דיני נפשות

הרב מצגר מזהיר מפני דיון בדינו של גלעד שליט בשעה שפרטי העסקה עדיין לא ברורים

אפרת רוט הלוי 25/11/09 00:00 ח בכסלו התשע

דיני נפשות

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר התבטא לאחרונה כנגד 50 הרבנים מהימין שהתנגדו נחרצות בפומבי, לביצוע העסקה להחזרת החייל החטוף גלעד שליט. הרבנים אף הקימו מטה מאבק לסיכול העסקה. מי שעומד בראש הרבנים המתנגדים פומבית לעסקה, הוא הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, שאמר ל ynet, כי "מדובר בעסקה מטורפת. כתוב שיוצאים למלחמה אפילו על עסקי קש ותבן, אז כאן, כשחייהם של כל כך הרבה יהודים עומדים מנגד - ברור שאסור להיכנע".


"כל עוד לא מונחת לפתחו של רב או פוסק מלוא האינפורמציה, כולל דו"חות צה"ל וגופי המודיעין, אין אפשרות לקבוע עמדה הלכתית נחרצת", קבע בתגובה הרב מצגר, "ובוודאי שאין לפסוק הלכה על סמך פרסומים בתקשורת הערבית".


בנוסף פרסם הרב קריאה מיוחדת בה הוא מבקש מהציבור להתפלל למען גלעד שליט, מחר (ה) במשך שלוש עשרה דקות בין השעה 13:43-13:56. בדקות אלו קורא הרב ליהודים ברחבי העולם לקרוא תהילים או משניות ולהתפלל לכך שגלעד שליט ישוב לביתו בקרוב.


באגרת שפרסם הרב הראשי, נכתב כי: "על פי הספר העתיק ברית מנוחה, המיוחס לאחד מהקדמונים, 13 הדקות הללו דווקא הן זמן מיוחד ונעלה. בכוח התפילה, ניתן להבקיע רקיעים ולזכות שיתגשמו משאלות ליבנו - שאת נרות החנוכה ידליק גלעד בביתו, בחיק משפחתו" .


"הרב יונה מצגר יצא כנגד כל מי שמביע חוות דעת הלכתית מבלי שנחשף לכל מכלול העסקה" נאמר היום לכיפה מלשכתו של הרב הראשי. "אף אחד לא יודע מה העסקה ועל סמך זה אי אפשר לדון בדיני נפשות. זה ממש חוסר רגישות לסחור בנשמה של גלעד שליט".


"הרב לא יכול לתמוך או שלא לתמוך בעסקה כי אין לנו את כל הנתונים. אנחנו לא יודעים מי המחבלים, האם נשקפת סכנה לחייו של גלעד שליט וישנם גורמים כמו צנזורה ופרסומים זרים. זה יהיה חוסר אחריות לומר שאסור לבצע את העסקה. הרב אמר בעצמו זה לא הזמן לויכוחים-זה הזמן לתפילות. לא צריך להוסיף שמן למדורה. יש הרבה ניסיונות של הערבים להציג את העסקה כניצחון-לא צריך לשחק לידיים שלהם".


הרב שלמה עמאר בירך בימים האחרונים על השמועות בנוגע לעסקה, ואמר כי ההידברות עם הערבים היא דבר מבורך שיכול להביא לדברים נוספים בהמשך.


אביו ואמו של גלעד שליט ייפגשו היום ב14:00 עם הרב הראשי הראשון לציון הרב עמאר ובשעה 15:00 עם הרב הראשי האשכנזי הרב יונה מצגר.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר