אורלב, "הבית היהודי" עדיין זקוק לך

ח"כ זבולון אורלב כבר הודיע שיפרוש מהפוליטיקה, אך חיים אקשטיין קורא לו לשקול להישאר בשורות המפלגה: "תהיה מוכן להישאר על הבמה, ולשתף פעולה עם מי שנמצא בקדמת הבמה?"

חיים אקשטיין
כב בחשון התשעג
,
07 בנובמבר, 2012 14:59
עוזי זליגר, יחצ

עוזי זליגר, יחצצילום: עוזי זליגר, יחצ

לזבולון אורלב שלום.

לא נעים לי לכתוב אליך ככה, באופן ישיר, הרי מעולם לא פניתי אליך אישית. מצד שני, כתבת לי כל כך הרבה מיילים בשבועות האחרונים, שלחת מסרונים ואפילו טרחת להתקשר אלי הביתה, אז אני מרגיש חופשי לכתוב לך עכשיו. באמת הגיע הזמן להחזיר לך תשובה.

יש טרנד כזה בפוליטיקה הישראלית, אתה בוודאי יודע, שלפיו המפסיד אומר יפה שלום והולך הביתה. פעם מי שלא היה מצליח להיבחר לתפקיד היושב ראש, היה מסתפק במקום השני המכובד, אבל היום להיות מספר שתיים זה פאסה לגמרי. קח את ציפי לבני, לדוגמה, היא מה זה רצתה להישאר בפוליטיקה הישראלית, אבל לא הייתה לה ברירה - מי שמפסיד בפריימריז חייב לארוז את המזוודות וללכת. אז אתה כבר הכרזת בטרם עת שלא תישאר במקום שאיננו מספר אחת ברשימה, ואכן הודעת על פרישה עוד לפני הפרסום הרשמי של התוצאות, ואפשר בהחלט להבין למה. אחרי הכל, איך אפשר להישאר? מחר יהיה תצלום קבוצתי של כל הרשימה לכנסת, או תשדיר בחירות משותף, למה שכולם יסתכלו עליך ויגידו "היי, הנה זה שאכל אותה בפריימריז"? אין מה לעשות, בחירות הן משחק על כל הקופה, או הכל או כלום. שלא לדבר על המאמרים שהולכים להתפרסם בימים הקרובים, טורי הפרשנות שימנו אחד לאחד את כל "המהלכים הכושלים" שהביאו להפסד שלך, וכל ההתלחשויות מאחורי הגב שלך בשבת בבית הכנסת, שיעשו לך חשק לנסוע לשנתיים לאי בודד ללא קליטה.

אבל אל תסתכל על כל אלה. לא על העיתונאים, לא על יתר הפוליטיקאים, בטח שלא על החיוך בפניו של יריבך. תסתכל על כל האחוזים שכן בחרו בך. אולי הם קטנים ממה שחשבת, ובכל זאת - ברגע שתתרגם את האחוזים למספר ממשי של בני אדם, תקלוט כמה אנשים חושבים שאתה ראוי לראשות הבית היהודי. תצרף להם גם את אלה שהיו רוצים לראות אותך שובר שיאי חקיקה גם בכנסת הבאה, אבל לא בהכרח רוצים שתהיה היו"ר. חלק גדול מהציבור רצה אותך, ועדיין רוצה אותך.

והשאלה היא לא רק כמה אנשים רוצים אותך. גם אלה שאינם רוצים אותך, ומסתבר שיש הרבה אנשים כאלה, צריכים אותך. גם אתה וגם בנט הבטחתם מפלגה גדולה, רחבה, חזקה. לא משנה כרגע מי ייכלל בה ואיזה אופי יהיה לה, שניכם דיברתם לכל הפחות על איחוד כוחות בציונות הדתית. את ההבטחה הזאת אף אחד מכם אינו יכול לקיים לבד, אחדות יכולה לבוא רק משילוב בין שניכם. בין הצעירים לוותיקים יותר, בין שוחרי ההתרעננות ובין החפצים בניסיון, בין העומדים על משמר גבולות המגזר ובין התומכים בפתיחות לקהל הרחב, בין מפד"ל המוכרת ובין מפד"ל החדשה. אם אחד מכם יהיה חסר, זה לא יהיה זה. גם אם בשבוע הבא נקבל רשימה מגוונת, גם אם יגור סלומיאנסקי עם איילת שקד, והרב הרשקוביץ עם אורבך ירבץ, זה לא יהיה אותו הדבר. הבית היהודי זקוק לשניכם, במקומות מפתח.

נכון שקצת אחרתי את המועד - הייתי צריך לשלוח את המכתב הזה לפני כמה חודשים, לפני שהכרזת מה יקרה אם לא תיבחר. עכשיו, במיוחד אחרי שהודעת באופן מוחלט על פרישה מהחיים הפוליטיים, לא שייך לעשות פרסה. זה מאכזב, היה מצויין אילו היית משתלב בהנהגת המפלגה תחת ראשותו של בנט, אבל זאת לא הדרך היחידה להישאר בתמונה. אפשר להיות בין המובילים גם בערוצים ציבוריים אחרים, לאו דווקא ברשימה לכנסת, רק אל תעלם מהמפה. ויותר מזה: אל תהפוך ליושב ראש אופוזיציה בנעלי בית. אל תסתגר בביתך, ותשחרר מדי פעם ציוצים ממחשבך האישי על ההתנהלות של יריבך הפוליטי, ואיך הכל מידרדר מאז שעזבת. תראה לנו שהבית היהודי הוא עדיין הבית שלך, והוא יכול להיות הבית של כל אלה שאהדו אותך עד כה, ועכשיו אולי עומדים נבוכים מחפשים את עצמם. אמרת שבנט חסר ניסיון? תלמד אותו מהניסיון העשיר שלך. תן לו גב. תעזור ל"משהו" החדש שמתחיל לקרום עור וגידים, ולא להיות רק איזה "משהו" מעורפל שאף אחד אינו יודע מהו.

אורלב, אמרת לי השבוע שהקול שלי חשוב. אולי שלחת את ההודעה הזאת לעוד כמה אנשים, לא חשוב כרגע. הציבור כבר השמיע את דברו, ובנט בוודאי ישמיע כמה וכמה דברים בתקופה הקרובה, אבל בנקודת הזמן הזאת - היום הזה ממש - הכי בוער לדעת מה לך יש להגיד. האם תהיה מוכן להישאר על הבמה, ולשתף פעולה עם מי שנמצא בקדמת הבמה. האם תעמוד בדיבוריך על אחדות בציבור הדתי, ותדאג שכל תומכיך יישארו בתמונה ולא יזלגו לאף מפלגה אחרת. חסר לנו שאחרי שהמילה "אחדות" הציפה אותנו מכל הכיוונים בשלל צבעים ופונטים ענקיים, נצא בתחושה שמחנה אחד הביס מחנה שני, ובעצם אנחנו מפוצלים יותר מאי פעם.

אל תלך, תמשיך להוביל - לפחות חלקית - את העניינים.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
כוחות המשטרה ביצהר. ארכיון צילום: הקול היהודי

בעקבות האירוע הנהלת יצהר מבהירה: "אנו כמובן מתנגדים מכל וכל להשלכת האבנים"

קרא עוד