סגור

בשל לחץ פלסטיני: צווי הריסה נגד בדואים לא יממושו

מיליוני שקלים הושקעו בפיתוח שכונה מוכרזת עבור בדואים שבנו מבנים בלתי חוקיים בשטחה של מעלה אדומים. אולם המעבר לשם נמנע בשל איומי הרשות, והמדינה לא תפנה אותם

דויד ליבנה
כב בטבת התשעח
,
09 בינואר, 2018 9:59
שכונת ג

שכונת ג'יהאלין מערבצילום: תנועת רגבים

המדינה לא תפנה מאחזים של פולשים בדואים שנבנו באופן בלתי חוקי בשטחה המוכרז של מעלה אדומים. הסיבה לכך: פיצוץ ההידברות בין התושבים לנציגי המנהל האזרחי, בעקבות לחץ של הרשות הפלסטינית.

בשנים האחרונות השקיעה המדינה מיליונים רבים בפיתוח שכונה הכוללת תשתיות ומגרשים בשכונת "ג'יהאלין מערב" הסמוכה לאבו דיס. הכשרת המגרשים נועדה כדי להעביר לשם בחינם כ-70 משפחות בדואיות שפלשו ובנו עשרות מבנים בלתי חוקיים בשטחה של מעלה אדומים.

בעקבות עתירה שהגישה תנועת רגבים, הצהירה המדינה בפני בג"ץ כי בכוונתה לפעול בהקדם למימוש צווי ההריסה של המבנים הבלתי חוקיים. המדינה ציינה בעבר כי היא עורכת הידברות עם נציגי הבדואים באמצעות המנהל האזרחי, וכי הם החליטו עקרונית להתפנות בהסכמה ולבנות בתי קבע במגרשים שניתנו במתנה לכל בית אב.

אלא שבחודש שעבר חזרה בה המדינה והודיעה כי לא תממש בשלב זה את צווי ההריסה ולא תפנה את תושבי המקבצים. הסיבה לכך היא לחץ שהפעילה הרשות הפלסטינית על הבדואים שלא לעזוב את האזור שבו הם יושבים, מה שהביא לפיצוץ המו"מ מול התושבים.

הלחץ על התושבים הופעל ככל הנראה מתוך שיקולים אסטרטגיים, שכן מרחב אדומים הינו חלק מהתוכנית הפלסטינית להשתלט על אזורים בשליטה ישראלית, על מנת ליצור רצף טריטוריאלי של הרשות מצפון לדרום. בעקבות הודעת המדינה, דחה בג"ץ את עתירת תנועת רגבים.

"אין דרך לתאר זאת אחרת. המדינה נכנעה פשוטו כמשמעו לאיומי הרשות הפלסטינית", אמר בתגובה להחלטת בג"ץ עו"ד אבי סגל מתנועת רגבים. "זו התנהלות פסולה ומקוממת שמעבירה איתות ברור לעברייני הבניה שהם יכולים להמשיך בהתנהלותם באין מפריע, ונותנת זריקת עידוד למאמצי הרשות הפלשתינית להשתלט על אזורים אסטרטגיים".

מיחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה: "המנהל האזרחי הוציא צווי אכיפה נגד מקבץ בניה בלתי חוקית הממוקם במתחם G, בין מעלה אדומים לירושלים.

"תושבי המקבץ עתרו לבג"ץ בבקשה למנוע את אכיפת המבנים. במהלך ההליכים המשפטיים הוצע לתושבים לעבור לגור באופן חוקי בתחומי תכנית ג'יהאלין מערב, אולם הם סרבו לכך.

"לאחרונה עדכנה המדינה כי ההצעה אינה רלוונטית עוד. יחד עם זאת, לעותרים תינתן האפשרות לפנות לרשויות בבקשה להסדרת המבנים, אשר תיבחן לגופה לאחר הגשת כלל המסמכים הדרושים לשם כך. בעקבות זאת, נמחקה העתירה".

09.01.2018

1. מה לא ברור ? הלוא זו הדרך בה הגיעו אלה המכונים "פלסטינים" "מחר" גם (Stef)

הבדויים הנ"ל ינכסו לעצמם נראטיב של אחר עד הכנענים .......

דווח על תגובה לא ראויה
09.01.2018

2. מייללים (ח. חיים)

אתם החרדים לא עושים כלום רק מייללים ובוכים נותנים יד בשתיקה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הר הבית צילום: SLiman Khader/FLASH90

תשעה באב: הר הבית פתוח לעליית יהודים

קרא עוד