דירת העמידר שברשותם שייכת לאישה.

במשך שמונה שנים תמימות נאבקה תמרה בבעלה בבית הדין הרבני והתחננה לקבל גט, עד שבשבוע שעבר קיבלה מבית הדין החלטה מפורשת, שחור על גבי לבן:

"דוחים דרישת האשה לחייב את הבעל במתן גט ללא תנאים... בית הדין מכיר בזכותו של הבעל להתנות את שחרור האשה ממנו בקבלת זכויות על הדירה. אין לחייב בעל בגט אם הוא מתנה את מתן הגט בדרישות כספיות סבירות".

כאמור , הגט של האישה הפך להיות בן ערובה לגיטימי, כנגד הדירה, שכבר ניתן עליה פסק דין חלוט, בבית המשפט לענייני משפחה, כי היא שייכת לאישה.

בצד השני של העולם, גם כן השבוע. ובכן, לא בדיוק צידו השני של הגלובוס אלא רק מרגיש ככה. למעשה מאוד קרוב לבית הדין, גם כן בירושלים. התקיימו ויכוחים ודיונים במו"מ הקואליציוני שלכאורה רחוקים שנות אור מחלום הבלהות של תמרה, ממנו היא מתקשה להתעורר.

המו"מ הקואליציוני אשר היתנהל הרחק מעינייה של תמרה ועסק בתיקים, ג'ובים, תפירות תפקידים, ובניית כיסאות בהתאמה אישית לחברי הקואליציה המסתמנת בכלל וחברי הבית היהודי בפרט, והרבה כסף עובר לסוחר .

נראה שלאיילת שקד וחברייה נעים מאוד חיבוק האגו שהם קיבלו בימים האחרונים מנתניהו ומהציבור שלהם, אותו ציבור שהם אמורים לייצג. הרי כל עוד העיסוק המרכזי במו"מ הקואליציוני התמקד בתיקים שיקבלו וביוקרתם, הדבר המרכזי בו הציבור הדתי לאומי מתהדר כמייחד אותו- אהבת עם ישראל ותורת ישראל, הם לא מייצגים.

בהפקרה הגדולה של שרותי הדת הפסיד הבית היהודי את ההצדקה היחידה שעוד נותרה לקיומה של מפלגה ציונית דתית סקטוריאלית. הוויתור על השליטה בוועדה למינויי דיינים, ההסכמה שבשתיקה להחזרת בתי הדין ממשרד המשפטים לדתות וכל מה שנוגע להליכה אחורה של שירותי הדת בישראל המועברים בימים אלו לידי גורמים שמרניים -רגרסיביים, שמטה את הקרקע באופן סופי תחת רגליהם, והנם לא פחות מאסון עבור כל מי שאכפת לו מהקשר שבין מדינת ישראל היהודית לזו הדמוקרטית.

אך בחזרה לתמרה. 61 חברי הכנסת שהצביעו לאישורה של הממשלה החדשה, כנראה שחרצו את גורלה. כי עבורה, אישה חילונית, אם לארבע, אחות בקופת חולים שיכולה להיות בת, אמא, או אחות של כל אחד מאתנו, נחסמה כל דרך אפשרית לקבל את זכותה הבסיסית לחרות, צדק, ושוויון.

שכן אם כולם יכבדו את ההסכמים הקואליציוניים, סביר להניח שבגלל הרכבה של הוועדה למינויי דיינים, הדיינים שימונו לבית הדין הגדול לערעורים, לא יהפכו את ההחלטה השערורייתית שקיבלה תמרה בבית הדין האזורי. אז, כאשר נשקול ללכת לבג"צ כנראה שגם הוא בגרסתו מקוצצת הכנפיים שתבוא עלנו לרעה, יחליט שלא להתערב בעניינה, וישלח אותנו למחוקק. והמחוקק? המחוקק נשען על 61 ח"כים שאם רק יזכירו להם את המילה רפורמה או כל שינויי אחר בנושאי דת ומדינה, יתייצבו כאיש אחד, תחת משמעת קואליציונית נחושה, להגנת הממשלה הצרה. ותמרה? תמרה אולי תחכה לבחירות הבאות.

אז לתשומת לב חברי הכנסת הרעננים שהרימו זה עתה את ידם לתמיכה בממשלה, כדאי ורצוי שיקראו בכל זאת דברים שכתב צדיק אחד בסדום - דעת המיעוט בפסק הדין של תמרה. ולהיווכח כי קיימת גם דרך אחרת.

"יש לחייב את הבעל בגט. הרי במעשים אלו הבעל פעל בניגוד לחיוביו שעל פי הכתובה, ועבר על השבועה שבכתובה, וכן פעל בניגוד למנהגי הנישואין בארץ ישראל... במידה וימשיך במרדו, על ביה"ד לשקול לפעול נגדו בצוי הגבלה, כולל לאסור על איש מישראל לעשות עימו טובה".

אבל כאמור, בתרבות הממסד הדתי שלנו לא מכירים את האיסור של "אחרי רבים לרעות" , ומעדיפים את "אחרי רבים להטות" ונראה שגם כך בתרבות הפוליטית.

עו"ד בתיה כהנא דרור - מנהלת ארגון מבוי סתום, -למען נשים עגונות ומסורבות גט.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בעז ביסמוט בראיון לחדשות כיפה צילום: כיפה

בעז ביסמוט לבנט וסער: "לא מאוחר מידי אנא חיזרו הביתה"

קרא עוד