בקרוב יוקם בית ספר ראשון מסוגו ללימוד מקצועות הקבורה

המשרד לשירותי דת, יחד עם פורום חברות קדישא, יזמו הקמת מכללה למקצועות הקבורה המיועד להכשיר עובדים לעסוק במקצוע. ממקצועות הלימוד: לימודי כבוד המת, מיומנויות רגשיות וקורסים בתודעת שירות

חדשות כיפה 20/10/13 09:09 טז בחשון התשעד

בקרוב יוקם בית ספר ראשון מסוגו ללימוד מקצועות הקבורה
hoyasmeg-cc-by, צילום: hoyasmeg-cc-by

פורום חברות קדישא מתכוון לפתוח לראשונה מכללה למקצועות הקבורה. המכללה, אשר תזכה לחסות המשרד לשירותי דת, תציע שלושה מסלולי לימוד: מסלול עבור עובדי שטח, מסלול לעובדי המשרד, ומסלול עבור מנהלים בחברות קדישא. בשנה הקרובה יפתח מסלול עבור עובדי השטח כאשר הכוונה שבהמשך יפתחו גם שני המסלולים האחרים.

הלימודים במכללה אשר תקרא על שם בני הסה ז"ל (מנכ"ל ח"ק חיפה שנרצח לפני כשנתיים), יהיו בהיקף של 180 שעות לימוד ויתחלקו למספר נושאים: לימודי כבוד המת, לימודי מיומנות רגשית ולימודים כללים. את "לימודי כבוד המת" ירכז הרב יעקב רוז'ה , חבר מועצת הרבנות ה ראשית ומומחה בעל שם עולמי בתחום זיהוי חללים, דיני אבלות ועגינות. בין השיעורים שיועברו בחלק זה: יחס היהדות למת, גסיסה ויציאת נשמה, קביעת מוות, מנהגי הלוויה, דיני קבורה מנהגי אבלות ועוד.

בחלק של המיומנות הרגשית, יעברו התלמידים, קורסים בהקניית כלים להתמודדות עם עומס רגשי, דיבוב וניחום משפחות וכן הקניית כלים להתמודדות עם קונפליקטים הנוצרים עם המשפחות האבלות. את החלק הזה יעבירו פסיכולוגים ועו"ס קליניים.

כמו כן יושם דגש על קורסים בתחום מיומנות השירות, אותם יעבירו אנשי מקצוע וכן שיעורים במיומנויות מחשב בסיסיות וזאת על מנת ליצור סטנדרטים משותפים.

במהלך הלימודים יעבירו מומחים חיצוניים הרצאות אורח בין השאר על סוגיות משפטיות, מנהגי אבלות בעדות השונות , חזנות ושיטות קבורה מודרניות (קבורה רוויה). כמו כן יערכו המשתתפים סיורים לימודים: בין השאר במכון לרפואה משפטית ובמתקני טהרה. במשרד לשירותי דת מציינים כי במהלך הלימודים יעברו הסטודנטים מבחנים כתנאי סף וכן יצטרכו להגיש עבודות.

בימים אלה נערך מכרז בין מוסדות השכלה הגבוהה בישראל על מנת שאלו יעניקו אכסניה למכרז וכן חלק מהאחראיות האקדמית.

עו"ד זאב רוזנברג, מנכ"ל פורום חברות קדישא, אומר כי "לבית הספר למקצועות הקבורה יש שתי מטרות: הראשונה היא מיסוד והעברת המידע על קבורה ואבלות יהודית שעברה עד כה כמסורת מדור לדור. המטרה השנייה היא הקניית כלים שישפרו את יכולתם של כל אלה המתעסקים בנושאי מוות לתת את השירות הטוב ביותר ברגעים הקשים ביותר“.

רוזנברג ציין כי מקימי המכללה ”מקווים לקלוט לא מעט מעובדי חברות קדישא בחו"ל, שם אנו יודעים שהידע על מנהגי הקבורה היהודים הולך ונעלם".

מנכ"ל המשרד לשירותי דת, אלחנן גלט, אמר כי ”המשרד שם לעצמו למטרה להפוך את שירותי הדת לידידותיים לציבור. באופן טבעי, הטיפול בתחום הקבורה רגיש הרבה יותר. אנו רואים בחידוש המשרד ושלוחותיו כגון חברות קדישא ובשיפור ההון האנושי מטרות חשובות, וזאת לצד הוקרה וחיזוק העובדים המסורים. אנו נמשיך לפעול לשם שיפור והנגשת השירות במועצות הדתיות ובחברות קדישא ולשם כך מיזם זה שאנו רואים בו בעל חשיבות אסטרטגית רבה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר