בעקבות הכרזות בבצלאל: חקירה בחשד להסתה

הכרזות בהם נראה ראש הממשלה יחד עם חבל תלייה הוסרו במהלך הלילה, היועץ המשפטי לממשלה הורה למשטרה לחקור את המקרה

אביטל טרקיאלטאוב 13/12/16 13:13 יג בכסלו התשעז

בעקבות הכרזות בבצלאל: חקירה בחשד להסתה
מתוך עמוד הפייסבוק של אלי חזן, צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אלי חזן

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר לפתוח בחקירה בחשד להסתה בעקבות הכרזות שנתלו באקדמיה לעיצוב בצלאל.

כפי שפורסם ב'כיפה' אמש, בבצלאל הוצגה תערוכה בת 21 תמונות בהם מוצג ראש הממשלה, בנימין נתניהו עם חבל תלייה. מי שפירסם את התמונות הוא אלי חזן, מנהל אגף קשרי חוץ של הליכוד שכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "זה מה שמוצג נכון לאתמול בלילה בבצלאל - אקדמיה לאמנות ולעיצוב בירושלים. זה מוצג כאמנות, כן? החליפו את השם ואת התמונה ושימו במקום נציג שמאל וזה יוצג בהתיישבות. זה יוצג כהסתה, כן? עלובים".

חזן סיפר כיצד נחשף לנושא "אתמול בלילה חבר קרוב מתקשר אלי ואומר לי שהוא באקדמיה בצלאל בין קומה 8 לקומה 9. הוא רואה 20 תמונות כאלו בגודל A4 במקבץ ובאמצע תמונה כזאת בגודל A3. ביקשתי ממנו שיצלם זאת כי לא האמנתי אז הנה זה לפניכם".

היום הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי המשטרה תפתח בחקירה בחשד להסתה. במהלך הלילה האחרון הוסרו הכרזות בבצלאל, ככל הנראה על ידי סטודנטים.

(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אלי חזן)

"בצלאל, האקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל, ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי במגוון הנושאים המעסיקים אותם" נמסר בתגובה מהאקדמיה לעיצוב. "העבודה תלויה בחדר מדרגות מורכבת מהדימוי המדובר, המופיע מספר פעמים מסביב לצילום דוקומנטרי של כרזות הסתה נגד ראש הממשלה רבין. לצד העבודה תלוי דף ובו כתוב: 'קוראים לזה הסתה..'"

"עדיין לא ברור, ואנו מבררים, האם מדובר בתרגיל במסגרת קורס או בהתבטאות אישית של סטודנט, אולם בכל מקרה מדובר בביטוי פנימי במסגרתה של האקדמיה, כחלק משיח מתמשך בנושאי עיצוב, אמנות ותרבות, לרבות בשאלות של גבולות, שעתוק של דימויים, וזכרון. העבודה, על פניה, מתכתבת עם כמה דימויים מוכרים ובעלי משמעות ומשקל, לרבות זיכרון כרזות ההסתה נגד רבין, והכרזה המפורסמת של הנשיא אובמה עם הכיתוב 'HOPE'. התרגיל, מוצלח יותר או פחות, הוא חלק משיח מקצועי, תלוי על קיר פנימי במדרגות האקדמיה, ואינו מוצג באופן ציבורי או פומבי, אין בו משום הסתה פוליטית וכך הוא צריך להישפט".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר