סגור

אולמרט והסלפי

כולנו צפינו השבוע בקיצוניות שאליה ה´סלפי´ מגיע, כאשר ראש ממשלה לשעבר, הואשם על ידי שופט, בכך שהוא הסכים לשקר בבית המשפט, לקחת שוחד, ולעשות עבירות מתוך מטרה אחת- לדאוג לעצמו. לself, של עצמו

יואל פרנקנבורג
ד בניסן התשעד
,
04 באפריל, 2014 10:30

צילום:

סלפי- למי שאינו מכיר, הוא תיאור של תופעה שהתחילה בימים הראשונים לצאתה לאוויר העולם של המצלמה הדיגיטלית, והתעצמה למימדים אסטרונומיים בתקופה האחרונה. תופעה המתארת את האדם המצלם עצמו במצלמתו האישית. ללא טיימר. הושטת יד קדימה, לחיצה על כפתור. והופ! תמונה של עצמך.

כמעט כולם מצטלמים היום סלפי, ואין בזה שום דבר רע. מעבר לעובדה שהצילומים יוצאים מעוותים וקצת מגוחכים, לכאורה לא מדובר במעשה שלילי.

אלא מאחורי הסלפי יש תרבות שלמה, שבה האדם מושיט את ידו קדימה, ובמקום להושיטה אל האחר, הוא משתמש בידו למטרה אחת- האדרת ה'עצמי'. לצלם, לשלוח, להעלות, לתייג, ללייקק. ובסוף- להרגיש כיצד כבודו גדל במילימטר וחצי מעל הקו האדום התחתון.

*

אסור להשוות, אבל כולנו צפינו השבוע בקיצוניות שאליה ה'סלפי' מגיע, כאשר ראש ממשלה לשעבר, הואשם על ידי שופט, בכך שהוא הסכים לשקר בבית המשפט, לקחת שוחד, ולעשות עבירות מעבירות שונות מתוך מטרה אחת- לדאוג לעצמו. לself, של עצמו. הוא לא חשב על האחר, לא חשב על המשמעויות החברתיות, כלכליות, חוקיות של מעשיו. הוא חשב על עצמו, כבודו, כספו וכיסו.

(צילום: ChameleonsEye / Shutterstock.com)

*

כאשר חז"ל מצמידים את המחלה הרוחנית צרעת, אל עוון הלשון הרע- הם מספרים לנו עד כמה הלשון הרע הוא חמור. וחז"ל עושים זאת בדרשות רבות ושונות, שכל תכליתן, בהבנתי הצנועה היא זאת- להדגיש לאדם, שכאשר הוא פותח את פיו- עליו לחשוב על האחר, ולא רק על עצמו. למרות שכרגע הדבר שהוא הולך לומר, יכול להצחיק את כל הקהל, ולאפשר לו את 15 השניות של התהילה להן הוא זקוק, אל לו לומר את הדברים. ולו משום שהם עלולים לפגוע במישהו אחר.

השלב הראשון ביצירת חברה שלימה וצודקת הוא בהאדרת האחר על פני האדרת העצמי האנוכי והאגואיסטי.

*

צריך להיזהר מהשוואה בין אולמרט ודוברי הלשון הרע לבין הסלפי התמים. למעשה, אין בינם ולא כלום. אלא שאני די בטוח שבמקור שלהם, הם ינקו מאותה אם תרבותית.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות צילום: Ben Hakoon

חיות נגד סמוטריץ': "הצעה הנובעת ממניעים לא ענייניים שנועדה רק לנגח את הרשות השופטת"

קרא עוד