דעה: למה שכר הלימוד בישיבות ובאולפנות גבוה, ואיך אפשר להוריד אותו?

עלות שכר של ראש ישיבה תיכונית יכול להגיע ל- 350 אלף ש"ח+הוצאות רכב. זו גם אחת הסיבות לשכר הלימודים הגבוה בישיבות התיכוניות ובאולפנות שמהווה מעמסה כבדה על ההורים. ארז צדוק מנתח לקראת הוועידה הרעיונית של הבית היהודי את העלויות ואיך אפשר להקל

ארז צדוק
ד בתשרי התשעח
,
24 בספטמבר, 2017 17:55
ישיבה תיכונית. למצולמים אין קשר לכתבה

ישיבה תיכונית. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: Nati Shohat/Flash90

כמעט כל הורה בציונות הדתית תוהה מדוע הוא נדרש לשלם שכר לימוד בעלות של אלפי שקלים בשנה לילד, ומדוע משפחות מרובות ילדים בציונות הדתית מוציאות אלפי שקלים בחודש על חינוך ילדים. מה גורם לגרעון התקציבי של הישיבות התיכוניות והאולפנות, שמחייב תשלומי הורים גבוהים כל כך?

מרבית מוסדות החינוך בישראל מתוקצבת על ידי משרד החינוך, כך גם ישיבות תיכוניות ואולפנות מקבלות תגבור עבור מקצועות קודש שלא נלמדים בבתי ספר ממלכתיים (תל"ן – תוכנית לימודים נוספת). גם שעות תפילה ורב מתוקצבות ולא אמורות ליצור גירעון תקציבי. משרד החינוך מחשב תקציב שכולל סכום לכל תלמיד, שאמור לכסות את עלויות שעות הלימוד ועלויות נוספות. כדי למקסם הכנסות ולהגיע ליעילות כלכלית, צריך בין 31 ל-36 תלמידים בכיתה ולפחות שלוש כיתות במחזור. ריבוי ישיבות ואולפנות יוצר מוסדות לימודים קטנים שלא עונים על קריטריונים אלו, פה נוצר גירעון תקציבי ראשון

נמשיך עם שכר הנהלה. עלות שכר של מנהלן בי"ס ממלכתי היא כ-150 אלף שקל בממוצע ומנהל ביה"ס- כ 250-300 אלף שקל. ישנם מוסדות חינוך שחולקים מנהלן משותף והרשות המקומית דואגת לגינון, ניקיון ולצרכים אחרים, אך בישיבות ובאולפנות לעומת זאת, עלות שכר מנכ"ל עומדת על כ 250-300 אלף שקל, עלות ראש ישיבה לכ-350 אלף שקל + הוצאות רכב. עלויות אלו אינן ממומנות ע"י משרד החינוך באופן מלא, אלא נכללות בחישוב שכר הלימוד, כך שעלויות השכר העודפות, נוספות לגירעון התקציבי.

עם זאת חשוב לציין שיש ישיבות ואולפנות בהן ההנהלה יוזמת הכנסות נוספות, בין אם באירוח שבתות או פעילויות אחרות. יזום הכנסות מוצלח יכול להצדיק שכר הנהלה עודף. גם הנהלה שמושכת תורמים תצדיק שכר עודף. מעבר לכך, ההורים צריכים לשאול את עצמם האם המנכ"ל וראש הישיבה הינם מנהיגים בעלי שיעור קומה שמשפיעים על התלמידים לחיוב, כי אז יש תמורה לכספם גם בלי קשר להכנסות שההנהלה מייצרת.

עבור בתי ספר ממלכתיים, הרשות המקומית מממנת את הוצאות אחזקת ביה"ס וגם הוצאות כמו מזכירה, סייעת ואב בית שרק חלק משכרם מכוסה ע"י משרד החינוך. ישנן רשויות שמתקצבות באופן חלקי גם ישיבות ואולפנות, אבל זה על בסיס התנדבותי. מה שלא מכוסה, נוסף לגירעון התקציבי של המוסד. הישיבות והאולפנות מקיימות פעילויות חברתיות כמו שבתות ישיבה, שבוע ירושלים, סמינריונים, אירועי חינוך ועוד שאינן ממומנות באמצעות גורמים חיצוניים, ונוספות לגירעון התקציבי. גם 'התקורה', דמי הניהול להנהלת הרשת בשיעור של 6% מההכנסות, נוספת לגירעון התקציבי

בי"ס ממלכתי מקבל את כל תלמידי הרשות אליה הוא שייך. לעומת זאת, בישיבה או באולפנה ההנהלה יכולה לדחות תלמידים ולקבל תלמידים מרשות מקומית אחרת. זה הבסיס לטענה שהרשות לא צריכה לממן את ההוצאות של ישיבות ואולפנות. עם זאת, הדבר יוצר אפליה כלפי הציבור הציוני-דתי שצריך לממן הוצאות אלו מכיסו, בשונה מהאוכלוסייה הכללית.

צריך לציין שעבור כל תלמיד חוץ, הרשות המקומית תקבל 850 שקל לשנה מהרשות שהתלמיד שייך אליה. הרשות שמקבלת את הכסף יכולה להחליט על סכום גבוה יותר, יכולה להשקיע אותו במוסד הלימודי או לעשות בו שימוש אחר. לפיכך אין מניעה שרשויות יתמכו בישיבות ובאולפנות שבשטחן ויבנה מנגנון לפיו יתקבל פיצוי הולם בגין תלמידי חוץ.

בישיבות ובאולפנות יגידו שמתוך תשלום הורים שנתי בסך 6,000 שקל, כ-3,500-4,000 שקל מופנים לתל"ן (שהיה אמור להיות מתוקצב ע"י משרד החינוך אבל לא נשאר לזה כסף בגלל חוסר היעילות), כ-1,000 שקל מופנים לפעילויות העשרה 'מגזריות' וכ-1,200 שקל לפעילויות פנאי, טיולים ופעילויות שעבורם נדרש תשלום גם בבתי ספר ממלכתיים

זו חלוקה 'מקובלת', אבל ישנם עוד גורמים לגירעון תקציבי והם באים על חשבון התל"ן. לכן נכון יותר להסתכל על תקציב המוסד החינוכי בכללותו, ועל הגירעון התקציבי שכולל את כל ההוצאות שאינן מכוסות ע"י גורמים חיצוניים. הגירעון הזה בניכוי הכנסות מיזמות, מתקצוב התנדבותי של הרשויות ומתרומות- מכוסה על ידי תשלומי ההורים

מסקנות:

  1. העלויות שרשויות מממנות לבי"ס ממלכתיים, כולל תחזוקה, הפרשי שכר ועוד, חייבות להיות ממומנות גם עבור הישיבות התיכוניות והאולפנות. אין סיבה לאפליה לרעה של הציונות הדתית.
  2. עלויות שכר ההנהלה העודפות מהוות בין 5% ל-10% מתשלומי ההורים. במידה וההנהלה יודעת להתייעל ולייצר הכנסות נוספות מצד אחד, ומהווה מודל איכותי לתלמידים מצד שני, יש מקום לספיגת עלויות אלו בתשלומי ההורים.
  3. צריך למזג מוסדות לימוד שנמצאים באותו אזור כדי להביא ליעילות כלכלית שתפחית תשלומי הורים. במקומות רחוקים, יש לערוך שיקולי כדאיות.
  4. להשתייך לציונות הדתית, להתלונן על שכר הלימוד ולבחור בליכוד או במפלגות אחרות, זה לא רציני. תבחרו בבית היהודי ותגדילו את כוחה. אם המפלגה לא פועלת מספיק בנושא, תתפקדו ותדרשו את השינוי. מבפנים. יותר מזה, בבחירות המקומיות תבחרו בנציגי הבית היהודי. תנו לנציגים המקומיים את הכח להשפיע ולהגדיל את תמיכת הרשויות המקומיות בחינוך הציוני-דתי, כך שהאפליה תקטן, עד לחקיקה מסודרת שתפתור את הבעיה.

 

הכותב הוא חבר מפלגת הבית היהודי ומנכ"ל קרן ההשקעות 'קרנות אביב'

 

 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
24.09.2017

1. לצערי כנראה לא אבחר בית יהודי כבר (אייל )

מזה זמן רב ששר החינוך הוא מהמפלגה אך נראה שלא איכפת לו מבעיה חריפה זו שהרי לא נעשה כלום ונראה גם שלא יעשה,אני ורבים כמותי כבר לא נצביע למנהיגות כזו

דווח על תגובה לא ראויה
24.09.2017

2. הכי קל לכלכלן לנתח מאזנים. אבל לא הייתי רוצה שכלכלן יחנך... עובדה הוא הלך למקום שש הרבה כסף אז שלא ידבר על אידיאלים... (מורה )

לכל אחד יש את היכולת לנתח ולהסביר למה השני צריך לתקן, זו האומנות של הכלכלנים שמטרתם היא רק לעשות עוד כסף ....
האם היית שולח את הילדים שלך ללמוד במקום שבראשו עומד אדם שמסתכל רק מבעד לחור שבגרוש ?
על ראש הישיבה אתה תצעק שלא יזרוק ילד שלא שילם את תשלומי ההורים .... אז מי ישלם את הטיול המושקע שאתה רוצה לילד שלך ????
יש הרבה בעיות בעולם הישיבות מאז ומעולם הן לא היו כלכליות, אבל הדרישה שלכם היא שהילד ילמד במקום איכותי עם רמי"ם שמשקיעים בילדים שלכם בגיל ההתבגרות. אתם משגעים את המורים בכל שעות היום (בעיקר אחרי שעות העבודה שלכם... ) ודורשים שהם ישמעו לכל גחמה שכן אתם מבינים יותר טוב את עולם החינוך - (עובדה שלא הלכתם לשם).
כן יש מה לצמצם ומצמצמים בהרבה דברים - אבל אל תדרוש מאדם שאתה מקווה שהוא חכם ובעל יכולת לחיות 24 שות עם הילד שלך ושהוא יחיה חיי עוני ודחק.
אז שוב - אל תדרוש מאחרים את מה שאתה לא דורש מעצמך.....

דווח על תגובה לא ראויה
25.09.2017

3. אפליה לציבור הדתי או פריבילגיה? (זיסקינד)

לשיטתך הציונות הדתית מופלית לרעה כי מוסדות החינוך שלה לא מקבלים מהרשויות המקומיות את הפריביליגה להתנהל בניגוד לעקרונות החינוך הממלכתי. החינוך הממלכתי דורש שיוך גיאוגרפי, ומסגרות מסוימות שאמורות להטיב עם כלל האוכלוסייה של הרשות. להחריג ישיבה או אולפנה מהנהלים לטובת תיקצוב זו אפלייה ברורה כלפי התושבים. אחרי שהסברת יפה את חוסר היעילות המובנה של החינוך הישיבתי כיום עם כל הגירעונות שלו, אתה עוד מצפה שהשלטון המקומי ישפה אותו לכתחילה? למה ובאיזו זכות? אם הייתי ראש רשות מקומית, לא הייתי נותן למוסד כזה להתקיים בתחומי על חשבון הציבור, בלי לעמוד בסטנדרטים שוויוניים בהחלט.

דווח על תגובה לא ראויה
25.09.2017

4. גזל (גילה)

אני יגיד לכם למה השכר גבוה בגלל התחרות שי, בישיבות כל ישיבהנ רוצה להראות שהיא הכי הכי ומזמינה מופעים של זמרים מהשורה הראשונה וטיולים שלא מביישים את המירוץ למיליון ועוד ביזבוז כספים ואנחנו ההורים נופלים מהרגלים הכי טוב חינוך חרדי הם לומדים תורה ודואגים לבנים

דווח על תגובה לא ראויה
26.09.2017

5. שכר לימוד שנתי 6000 ש"ח??? (אורית)

אתה אמיתי?
בישיבה של הבן שלי זה יותר מכפליים!

דווח על תגובה לא ראויה
26.09.2017

6. לא ברור אם המשכורת היא חודשית או שנתית (מתנחל)

אם היא חודשית זה שערוריה
אם היא שנתית היא סבירה מאוד לאדם שבאחריותו לחנך מאות ואלפי תלמידים, לא הגיוני שיקבל פחות ממתכנת ממוצע.

דווח על תגובה לא ראויה
26.09.2017

7. ראשי ישיבות תיכוניות ואולפנות הם שודדים לאור היום (אם אפשר לקרא לזה ישיבות)

הבעיה היא הציבור שלנו שמשלם כמו עדר טיפש - רק בגלל שלא נעים לו מה יגידו שאר המשפחה והשכנים.

ממילא לא באמת לומדים שם גמרא ואין תמורה להון שנשפך לכיסי המורים וה"רבנים" שמקבלים משכורות עתק ביחס לשוק - ואין השגים לימודיים גבוהים יותר מבתי ספר ממלכתיים.

בושה וחילול השם

דווח על תגובה לא ראויה
27.09.2017

8. קשקוש (אריאל )

א. לא מחושב כאן פנימיה.
ב. שכר כזה לראש ישיבה פירושו משכורת של פחות מ 20בנטו שזה מחיר סביר לבעל נסיון כזה.
ג. בינוי הישיבה נעשה על ידי תורמים. לרוב.
ד. בנט עשה הכי הרבה קיצוץ בחינוך של החמד...
אז אל תקשקש.
הוא ראש המפלגה הכי נורא שהיה אי פעם וגם כיפה וגם ערוץ שבע מאתרגים אותו.
עוד נצטער על זה.

דווח על תגובה לא ראויה
27.09.2017

9. לא מדוייק ומטעה (דוד)

במקום לכתוב "שכר של ראש ישיבה תיכונית יכול להגיע ל- 350 אלף ש"ח+הוצאות רכב"
צריך לדייק ואז התמונה לא תהיה גרועה
עלות שכר של 350 אלש"ח בשנה היא עלות של 29 אלשח בחודש. זה יוצא כ-20 אלף ברוטו + רכב
זה באמת לא מוגזם לראש ישיבה !

דווח על תגובה לא ראויה
27.09.2017

10. אין הצדקה לשקר (tashlumim0@gmail.co) (נירית)

מאוד חשוב שבראש ישיבה או אולפנה יעמוד איש או אשה בעלי שיעור קומה.

אבל -
האם האיש שמוציא חוזר תשלומים שבו נכתב שהילד יהנה מ10+ שעות תל"ן , בעלות של כ3000 ש"ח, כאשר בפועל יש בקושי 4 שעות כאלו במערכת הוא האיש המתאים?
האם הרב שדורש מכם 600 ש"ח בשנה עבור הפעלת בי"ס אחה"צ ובמקביל מקבל מספיק כסף עבור ההפעלה הזו ממשרד החינוך, הוא האיש המתאים?
האם הרב שמבקש שתשלמו עבור מזגנים או מכשירי בקרו, כשדרישות אלו נאסרו ע"י משרד החינוך, הוא האיש מתאים?

איך בדיוק תקראו לזה, אם לא שקר או גזל?

לבדיקת תקינות חוזרי תשלומים מול מערכת שעות נא לשלוח מסמכים ל tashlumim0@gmail.com

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2017

11. הדרישות גבוהות ולכן העלויות גבוהות. (44444)

בתיכון חילוני אין ארוחות צהריים (למה צריך בכלל?? מקרר ומיקרוגלים זולים בהרבה).
בתיכון חילוני יש טיול אחד של 3 ימים ואולי עוד יומיים בלי לינה.
בתיכון חילוני יש מספר הצגות והרצאות נמוך בהרבה.
בתיכון חילוני גומרים בקושי ב- 14:30 ולא ב-17:00-18:00.
בתיכון חילוני יש בכיף 7 כיתות בשכבה ואף מספר דו ספרתי של כיתות לא נדיר.... לא 2 כיתות.
בתיכון חילוני יש לעיתים מספר זהה של מגמות לבערך פי 5 תלמידים.
בתיכון חילוני לרב לא יוצאים מתחום הרשות המקומית ולכן הנסיעות ממומנות (לא תמיד יש צורך בהסעות).
בתיכון חילוני אים פנימיה בעלת עלויות גבוהות מאד.
בתיכון חילוני אין שבתות וכד'. ...

דווח על תגובה לא ראויה
05.07.2018

12. מלאה הארץ חמס-כסף כסף תרדוף. עלויות שכר מפלצתיות :גזל (ברגר)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מטוס הדרימליינר הראשון, לפני המראתו מסין צילום: דוברות אל על

רכבת אווירית של 11 מטוסים תביא מסין ציוד רפואי חיוני

קרא עוד