דגן: קידוחי הנפט של הרשות הפלסטינית - שוד לאור היום

יוסי דגן, סגן ראש מועצת שומרון, טוען כי הזכות בנפט ביו"ש מוקנית למדינת ישראל: "אזלת יד נוראית של הממשלה"

יונתן אוריך, כיפה 10/11/13 08:40 ז בכסלו התשעד

יחצ, צילום: יחצ
יחצ, צילום: יחצ

סגן ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, קובע כי חיפושי הנפט ביהודה שומרון עליהם הצהירה הרשות הפלשתינית בסוף השבוע הינם עבירה על החוק, וכי מדובר בגניבה.

"מדובר בשוד לאור היום" -אומר דגן - "הסמכות לאישור חיפושי נפט בשטחי c הינה בידי מדינת ישראל אפילו לפי הסככמי אוסלו. גם אם הרשות תרצה להתחיל בקידוחים בשטחי a היא מחוייבת לתאם זאת מול מדינת ישראל. שתיקת רשויות המדינה, ובראשם המנהל האזרחי, אל מול התכניות הללו מעלה חשש כבד להסכמה שבשתיקה לשוד מחצבי ישראל ולסכנה לנזק סביבתי לא מבוקר.

דו"ח השופט אדמונד לוי, שמונה ע"י ראש הממשלה כדי לבחון את המצב המשפטי ביו"ש, קבע בצורה מפורשת וברורה ששליטת המדינה ביהודה ושמרון אינה עונה על ההגדרה של כיבוש. מדינות העולם לא הכירו בכיבוש הירדני ביו"ש ממלחמת השחרור עד למלחמת ששת הימים, וממילא אין דין כיבוש חל על השטח.

גם אם לא היו מתקבלות מסקנות הועדה, וממשלת ישראל הודיעה כי היא מקבלת את עקרונותיה, מחצבי אזור c הינם רכוש מדינת ישראל ולא רכוש הרשות הפלשתינית גם על פי החוק הבינלאומי, משום שירדן הודיעה רשמית על ביטול מטענותיה לריבונות ביו"ש, כך שבשטחי c שבשליטת ישראל גם ע"פ הסכמי אוסלו יש לנו את כל הזכויות על נפט ומחצבי טבע.

הרשות הפלשתינית העמידה בראש סדר העדיפויות שלה את ההשתלטות על אדמות בשטחי c,ההכרזות על קידוחי הנפט הן ניסוי ותהייה לקראת מעבר שלב נוסף" - מתריע דגן.

סגן ראש המועצה האזורית שומרון ציטט את דברי חז"ל "לא העכבר גנב, אלא החור גנב", ותקף את רשויות החוק על התנהלותן בנושא: "מה שהכי מקומם הוא מתן הלגיטימציה לפשעים הללו ע"י אלו הקופצים על כל קראוון בודד שמונח על גבעה בשומרון. מדובר באזלת יד נוראית של רשויות החוק, המהל האזרחי ובראש ובראשונה ממשלת ישראל. מעבר לפגיעה בשליטת המדינה ולאיבוד קרקע, מדובר בנזק כלכלי עצום שאזלת היד הפושעת הזו עלולה לגרום למדינה, מדובר בהפסד פוטנציאלי של מאות מליוני דולרים, דווקא בעיתוי הזה של גרעון וקיצוצים.

”יש להכריז על קידוחי נפט ישראליים באזור רנטיס" - מסכם יוסי דגן - "על הממשלה להתחיל למשול לא רק בדיבורים, אלא גם במעשים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר