סגור

בנט על הדרישה לאשר את תערוכת הגופות: לא מתנצל על הכיפה שעל ראשי

בנט מסביר מדוע סירב לאשר ייבוא גופות לישראל ואומר "בקמפיין אני מוצג כדתי פנאט. אגיד באופן ברור: אני לא מתבייש או מתנצל על הכיפה של ראשי"

חנן גרינווד, כיפה
יב באלול התשעד
,
07 בספטמבר, 2014 8:56
צילום מסך

צילום מסךצילום: צילום מסך

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט הסביר הבוקר מדוע סירב לאשר ייבוא גופות לישראל לצרכי תערוכה. "בשבועות האחרונים מתנהל נגדי קמפיין מטעם "הקרן החדשה לישראל" ותנועתה "ישראל חופשית" שמעוות את האמת, לכן מצאתי לנכון לעשות כאן סדר", הסביר. "בקמפיין אני מוצג כ"דתי פנאט" אשר מונע מהציבור את החופש לצפות בתערוכת הגופות. אז נגיד את זה ברור: אני לא מתבייש ולא מתנצל על הכיפה שעל ראשי״

בנט הסביר את הרקע לבקשה: "מדובר בתערוכה של גופות שמשמרים אותן בתהליך ביולוגי וכימי כדי שיהיה אפשר להציג אותן לקהל הרחב. ב- 2012 הוגש בג"ץ נגד תערוכת הגופות, בגין פגיעה בכבוד האדם. באותה תערוכה נודע כי לא ברור בכלל אם האנשים הסכימו לתרום את גופותיהם, או שלמשל מדובר באסירים סיניים שהוצאו להורג והתגלגלו לתערוכה של גופות לאחר מותם, לאחר שנמכרו ב"שוק שחור" של גופות. בג"ץ הורה מיידית לקצר את התערוכה, ובמקביל להסדיר את עניין הכנסת גופות לישראל. עקב כך היועמ"ש לממשלה העביר את הסוגיה לטיפול משרד הכלכלה, שאחראי על ייבוא".

"כל אדם נברא בצלם", פרש בנט את השקפתו. "ייבוא גופות, ובוודאי כאשר איננו יודעים כיצד הושגו, הוא ביזוי ערך כבוד האדם וכבוד המת. כבוד המת הוא ערך חשוב מאוד הן ביהדות, והן במדינת ישראל כמדינה בעלת ערכים יהודיים. בעסקת רגב וגולדווסר, למשל, מדינת ישראל שחררה תמורת הבאתם לקבר ישראל 5 מחבלים חיים והחזירה 197 גופות מחבלים ללבנון. הסמכות של משרד הכלכלה בראשו אני עומד לייבוא נועדה לייבוא טובין ובעלי חיים. גופות אדם הן לא טובין. ולא בעלי חיים.

"זו לא רק השקפתי. השופט אליעזר ריבלין קבע כי רצונו של אדם והאנטומיה שלו נסוגים מפני ערך כבוד האדם ותקנת הציבור (פס"ד אבני נ' מדינת ישראל). השופט מנחם אלון קבע כי אדם שמחל על כבוד האדם שלו אין כבודו מחול (מדינת ישראל נ' גואטה), בטח כשמדובר במקרה שכלל לא ברור אם אותם אנשים אכן מחלו על כבודם.

"פרופ' אסא כשר, שניסח את הקוד האתי של צה"ל, יצא נגד ייבוא הגופות. הוא הגדיר ביקור של תלמידי תיכון בתערוכה כ"מעורר פלצות", וטען כי מדובר בביזיון כבוד האדם והפיכתו לחפץ. גם אם הגופות נתרמו למדע, מדובר במעשה פסול - הפיכת האדם לחפץ. כמו כן, אמר ש"לא ניתן לחנך אחרי הליכה לתערוכה כזאת לכבוד האדם, מוסר וערכים".

"התוקפים אותי, טוענים ש"אם ימצא מספיק קהל לתערוכה, הרי שהיא ראויה". אני לא בטוח. גם ללינץ' ברמאללה יש קהל, גם לסרטונים של דעאש. זה לא הופך אותם לראויים. בכל אופן - זאת ההחלטה שקיבלתי. הסמכות שניתנה בידי היא להביא לידי ביטוי את הערכים, בשמם ביקשתי אמון מהציבור, בהחלטותי כשר. וכך אני עושה. אני רוצה לחסוך לכם מראש, קמפיינרים יקרים מהקרן החדשה לישראל: חבל לכם על הזמן, או במילים שתבינו: הייתם מתים שאשנה את ההחלטה, זה לא יקרה".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתניהו צילום: Miriam Alster/FLASH90

נתניהו: "עבאס לא מכיר בציונות, מה לי ולו"

קרא עוד