ברוך דיין האמת: הרב ישראל רוזן הלך לעולמו

הרב, שהיה גם מהנדס, הקים את מכון צומת, ייסד את מנהל הגיור ברבנות הראשית והגה את 'תחומין', נפטר הלילה (ה') בגיל 76 לאחר מחלה. מכון צומת: "כואבים  ומבכים מרה את לכתו בטרם עת של מנהיג שהיה איש חזון ומעש". ההלוויה תתקיים היום בשעה 14:00 בכפר עציון

משה ויסטוך
יג בחשון התשעח
,
02 בנובמבר, 2017 7:25
הרב רוזן

הרב רוזןצילום: באדיבות המצלם

ראש מכון 'צומת' ואחד מרבניה המרכזיים של הציונות הדתית,הרב ישראל רוזן, הלך הליה (ה') לעולמובבית החולים הדסה עין כרם בירושלים כתוצאה ממחלנ.

הרב רוזן שהיה מהנדס בהשכלתו, הקדיש את חייו  לשילוב תורה ומדע, בדגש על הלכה וטכנולוגיה וגם הקים וייסד את מינהל הגיור ברבנות הראשית לישראל. 

הרב ישראל רוזן, נולד בתל אביב בשנת תש"א ( 1941), למד בישיבת 'הישוב החדש' ובתום לימודי התיכון הישיבתיים עבר לישיבת ההסדר הראשונה, ישיבת 'כרם ביבנה'. הוא נישא לשלומית לבית גרדי, ממשפחת חלוצי הציונות הדתית, אשר היתה שותפה לייסוד האולפנא הראשונה לבנות בכפר פינס, ושימשה בה כמדריכה. במרוצת השנים נולדו להם 5 ילדים ונכדים רבים.

הרב רוזן למד כ-11 שנים בישיבת 'כרם-ביבנה' והיה ממייסדי הכולל, בית המדרש הגבוה  הראשון בישיבות ההסדר לאברכים. הוא הוסמך לרבנות ע"י הרבנות הראשית, וכן על ידי הרב איסר-יהודה אונטרמן, הרב שאול ישראלי, הרב שלמה-זלמן אוירבך, הרב עובדיה יוסף, הרב שמואל-יוסף זוין, הרב עובדיה הדאיה, הרב יהושע ארנברג, הרב חיים-יעקב גולדויכט והרב דב אליעזרוב ועוד.

הרב רוזן שירת בצה"ל במסגרת ההסדר, כלוחם בנח"ל, במלחמת ששת הימים נלחם ברצועת עזה. משם עבר לחטיבה הירושלמית ובמסגרתה שירת במלחמת יום הכיפורים בחזית הדרום ומעבר לתעלה, לאחר המלחמה שירת כרב גדודי, כרב חטיבתי וכרב אוגדתי.  לאחר שנפגש עם פרופ' זאב לב הוא למד וסיים לימודי הנדסה במכון  לב. 

1976 הקים את מכון 'צומת' – צוותי מדע ותורה, באלון שבות גוש עציון, ומאז עמד בראשו. המכון חוקר סוגיות בחיים היהודיים העכשוויים, בעיקר בשאלות של ניהול מדינה מודרנית והתאמות הלכתיות נאותות. במקביל לתחום המחקרי עוסק המכון בראשותו בשדה היישומי; בפיתוח עזרים טכנולוגיים המיועדים לאפשר שמירת תורה ומצוות בדור הטכנולוגיה המתקדמת והאלקטרוניקה הדיגיטאלית.

בשנת 1980 הגה הרב רוזן את השנתון 'תחומין' שהוא כרך שנתי המוקדש לסוגיות תורה, חברה ומדינה (ר"ת: תחו"מ). אשר הניב עד כה 37 כרכים. 

בשנת 1995 נתבקש הרב רוזן להקים את מינהל הגיור ולעמוד בראשו ועד ימיו האחרונים עסק בקירוב ובגיור.  הוא היה פובליצסט והיה בעל טור שבועי פופולארי בעלון בתי הכנסת 'שבת בשבתו' וחיבר מאמרים רבים וספרים וביניהם: "שופטים בגובה חז"ל", "אתרי סגולה בגובה חז"ל", "בחצוצרות בית ה'- מאמרים בתחומי טכנולוגיה והלכה", "ואוהב גר - על הגיור בישראל". 

לפני כשנה במלאת ארבעים למכון צומת ו-75 לרב רוזן נערך לו ארוע הוקרה במרכז מורשת בגין בנוכחות מאות רבות ושם אמר כי הוא מודה על הזכות שהיתה לו להכניס מאות גרים לעם היהודי ולסייע להחיות מוגבלים ולאפשר גם להם להתענג  על  השבת.  

ממכון צומת  נמסר כי "המכון על עובדיו, רבניו וכל מי שנעזרו במכון והסתייעו בפסיקותיו של  הרב ישראל רוזן להקל על סבלם, כואבים  ומבכים מרה את לכתו בטרם עת של מנהיג שהיה איש חזון ומעש. זכויותיו של הרב רוזן, האומץ ההלכתי שגילה והחיבור המיוחד שיצר לגדולי פוסקי דורנו הביאו לעשרות פתרונות הלכתיים שסייעו לקשישים ולמוגבלים לחיות ולעשות את השבת כהלכתה. אנו משתתפים באבלה הכבד של הרבנית שלומית ושל הילדים ומייחלים כי ימצאו נחמה בזכויותיו העצומות".

ההלוויה תתקיים היום בשעה 14:00 בבית העלמין שבכפר עציון

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הר הזבל סמוך לרמאללה צילום: רגבים

המנהל האזרחי מצהיר: 'מזבלת הקורונה' תסגר

קרא עוד